Trabzonspor Kurban Bayramı Mesajı Trabzonspor Kurban Bayramı Mesajı

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Trendyol Süper Lig’in ertelenen 16. haftasında Trabzonspor’un evinde oynadığı ve 2-1 kazandığımız Yılport Samsunspor maçı sonrası değerlendirmelerde bulundu.

Teknik Direktör Avcı, rakibimiz Yılport Samsunspor’un son 9 müsabakasının 5 tanesini kazandığını ve bir bölümünü de geriden gelerek sonuçlandırdığına dikkat çekerek, “Öncelikle rakibimiz Samsunspor hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Özellikle hoca değişimiyle beraber son 9 müsabakalarının 5’ini kazandılar. Bunların bir bölümünü de geriden gelerek kazandılar. Taktiksel olarak da birinci bölgeyi az kullanıp kenardan ortalarla sonuç almaya çalışan bir takım. Hem kenarlarda hem ön tarafta atlet oyuncuları var. Oyuna hızlı başlıyorlar. Tacı bile korner gibi kullanıyorlar. Buna da çalışmışlar. 4-4-2 şeklinde başlayıp şiddetli baskıya dönüyorlar, önde de 6 oyuncuları oluyor. Biz de bunun karşılığında o baskıyı nasıl kıracağımızı ve rakip sahaya geçtiğinde neleri kullanacağımıza görseller halinde çalıştık. Üç günde bir maç oynadığımız için biraz sorunlar yaşayabiliyoruz. Hatta 3 gün tamamlanmadan bir maç daha oynayacağız. Rakibimiz 2 gün önce oynadı, ben ise Perşembe günü oynadım. 72 saat dolmadı, yine oynayacağız. Maç oynamak sorun değil ama rotasyon yapamıyorum. Oynamakla alakalı bir durum değil. Zamanında rotasyon yaptığımız için eleştirildik şimdi neden yapmıyoruz diye eleştiriliyoruz. Afrika Kupası var, sakat oyuncular var. İki stoperim birkaç aydır oynamadı. Genç oyuncularımız da süre alamadı. 2 hafta boyunca aynı ilk 11 ile çıktık. İki gün toparlanmayla yolumuza devam edeceğiz. Maçın ikinci yarısından itibaren oyunu kopartabilirdik, rakibin de pozisyonları vardı. Oyun, son ana kadar dengeli bir şekilde ilerledi. Maç kazanmak için oynanacak oyunlar vardır, bugün ve bu sene bazen skor olarak bazen oyun olarak bu geçiş sürecini devam ettireceğiz. Göreve yeniden başlayalı 11 maç oldu, 2.20’ye yakın bir puan ortalaması yakaladık. Ligin üçüncü sırasında yer alıyoruz. Baktığında bizim için ulaşılabilir bir hedef. Avrupa kupalarına gidebilmek, kulübe de ciddi ekonomik gelir getirecek. Prestij olarak da önemli bir durum. Türkiye Kupası da devam ediyor. Yabancı kotamız dolu, mart ayında bizimle beraber olmasını beklediğimiz Orsic’in önünü açmak için Kourbelis gitti. Bugünkü galibiyetten ötürü oyuncularımı tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Avcı, kulübün tarihine sahip çıkarak tesis ve stadyumlarda bir takım görsel değişiklikler yapıldığını söyleyerek, “Kulübün içerisinde tarihine de sahip çıkarak güzel görsel çalışmaları yapıyoruz. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Trabzonspor’a ilk geldiğimde tarihinde ve müzelerinde yer almak istiyorum demiştim. Allah’a şükürler olsun ki bu durum benim ve ekibim için gerçekleşti. Biz tabii ki teknik anlamda katkıda bulunduk ama Trabzonspor ve Trabzon şehir bana ve ekibime çok şey kattı. Bunun ucu bucağı yok. Trabzonspor’a ve Trabzon şehrine teşekkür ederim. Duygularımız karşılıklı. Trabzonspor bir yolculuktur; inançtan demir alıp imkansızı mümkün kılan bir yolculuk. İyi ki buradayız, iyi ki Trabzonspor var. Trabzonspor taraftarına da özellikle teşekkür ediyorum tekrardan. Burada üçüncü seneyi bitirdim, 7 ay boşluğum var. Bu galibiyeti onlara hediye ediyorum” dedi.

