Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Geçit Mahallesi’nde güneş enerjisi santralinin (GES) kurulacağı alanda incelemelerde bulundu. 
a6452db7-5f69-4edd-b28d-afc9457acafb

Başkan Genç’e GES ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Ortahisar Belediyesi Etüd Proje Müdürü Mustafa Karslı, kurulacak güneş enerjisi santralinin yılda 3.000,00 kwenerji üreteceğini söyledi. Belediyenin yıllık enerji tüketiminin 1.800 kw olduğunu dile getiren Karslı şöyle konuştu: “Tüketimimizi mahsuplaşacağız, fazlasını da satacağız. Yaklaşık 1.200 kw miktarındakini satmış olacağız. Satış için iznimiz var. Mevzuat gereği tükettiğimiz kadar satabilme hakkı var. Bu da belediyemiz için ek gelir demek.” 
f3762156-6438-42a4-8b22-4e85c2cc0f9e

Genç, GES’in panel kurulumunun kasım ayında başlayacağını ve yılbaşına kadar bitirileceğini, yılbaşından sonra da enerji üretimine başlanacağını aktardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tahsis edilen 45 dönümlük alanın 35 dönümünde GES kurulacak.

“DÖRT YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK”

Belediyenin; Trabzon Akvaryum, ana hizmet binası, OrtahisarBelediyesi Spor Kompleksi gibi enerji ihtiyacının yüksek olduğu yatırımlarının yanı sıra; müzeleri, kütüphanelerinin deenerji ihtiyacının karşılanması açısından GES’in çok rantabılbir proje olduğunu dile getiren Genç, “Tükettiğimizin üç katı kadar elektrik üreteceğiz. Ama bizim her yıl parklarımız, projelerimiz artıyor. Dolayısıyla aydınlatma ve enerjigiderlerimiz de artıyor. Havuzumuz, akvaryumumuz var. Dolayısıyla tüketimimiz her geçen gün arttığı için GES projesi çok rantabıl bir proje ve 4 yıl gibi bir sürede kendini amorti edecek.” dedi. 

“İHTİYACIMIZDAN FAZLASINI SATACAĞIZ”

Enerji maliyetlerinin artmasından dolayı böyle bir projeyi gündeme getirdiklerine vurgu yapan Genç, “Bu, enerji maliyetlerinin artışından kaynaklı bazı belediyelerimizin de uyguladığı bir proje… Tonya Belediyemiz başladı, baya bir verimli bir uygulama… Hem kendi enerjisini üretiyor, hem de gelir temin ediyor. Tonya Belediyemiz 6-7 yılda yaptığı masrafları da amorti edecek gibi. İlbank’ın da bu konuda hibeleri var, düşük faizli kredi de veriyor. Bizim de enerji maliyetlerimizi bu konuda düşünerek, gerek akvaryumun, gerek havuzumuzun, gerek binamızın, gerek sokak aydınlatmalarımızı hesap ederek böyle bir düşünce geliştirdik. Dolayısıyla kurumsal anlamda lehimize olan bir proje. Finansmanıyla ilgili İlbank’tan hibe desteği aldık. Bir kısmını da düşük faizli kredi olarak aldık.” diye konuştu. 

Başkan Genç, proje alanının İlbank’ın teknik uzmanları tarafından belirlendiğini aktardı.

Editör: Muharrem Altıntaş