Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR beraberindeki heyet ile KTÜ Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne bir dizi önemli ziyarette bulundu. 

IMG_2536

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR’a ziyaret programında YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman eşlik etti.

IMG_2537

KTÜ'yü ziyaret eden Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol ÖZVAR, beraberindeki Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Hüseyin Karaman’la birlikte çıktığı bölge üniversiteleri ziyaretleri çerçevesinde, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI ile görüştü. Bu ziyaret esnasında KTÜ Araştırma Laboratuvarlarını gezdi, Senato Toplantısı’na katıldı ve Karadeniz Teknik üniversitesi öğrencileri ile söyleşi gerçekleştirdi.

IMG_2538

KTÜ'yü  ziyaretinde konuşan Prof. Dr. ÖZVAR: “İstanbul ve Ankara’da kurulan üniversitelerin ardından Anadolu’da kurulan ilk üniversite Karadeniz Teknik Üniversitesidir(KTÜ). 70. Kuruluş Yıl Dönümü’ne kısa bir süre kalan KTÜ, yükseköğretim tarihi açısından çok kıymetli bir değere sahiptir.” dedi. Yükselme yolunda rekabetin önemine de vurgu yapan Prof. Dr. ÖZVAR, üniversitelerin kendi aralarında centilmenlik kuralları çerçevesinde rekabet etmeleri gerektiğini belirtti. Performansların rekabetle belirleneceğini ifade eden ÖZVAR, başarıyı destekleyeceklerini vurguladı. Bu anlamda üniversitemizin de başarıya ulaşmasına destek vereceklerini söyledi.

IMG_2539

Ziyaret Programı kapsamında ilk olarak Karadeniz Teknik Üniversitesinin İnşaat Mühendisliği Bölümünde bulunan Yapı Sağlığı İzleme Laboratuvarı'nı ziyaret eden heyete, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketinde bölgede etkili çalışmalar yapan ve projeler üreten araştırmacılarımızdan Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Can ALTUNIŞIK, laboratuvar faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Ardından, YÖK Başkanı ve beraberindekiler Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Merkezinde bulunan Medikal Cihaz Tasarım ve Üretimi Uygulama ve Araştırma Merkezini ziyaret etti. Araştırma laboratuvarlarındaki son ziyaret yeri ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Merkezinde bulunan İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi oldu.

IMG_2544

Ziyaret programı çerçevesinde Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Senato Toplantısı’na iştirak eden Prof. Dr. ÖZVAR’a KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, üniversite hakkında bilgi içeren bir sunum yaptı. Makine Mühendisliği Bölümünde TUSAŞ İHA Teknolojileri ve Termal Yönetim Sistemleri Laboratuvarı'nın açılışına katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. ÖZVAR’ın programı, üniversite öğrencileri ile bir araya geldiği Çınaraltı Amfisi'ndeki “Gençlerle Söyleşi’’ etkinliği ile devam etti. Burada üniversite öğrencilerine hitap eden YÖK Başkanı Prof. Dr. ÖZVAR, öğrencilere eğitimin zorlu ve meşakkatli bir süreç olduğunu ancak alanında uzman olmak isteyenlerin, usta olmak isteyen herkesin bu zorluğu göze alması gerektiğini belirterek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “İlim adanmışlık ister. İlimde adanmışlık yoksa ortaya bir şeyler koyabilmek çok zor. Tarihte büyük düşünür akademisyenlerin, ilim insanlarının, ömrünü çalıştığı sahaya harcayan insanlar olduğunu görüyoruz. İlim, talibinden öncelikle ciddi bir zaman ayırmasını bekliyor. İlim, herkesten “müstağni” bir uğraşı alanıdır. Yani, kimseye muhtaç olmayan fakat insanların ona muhtaç olduğu bir alan. Bu dünyada insanın varoluşunun en güzel semerelerinden bir tanesi, ilim kitabına yaptığı bir paragraflık katkı oluyor arkadaşlar; ben bir cümlesine de razıyım. O kadar önemli bir alan; bu bakımdan ilme ne kadar önem verirseniz ilim de size o kadar önem verir.” diyerek sözleri gençlere bıraktı. Üniversite öğrencilerinden gelen soruların yanıtlanması ile devam eden söyleşi programı YÖK Başkanının hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

IMG_2543IMG_2542IMG_2541IMG_2540IMG_2545

Editör: Muharrem Altıntaş