Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 16 Ağustos 2023 tarihinde 13. Başvuru Çağrı İlanına çıktı. TKDK Trabzon İl Koordinatörü Şansal AYDOĞDU konu ile ilgili olarak IPARD II 13. Çağrıda Türkiye genelinde toplam 20 Milyon Avro (yaklaşık 600 Milyon Türk Lirası) hibe dağıtılacağını ifade etti.

4a59f248-fb14-4f8c-962b-d1a7fccf748d
    Çağrı kapsamında destek verilecek 2 ana sektörün;

1- Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101)
- Süt Üreten Tarımsal İşletmeler
- Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler
- Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler 
- Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler
(Bu başlıklar altında yapılacak yatırımlara %60-%80 oranında hibe desteği ve yatırımcıların proje kapsamında yapacakları uygun harcamalarda %20 oranında KDV muafiyeti sağlanacaktır.)

2- Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (103)
- Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
- Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
- Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
- Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
- Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması
olduğunu belirten Aydoğdu, bu başlıklar altında yapılacak olan yatırımlara ise %50-%60 oranında hibe desteği verileceğini, aynı zamanda yatırımcıların proje kapsamında yapacakları uygun harcamalarda %20 oranında KDV muafiyetlerinin olacağını söyledi.

    Trabzon’un kalkınması adına büyük bir fırsat olan TKDK 13. Başvuru Çağrı ilanının proje kabullerinin hayvancılık sektöründe 4 Eylül 2023 tarihinde başlayıp 26 Eylül 2023’e kadar, işleme sektöründe 18 Eylül 2023 tarihinde başlayıp 10 Ekim 2023’e kadar devam edeceğini beyan eden İl Koordinatörü Şansal AYDOĞDU,  ‘’Trabzon’un bu desteklerden maksimum düzeyde faydalanmasını istiyoruz. Bu sebeple yatırım yapmak isteyenleri vakit kaybetmeden bilgi almaya davet ediyorum. Gelin ilimizi beraber kalkındıralım. Proje Başvuru Çağrı ilanının başta Trabzon yatırımcıları olmak üzere tüm yatırımcılarımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını dilerim.
    Haydi Trabzon. Şimdi proje zamanı’’ diye konuştu.

Editör: Muharrem Altıntaş