Hisarcıklıoğlu: Samsun-Sarp Demiryolu Projesini önemsiyoruz Hisarcıklıoğlu: Samsun-Sarp Demiryolu Projesini önemsiyoruz

İŞE YERLEŞTİRME SÜREÇLERİNE DESTEK VERİLECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi bünyesinde, TTSO yürütücülüğünde ve DOKA ortaklığında devam eden “Let’s NEET Up! – Haydi Gençler İleri” projesinde ilk sonuçlar alınmaya başlandı. 2 ay süren Ön Muhasebe Elemanı alanındaki mesleki eğitim sürecinin ardından yapılan sınavlarda yeterlilik belgesi almaya hak kazanan ilk altı aday TTSO Başkanı Erkut Çelebi ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

IMG_9184-2

Başkan Çelebi, kursiyerleri tebrik ederek, İŞKUR ile Bireysel Eylem Planı sürecine başlayacak olan kursiyerlere, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olarak işe yerleştirme süreçlerinde destek verileceğini vurguladı. Çelebi, reel sektörün ara eleman talebinin çok fazla olduğunu belirterek, bu anlamda projenin nitelikli iş gücü yetiştirme bakımından faydalı olacağına inandığını vurguladı.

TTSO’NUN PROJESİ KAPSAMINDA TOPLAM 120 GENÇ EĞİTİM ALACAK

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı aracılığıyla finanse edilen, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TTSO) yürütücüsü olduğu ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOKA) proje ortaklığıyla uygulamaya başlanan "Let's Neet Up" projesi kapsamında 15-29 yaş arasında olup ne eğitimde ne istihdamda olan ve en az yüzde 50'si kadınlardan oluşan 120 gence ücretsiz mesleki eğitimlerle nitelik kazandırılacak.

Proje kapsamında Ön Büro Personeli, Satış Elemanı, Ön Muhasebe, Kat Hizmetleri Görevlisi ve Dış Ticaret Uzmanı alanlarında 120 gence eğitim verilecek.

Turizm alanında eğitim alan kursiyerler, eğitim süreçleri içinde sektörde staj yapma şansına sahip olacak. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların yapacağı sınavlar ile başarı sağlayan kursiyerler 5 yıl geçerlilik süresi olan Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanacak. İŞKUR ile Bireysel Eylem Planı (BEP) sürecinde, NEET'lere özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve simülasyonları ile iş arama becerilerini artırıcı bilgiler ve eğitimler verilecek.

Editör: Haber Merkezi