İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkanı, yerel seçimler öncesi Trabzon’un sorunlarıyla alakalı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özellikle ulaşım ve istihdam sorununa değindi. İktidar tarafından vaat edilip yapılmayan projelere dikkat çekti. Her seçim öncesi projelerin revize edildiğini dile getirerek, “Genel seçim olduğu zaman iktidar olursak yapacağız diyorsunuz, yerel seçim olduğu zaman belediyeyi alırsak yapacağız. Yıllarıdır hem iktidarsınız hem de belediyeler elinizde. Bu projeleri neden yapmadınız? Artık revize edilmiş vaatler ile hemşehrilerimizikandıramayacaksınız. Hizmet belediyeciliği diye çıktığınız yolda Trabzon mağduriyet belediyeciliğine mahkumbırakılmıştır. Buna artık müsaade etmeyeceğiz.” dedi. Ayrıca iktidar temsilcilerine devam eden projelerin akıbetini sordu.  

“HEMŞEHRİLERİMİZİ KANDIRMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Trabzon’un yaşadığı sorunları bir bir anlatan Fatma Başkan, yıllardır verilip de tutulmayan vaatlere dikkat çekerekbaşladığı konuşmasında,

“Yerel seçimler yaklaşırken iktidar partisinin Trabzon’daki temsilcileri yine vaat yarışına girmiş durumdalar. Bol keseden tutulmayacak vaatler vermeye devam ediyorlar. Genel seçimlerin üzerinden 6 ay geçti. O dönemde verilmiş vaatlerin hiçbiri gerçekleşmeden birçok yeni vaat ortaya atılıyor. Mevcut vaatler ise revize ediliyor. Genel seçimlerde kullandıkları birçok vaadi şimdi yerel seçimlerde kullanıyorlar. O dönem belediyeler tarafından yapılmayan vaatleri hükümet yoluyla çözeceğiz diyenler, şimdi bu vaatleri tekrar belediye yoluyla çözeceğiz diyorlar. Artıkhemşehrilerimizi bu şekilde kandırmanıza müsaade etmeyeceğiz. Seçimlerden sonra ülke yangın yerine dönmüştür. İktidarın beceriksiz ve basiretsiz politikaları vatandaşın cebini yakmıştır. Fatura gariban halka kesilmiştir. Bu durumdan en çok etkilenen şehirlerden birisi güzel Trabzon’umuz olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“KENTİMİZ ASIL SORUNLARI GÖZ ARDI EDİLDİ”

Trabzon’daki genç nüfusun giderek azaldığını ifade eden Başkan, hayat pahalılığı ve istihdam konusundaki eksikliklere de değinerek,

“Hemşehrilerimizin yaşamış olduğu sıkıntılar, verilip tutulmayan sözler, kentimizin ihtiyacı olan projeler gibi konular üzerinde yaptığımız çalışmaların ardından gördüğümüz tablo bizleri üzmüştür. İktidarın hizmet belediyeciliği olarak çıktığı yolda, Trabzon mağduriyet belediyeciliğine mahkum bırakılmıştır. Belediyeciliği park ve bahçe yapmak sanan zihniyet kentimiz asıl sorunlarını görmezden gelmiştir. Trabzon bu süre içerisinde ileri gitmeyi bırakın, yerinde bile sayamadan geri gitmiştir. İlimiz üzerinde yürütülen yanlış politikalar istihdamı azaltmış, nitelikli gençlerimizin göç etmesine sebep olmuştur. Hayat pahalılığı ise büyük şehirlerde yaşayan emekli vatandaşlarımızı kırsala dönmeye zorlamıştır. Durumun böyle olması şehrimizde genç nüfusu azaltırken yaşlı nüfusu artırmıştır. Çalışacak nitelikli insan gücünün dışarı gitmesine sebebiyet vermiştir. “ ifadelerini kullandı.

“İŞKENCE GÜZERGAHLARINA DÖNMÜŞTÜR”

Trabzon’daki ulaşım ve konut krizine değinen Fatma Başkan,

“Sadece şehrimizdeki olumsuzluklar bunlarla da sınırlı kalmamıştır. Şehrimizdeki ulaşım sorunları yüzünden artık insanlar kan kusturmaktadır. Kahramanmaraş Caddesi’nin trafiğe açık kısmı, Değirmendere, Tanjant Yolu, Havaalanı Mevkii, Yalıncak iş çıkış saatlerinde hemşehrilerimiz için işkence güzergahı olmuştur. Ulaşımdaki pahalılık ve alternatifsizlik özellikle öğrencilerimizi çok zor duruma düşürmüştür. Bunlar için alınmış hiçbir önlem yoktur. 

Turizm döneminde yaşanan sıkıntılar hala devam etmektedir. Denetimsizlik yüzünden artan kiralar hala makul seviyelere düşmemiştir. Ayrıca bireysel konutlar da gelecek sezon içinturizm amaçlı boş şekilde elde tutulmaktadır. Bazı konutlar ise sadece Mayıs ayına kadar kiralıktır şeklinde ilanlarda durmaktadır. Bu sorunun çözümü içinde bir çalışma yoktur. Kısacası Trabzon yine iktidar sahipleri tarafından kaderine terk edilmiş ve sahipsiz bırakılmıştır.” şeklinde konuştu.

“BU SORULARA CEVAP BEKLİYORUZ”

Son olarak sürekli gündeme gelen ancak yapılmayan projeleri iktidar temsilcilerine soran Fatma Başkan sözlerine şu şekilde son verdi:

Akçaabatlı Muhtarlardan Başkan Kaya’ya Ziyaret Akçaabatlı Muhtarlardan Başkan Kaya’ya Ziyaret

“İktidarın Trabzon’daki temsilcilerine sesleniyorum; sizler hiç sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın yanına gidiyor musunuz? Sahada onların sorunlarını dinliyor musunuz? Dertlerine derman olacak, ceplerindeki ateşi söndürecek çalışmalar yapıyor musunuz? Bizler iyi biliyoruz ki, yapmıyorsunuz. Yapmayacaksınız da. Bu sizin siyasi anlayışınızda yok. Bizler sizin gibi değiliz. Biz hemşehrilerimizle iç içeyiz. Onların sorunlarını dertlerini dinliyoruz. Elimizdeki imkanlar doğrultusunda problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Biz İYİ Parti Trabzon Teşkilatı olarak şehrimizin her karış toprağına ulaşıyoruz. Hemşehrilerimiz adına sizlerden taleplerimiz var. Genel seçimde söz verdiğiniz vaatleri tutun. Tekrar iktidar olursak yapacağız dediğiniz projeleri hayata geçirin. Yok bunu belediye ile yapacağız diyorsanız, 5 yıldır belediye sizlerdeydi neden yapmadınız? Seçime göre revize edilen vaatlerle bu halkı artık kandırmazsınız, buna müsaade etmeyiz. Şimdi soruyoruz:

1- Güney Çevre Yolu’nun temelini attınız ve bıraktınız, o proje ne olacak?

2- Hafif raylı sitemi bakanlığa devrettik dediniz, yapılacak mı?

3- Tren yolu projesi için çalışıyor musunuz?

4- İstihdam oluşturacağınızı beyan ettiğiniz, Yatırım Adası Projesi ne aşamada?

5- Sürmene Çamburnu kaderine mi terk edildi?

Trabzon’daki tüm sorunların takipçisi olacağız, hemşehrilerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız. Bizler Trabzon için çalışıyoruz ve biliyoruz ki başka bir Trabzon yok. Sizin çıkarlarınız ve rantlarınız için şehrimizin daha fazla zarar görmesine izin vermeyeceğiz.”

Editör: Haber Merkezi