Teknik Direktörümüz, oyuncu üzerinden konuşan biri olmadığının altını çizerek, “11 haftadır buradayız. Arada milli aralar da vardı. Çalışmak ve gerçekçi oyuncuları ortaya koymak gerekiyordu. Bazen pas yaparken eleştirilirsin bazen de topu havaya vururken. Bu işin içinde yüzde yüz başarılı olacağın bir karşılık yoktur. Tabela neyi yazıyorsa gerçek olan odur. Keyif veren futbolun karşılığının ne olduğunu bilmiyorum. Oyun olarak, istatistiksel olarak rekorlar kırmış biriyim o da eleştirildi. Gerçek oyun tabelanın ne yazdığıdır. Bu süreç belki ağır belki dalgalı ve inişli çıkışlı gidecek ama iyileşecek. Trabzonspor’un forması, geçmişi ve tarihi her zaman yarışır. Oyuncu kadrosunu zenginleştirmemiz gerekiyor ama şükürler olsun ki mevcut oyuncu grubu da istediklerimize cevap veriyor ve mücadele gösteriyorlar. Bu sayede maç kazanıyoruz. Umarım daha fazla maç kazanırız ve ulaşılabilir hedefimizi gerçekleştirebiliriz.

Avcı, futbolcumuz Abdülkadir Ömür ve Mislav Orsic’in durumu ile transfer iddialarına şu şekilde yanıt verdi: “Transfer için kulübümüzün menfaatleri doğrultusunda hareket edeceğiz. Orsic, bu kulübün yatırım yaptığı yetenekli bir oyuncu. Belki mart ayında dönecek ama önümüzdeki senenin planlamasını şimdiden yapmaya başladık. Kulübe zarar verecek hiçbir adımı ne ben ne de başkası atmaz. Ertuğrul Başkan bu konuyla ilgili çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Biz de ekip olarak çalışıyoruz, izleme ekibi de çalışıyor. Haftada 3 maç oynarken hem de bunların üzerine çalışıyoruz. Umarım Trabzonspor için doğru olanı tercih ederiz. Abdülkadir Ömür bu yörenin yetiştirdiği özel oyunculardan bir tanesi. Kazanılan kupaların içinde bulunmuş bir oyuncu ve aynı zamanda duygusal. İniş çıkışları var. Transfer dönemi sadece Abdülkadir için değil herkes için var. Bakasetas’ın da konuşuluyor ama antrenman sahasında birlikteyiz. Ömür’ün sakatlığı var, hafta içi düz koşulara başladı. Umarım yarın bizimle beraber olur.

Teknik Direktörümüz, gerçekçi olan oyunu oynamak zorunda olduğumuzu belirterek şu cümlelere yer verdi: “Rotasyon yapamıyoruz. Kulübede genç oyuncu var, zenginleştirmem lazım. Burada gerçekçi oyun oynamak zorundayım. Bazen benim de hoşuma gitmeyen oyunu oynamak zorunda kalıyorum. O da bir taktiktir ve plandır. Benim istemediğim bir oyunu da oyuncu profiline göre oynamak zorundayım ve bununla da maç kazanıyorum. Hafta hafta gidiyoruz. Kendimizi kasacak bir durumumuz yok. Üçüncü olursak ekonomik katkısı olacak, işin o tarafına daha çok bakıyoruz.”

Avcı, açıklamalarının son bölümünde ise taraftarlarımıza tekrardan şu ifadelerle teşekkür etti: “Trabzonspor taraftarının duygu ve ruhunu biliyorum. Maç saat 20.00’de. İnsanlar çalışıyor, kolay süreçler değil. Özellikle ülke olarak ekonominin zorluklarının olduğu bir süreci de yaşıyoruz. Bu süreçte tabii ki destek verecekler ama 1.5 sene önce iyi duygular yaşandığı için biraz farklı oldu. Maç kazandıkça artacaktır diye düşünüyorum. Bugün gelmeleri de güzel bir şeydi. Tekrardan teşekkür ediyorum.”

Teknik Direktörümüz, bugün değişen yabancı kuralı ile ilgili ise bu konuların Türkiye Futbol Federasyonu’nun alacağı kararlar olduğunu ve buna müdahale edemeyeceğini ancak yerli ve yabancı rekabetini oluşturacak bir durumla yabancı kuralının serbest kalması fikrini desteklediğinibelirtti.

Editör: Haber Merkezi