Nahçıvan’a günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

IMG_3079

Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin, dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumda olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek millet, iki devlet şiarı çerçevesinde, ilişkilerimizi ve iş birliğimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlham kardeşimle imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır” diye ekledi.

IMG_3078

Nahçıvan’ın, tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinde özel bir yere sahip olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nahçıvan bugün de ekonomi ulaştırma ve enerji hatları açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Bölgesel ulaştırma hatlarının tesisiyle birlikte, bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirme imkânına kavuşacağız.”

Hazar Geçişli Uluslararası Doğu-Batı Orta Koridoru’nun öneminin koronavirüs salgını ve bölgede yaşanan savaşlar neticesinde daha iyi anlaşıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi, Azerbaycan’la enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi, Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.

Editör: Muharrem Altıntaş