Ortahisar Belediyesi’nin kurulduğu 2014 yılından itibaren aralıksız devam ettirdiği ‘evde bakım hizmetleri’ yardıma muhtaç yaşlı, engelli ve hasta vatandaşların imdadına yetişiyor. Ortahisar Belediyesi’nin yürüttüğü evde bakım hizmetleri hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Genç, “Şartları uyan vatandaşları tespit ederek onlara evlerinde hizmet götürüyoruz. Şu anda 91 aileye, kişi bazında ise 165kişiye evde bakım hizmeti veriyoruz. Bunu bir lütuf olarak değil, bakıma muhtaç vatandaşlarımıza ve yaşlılarımıza karşı bir görev ve sorumluluk bilinciyle yerine getiriyoruz.” dedi.

21a7619a-01c0-4e30-b594-a52b97b98e29

Ortahisar Belediyesi’nin kurulduğu 2014 yılından itibaren aralıksız devam ettirdiği ‘evde bakım hizmetleri’ yardıma muhtaç yaşlı, engelli ve hasta vatandaşların imdadına yetişiyor. Belediye tarafından oluşturulan 10 kişilik ekipte; 1 hemşire, 1 sosyolog, 1 şoför ile 7 hizmet elamanı görev yapıyor.  Evde bakım hizmeti ekibi haftanın belirli günlerinde 91 aileye hizmet götürüyor.

198ec678-66b0-4609-8bc8-e6461e1ebb65

Hasta, engelli ve bakıma muhtaç çok sayıda yaşlıya şefkat elini uzatan Ortahisar Belediyesi ekipleri hijyen kurallarına özen gösteriyor. 

Evde bakım hizmeti ekibinin vatandaşların her türlü talebiyle yakından ilgilendiğini belirten Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç,  başta yemek yapımı ve ev temizliği olmak üzere, kişisel temizlik ve alışveriş gibi ihtiyaçların da karşılandığını dile getirdi.

21a7619a-01c0-4e30-b594-a52b97b98e29

“SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİ”

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Başkan Ahmet Metin Genç, “Bir nevi köklü medeniyetimizin, bizlere miras bıraktığı vakıf kültürünü devam ettiriyoruz. Osmanlı ve Selçuklu medeniyetinde vakıf kültürü sosyal yaşamın en önemli bir dinamiği idi. Vakıfların üstlendiği sosyal sorumluluk görevini şu anda evde bakım hizmetleri ekibimiz yürütüyor. Sosyal belediyecilik ilkesi gereği haftalık ve aylık olarak belirlenen programlar dahilinde evde bakım hizmeti veriyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“HEPİMİZ BİR GÜN YAŞLANACAĞIZ”

Kent Lokantası vatandaştan tam not aldı Kent Lokantası vatandaştan tam not aldı

Belediyenin imkânları nispetinde evde bakım hizmetlerinden yararlanan vatandaşların sayısını daha da artıracaklarını kaydeden Başkan Genç, şöyle konuştu: “Belediyemiz kurumsallaşmaya başladığı andan itibaren her geçen yıl hizmet yelpazemizi genişlettik. Bu doğrultuda her geçen yıl evde bakım hizmetlerinden yararlanan vatandaş sayımızı artırıyoruz. Hepimiz bir gün yaşlanacağız. O nedenle empatiyaparak bu hizmeti bakıma muhtaç vatandaşlarımıza götürüyoruz. Türkiye’de yaşlı nüfus hızla artıyor. Dolayısıyla evde bakım hizmeti talep eden vatandaş sayımız da bununla doğru orantılı olarak artıyor. Biz de şartları tutanları tespit ederek vatandaşlarımıza hizmet götürüyoruz. Bunu bir lütuf olarak değil, bakıma muhtaç vatandaşlarımıza ve yaşlılarımıza karşı bir görev ve sorumluluk bilinciyle yerine getiriyoruz.”

MORAL VERİYORLAR

Hizmet sunulan ailelere manevi olarak da destek olduklarını ifade eden Başkan Genç, “Personellerimiz rutin işlerini yapmalarının yanında hizmet alan vatandaşlarımızla sohbet ederek bir nevi onların sosyal ihtiyaçlarını da gideriyor. Onlara arkadaşlık ediyor, dertlerini ve hikâyelerini dinliyor. Bu yönden de vatandaşlarımızın maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılayarak moral anlamında da kendilerine destek oluyoruz. Kendilerinin yalnız olmadığını, kimsesiz olmadıklarını hissediyorlar ve mutlu oluyorlar. Bu mutluluk da bize yeter.” diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi