Araştırma sonucunda hijyenik ışık teknolojisinin kullanımı sonrası mikrobiyal yükün azaldığı ve kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarının %31 oranında düştüğü tespit edildi. KTÜ’de yapılan bu çalışma 9-12 Kasım 2023’de Antalya’da düzenlenen Hastane İnfeksiyonlarıkongresinde ödül aldı. Kongreye katılan bilim insanları bir gram tedbirin bir kilo antibiyotikten iyi olduğunu belirterek, bu teknolojinin aydınlatma yaparken devamlı dezenfeksiyon yapmasının avantajını vurgulayarak enfeksiyonlarlamücadelede ek bir tedbir olarak kullanılabileceğini bildirdiler.

Uzman Diyetisten Ayca Yılmaz Kaya’dan Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı Uzman Diyetisten Ayca Yılmaz Kaya’dan Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı

PROF. DR. YILMAZ: “ETKİSİ TESTLERLE KANITLANDI”
KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, “Işık teknolojisi uzun yıllardır dezenfeksiyon amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla ultraviyole ve mavi ışığın sporlar ve virüsler dahil bir dizi mikroorganizmaya karşı geniş spektrumlu etkiye sahip olduğu ve hava, yüzeylerin ışığa maruz kalan taraflarında terminal dezenfeksiyon sağladığı bilinmektedir. Ancak bu ışıkların canlı üzerine olumsuz etkileri dolayısıyla kullanımı sınırlıdır. Hijyenik ışık teknolojisi görünür ışık dalga boylarında olup, ışığın ulaştığı noktalarda, bakteri, mantar, virüslere karşı etkili olduğu Türkiye Halk Sağlığı kurumu laboratuvarlarında yapılan testlerle kanıtlanmıştır. Kişilerin bulunduğu ortamlarda güvenle kullanılabilir. Etki mekanizması mikrobiyal hücrelerin oksidasyonunu indükleyerek ölümüne neden olur. Biz rektörlüğümüzün desteği ile bilimsel araştırma projesi kapsamında yoğun bakım ünitelerine bu ışıklardan taktık. Bir yıllık çalışma sonucunda enfeksiyon oranlarımız yaklaşık üçte bir oranında düştü. Yaptığımız testlerde de hem hava hem de yüzeylerde mikrobiyal yükün %70-80 oranında düştüğünü tespit ettik. Yaptığımız bu çalışma Hastane İnfeksiyonları kongresinde ödül almış olup, uluslararası dezenfeksiyon sterilizasyon kongresinde de bilim insanları arasında büyük ilgi ile karşılandı.” dedi.

Editör: Haber Merkezi