Haber ;Melek Çakır www.Trabzonhaber24.com Haber Merkezi 
AUS Türkiye 5. Olağan Genel Kurulu The Ankara Hotel de gerçekleşti . 6. Ulaşımda Aklın Yolu Ödüllerini kazananlara ödülleri takdim edildi . 
187fa769-5d18-497d-b2c8-2d79950d7ee0

Projede yer alan Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve Avrasya Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Savaş Yol Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nce ‘engelsiz Trabzon’ sloganıyla hazırlanıp, görme engelli bireylerin toplu taşımada güvenli yolculuğunu sağlayan mobil uygulaması Jüri Özel ödülünü aldı .

IMG_6459
Ödül Törenine Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dalre Başkanı Fatih Bayraktar,TULAŞ Genel Müdürü Samet Ali Yıldız da katıldı .
Uygulamayla görme engelli yolcular, istedikleri otobüse bekledikleri durakta bildirim gönderip, kolayca ulaşım sağlayabiliyor.

Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Savaş Yol, Türkiye’deki diğer örneklerinden en büyük farkı da refakatçi desteğinin sunması dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi (TULAŞ) Başkanlığı’nca, ‘Engelsiz Trabzon’ sloganıyla görme engelli bireyler için toplu taşıma uygulaması geliştirildi. Android ve IOS işletim tabanlı telefonlarda çalışan uygulamayla; toplu taşımada otobüs ile yolculuk yapan görme engelli bireylerin zorluk yaşamaması ve güvenli ulaşımı hedeflendi. Kullanıcılar ile otobüs şoförleri arasında sesli uyarılarla iletişim ve güzergah paylaşımı yapan uygulamada; Türkiye’deki diğer örneklerinden farklı olarak ilk kez refakatçi seçeneği de yer aldı.

Uygulamayla görme engelli yolcular, istedikleri otobüse bekledikleri durakta bildirim gönderip, kolayca ulaşım sağlayabiliyor. Görme engelli bireylerin aileleri de yakınlarının otobüse binip, ineceği durağı ve aracın güzergahını uygulama üzerinden takip edebiliyor.

‘ŞOFÖRE BİLDİRİM GÖNDERİLİYOR’

Projede yer alan Trabzon Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı ve Avrasya Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Savaş Yol, Her şeyden önce görme engelliyim. Uygulamayı canlı olarak testini yaptık. Bu uygulama görme engellilerin, belediye otobüslerine rahatça binip, inebilmelerine yardımcı oluyor. Bu mobil uygulama kullandığımız akıllı telefonlara yükleniyor. ‘Engelsiz Trabzon’ uygulamasına girdiğinizde yakın durakları seçiyoruz; bineceğimiz otobüsü ve ineceğimiz durağı seçince şoföre ‘Yolcuya yardımcı olunuz’ bildirimi gönderiliyor dedi.

‘Engelsiz Trabzon’ uygulamasının otobüs gelmeden ve inilecek durağa varmadan önce uyarı verdiğini ifade eden Yol, ‘Uygulamanın en önemli özelliğinden birisi; otobüs ve ineceğimiz durağa gelmeden; 3 durak önce telefonlarımıza bildirim geliyor. Türkiye’deki diğer örneklerinden en büyük farkı da refakatçi desteğinin sunması. Bu şekilde bizlere güvenli bir yolculuk imkanı sunuyor diye konuştu.

Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği tarafından her yıl düzenlenen yarışmanın bu yılki birincisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ‘Engelsiz Trabzon’ uygulaması oldu. 

Editör: Muharrem Altıntaş