Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tahsis edilen 45 dönümlük alanın 35 dönümünde kurulacak GES için toplamda 5688 panelin montajı yapılacak. Panellerin montajının yapıldığı çelik konstrüksiyonun yapım işlemi bitti ve panellerin montajına başlandı. Yıl sonuna kadar panel montajının tamamlanacağını ifade eden OrtahisarBelediye Başkanı Ahmet Metin Genç, şu ana kadar 1500 adet panelin kurulum sürecinin tamamlandığını dile getirdi. 
IMG_2288

“YILBAŞINDAN SONRA ELEKTRİK ÜRETİLECEK”

Dronlara Özel Hava Otobanları Dronlara Özel Hava Otobanları

Başkan Genç, GES’in yılda 3.000,00 kw enerji üreteceğini söyledi. Belediyenin yıllık enerji tüketiminin 1.800 kwolduğunu dile getiren Genç, şöyle konuştu: “Tüketimimizi mahsuplaşacağız, fazlasını da satacağız. Yaklaşık 1.200 kwmiktarındakini satmış olacağız. Satış için iznimiz var. Mevzuat gereği tükettiğimiz kadar satabilme hakkı var. Bu da belediyemiz için ek gelir demek. Yeni yılla birlikte GES’te elektrik üretimine başlayacağız.”

“DÖRT YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK”

Belediyenin; Trabzon Akvaryum, ana hizmet binası, OrtahisarBelediyesi Spor Kompleksi gibi enerji ihtiyacının yüksek olduğu yatırımlarının yanı sıra; müzeleri, kütüphanelerinin deenerji ihtiyacının karşılanması açısından GES’in çok gerekli bir proje olduğunu dile getiren Genç, “Tükettiğimizin üç katı kadar elektrik üreteceğiz. Ama bizim her yıl parklarımız, projelerimiz artıyor. Dolayısıyla aydınlatma ve enerjigiderlerimiz de artıyor. Havuzumuz, akvaryumumuz var. Dolayısıyla tüketimimiz her geçen gün arttığı için GES projesi çok rantabıl bir proje ve 4 yıl gibi bir sürede kendini amorti edecek.” dedi. 

“İHTİYACIMIZDAN FAZLASINI SATACAĞIZ”

Enerji maliyetlerinin artmasından dolayı böyle bir projeyi gündeme getirdiklerine vurgu yapan Genç, “Bu, enerji maliyetlerinin artışından kaynaklı bazı belediyelerimizin de uyguladığı bir proje… Tonya Belediyemiz başladı, baya bir verimli bir uygulama… Hem kendi enerjisini üretiyor, hem de gelir temin ediyor. İlbank’ın da bu konuda hibeleri var, düşük faizli kredi de veriyor. Bizim de enerji maliyetlerimizi bu konuda düşünerek, gerek akvaryumun, gerek havuzumuzun, gerek binamızın, gerek sokak aydınlatmalarımızı hesap ederek böyle bir düşünce geliştirdik. Dolayısıyla kurumsal anlamda lehimize olan bir proje. Finansmanıyla ilgili İlbank’tan hibe desteği aldık. Bir kısmını da düşük faizli kredi olarak aldık.” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi