Trabzon’da, Türk Macar Dostluk parkının yenilenmiş hali ve iki ülke arasındaki yüzyıllara uzanan Türk Macar dostluğunu vurgulamak amacıyla Dostluk Anıtı’nın açılışı gerçekleştirmek adına program düzenlendi.

IMG_2450

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, Macaristan Trabzon Fahri Konsolosu Umut Durbakayım, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta’nın katılım gösterdiği programda Macaristan Milli Marşı ve İstiklal Marşı okundu. Ardından horon gösterisi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımının gösteresi izlendi.

IMG_2448

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı; Bugün bizleri burada bir araya getiren en önemli unsur Kanuni Sultan Süleyman. Tüm dünyada muhteşem Süleyman olarak bilinen Osmanlı’nın en kudretli sultanlarından biri. Kanuni Sultan Süleyman Trabzon’da doğdu. 1994 de doğmuş ve gençlik yıllarını burada geçirmiş. Babasının vefatından sonra tahta geçmiştir. İstanbul’da müzede bana bir kılıç gösterdiler. Kanuni Sultan Süleyman’ın orijinal kılıcıydı kabzasında hamsi motifi vardı. Buradan Trabzon’a olan ilgilisini anlayabiliriz.

IMG_2451

25. seneyi kutladıklarını ifade eden Zorluoğlu," Zigetvar’ı ve Trabzon’u ilgilendiren bu dostluk anıtı için buraya geldik. 1998’de kardeş şehir ilişkileri başladı. 25. seneyi kutluyoruz bugün de burada yapılan bu anıtın yanında tören düzenlemek istedik. Macaristan yetkililerine teşekkür ediyorum. Şehirlerimiz arasındaki diyaloğu güçlendirmek istediğimizi dile getirmek isterim. Her iki ülke arasındaki dostluğa katkı sağlayacağına eminim. Saygıyla selamlıyorum.”

IMG_2466

Macaristan Trabzon Fahri Konsolosu Umut Durbakayım ise, “Türkiye ve Macaristan’ın geçmişten gelen dostluğunu pekiştiremeye geldik. Aradaki bağ dostluktan öte kardeşliktir. Trabzon ilinin Macaristan ile köklü bağları vardır. Sultan Süleyman iki ülkenin kardeşliğinde önemli yer almaktadır. İki ülke arasında birçok kültürel aktiviteye yer verilmiştir. Desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Yaşasın Türk Macar kardeşliği." dedi.

IMG_2463

Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar kapılarına kadar gidilmesi bu dostluğun başlangıcı olmuştur diyen AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu,“Türk - Macar kardeşliği diyebiliriz. Bu anıtın açılmış olması dolayısıyla teşekkür diyorum. Çok eskilere dayanan bir dostluk. Zigetvar kapılarına kadar gidilmesi bu dostluğun başlangıcıdır. Macarlar ile aramızda fark yok. Dostluk anıtı hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

IMG_2452

Düzenlenen programda konuşan Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ise” Macaristan Türkiye arası ilişkiler çok iyi ve çok yoğun. Saymak ile bitmez. Duygulandım. Buraya geçen sene resmi ziyaret gerçekleştirdim. 2 hafta önce Trabzon’a geldim gezdim. Bugün bu güzel parkta Macarca sözler okumak büyük gurur. Trabzon’u insanlar Macaristan’da hala çok iyi tanımıyor. Dostluğumuzu anlatan bu güzel kısa söyleri okuyabileceksiniz. Macaristan’ı buraya getiremesek de Trabzon’da güzelce yaşatabileceğiz mutlu edici bir gün. Çok mutlu olduk. Gururluyuz.” İfadelerini kullandı.

IMG_2464
Türk-Macar kardeşliği Trabzon’da güçlendi! Dostluk Anıtı’nın açılışı yapıldıTrabzon’da Ganita-Faroz sahil düzenlemesi kapsamında bölgede 400 metrekare alana sahip olan Türk Macar Dostluk Parkı, Macaristan’ın Zigetvar kentinde de bulunmaktadır.

Editör: Muharrem Altıntaş