Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Akçakale Kalesi’nin restorasyon projesi Akçaabat Belediyesince hazırlandı ve Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderildi. 
Ef737862 D7D5 4B17 Af0C 696E4Be149C0

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Belediyenin Borçlarını Kalem Kalem Açıkladı Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, Belediyenin Borçlarını Kalem Kalem Açıkladı

Günümüze kadar ulaşan Akçakale Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarında birçok medeniyete ait kalıntıların yanında Osmanlı dönemlerine ait 100 sikke, 30 sapan güllesi, 4 top güllesi, 15 bronz obje, 1 taş oluk, 6 mermi kovanı, 5 asker üniforma düğmesi, 10 pipo, 2 ok ucu, 2 tılsım kolye ile 1 gümüş yüzük bulunarak Trabzon Müzesi envanterine alındı. 
F77E92C8 783B 4406 Beac 3F263777F209

TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLACAK

Akçaabat’ın geleceğinin turizmde olduğunun bilincinde olan ve bu minvalde birçok çalışmaya imza atan Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçakale Kalesi’nin, restorasyonutamamlandığında, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacağını belirtti. 

Akçakale Kalesi restorasyon projesinin detaylarını anlatan Başkan Ekim, “Akçakale Kalesi’nin restorasyonunu çok önemsiyoruz. Burası tamamlandığında muhakkak gezilmesi ve görülmesi gereken bir turizm noktası olacak. Hazırladığımız restorasyon projesiyle Akçakale Kalesi’ni ve çevresini bir turizm koridoru haline getireceğiz. Kalenin her iki yakasında bulunan Akçakale ve Mersin plajlarını birbirine bağlamış olacağız. Orta noktada Akçakale Kalesi’ni düşünün; sağında ve solunda plajlar yer alıyor. Bu üç noktada ahşap askı yürüyüş yolları ile geçişler yapılacak. Turistik ve sosyal günübirlik tesisler ve seyir terasları oluşturulacak. Bu sayede Akçaabat’ımızda hem yaz turizmi hem de tarih turizmi bir arada olacak. Akçakale Kalesi restorasyonu ve çevre düzenlemesi projemizi Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderdik. Onaylanması halinde kolları sıvayıp projemizi hayata geçirmek için çalışacağız. “ dedi. 

Editör: Haber Merkezi