Kahverengi kokarca ile mücadele…

TTB’nin 20 yıldır sürdürdüğü Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında bu yıl kahverengi kokarcayı ön plana alarak fındıkta hastalıkları ve zararlıları ile mücadele için bilgilendirme ve teşvik toplantıları yapılacak.

I M G 5437

İMECE-2024 adı altında 10 ilçenin kırsal kesiminde yapılacak toplantılara 26 Nisan Cuma günü Akçaabat’ın Fındıklı Mahallesi’nden başlanacak.

Saat 13.00’de yapılacak ilk toplantıda Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırma Enstitüsü öğretim üyesi ve kahverengi kokarca ile mücadelenin bilinen ismi Doç. Dr. Kibar Ak tarafından üreticilere bilgilendirme yapılıp, ilaçlı mücadele anlatılacak.

I M G 5436

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne bağlı Ziraat Odaları ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilecek İMECE-2024toplantılarına katılan üreticilere çekiliş yapılarak ücretsiz kahverengi kokarca ile mücadele ilacı da dağıtılacak.İlaçlamanın yapılmasında kullanılmak üzere TTB tarafından ilçelerdeki Ziraat Odalarına akülü ilaçlama motoru da verilecek.

“Uzungöl’deki altyapı ve yol çalışmaları turizm sezonuna kadar bitirilmelidir” “Uzungöl’deki altyapı ve yol çalışmaları turizm sezonuna kadar bitirilmelidir”

Trabzon’un 10 ilçesinde haftada iki gün olmak üzere (Salı ve Cuma) yapılacak toplantılara Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de destek sağlıyor.

-Kahverengi kokarca

Yaklaşık 12-17 mm boyutlarındaki kahverengi kokarca fındık bahçelerinde boş, lekeli veya şekilsiz meyve oluşumuna sebep oluyor. Yüksek uçuş kapasitesi sayesinde hızla yayılan zararlı,fındığa azami düzeyde zarar veren böcek olarak biliniyor. Zararlı ile ilaçlı mücadelenin Mayıs ayının ikinci yarısında ve Temmuz ayı başında yapılması gerekiyor.

Editör: Haber Merkezi