Onun reddettiklerini ise biz de elimizin tersiyle ittik” dedi.

IMG_8426
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde şair, yazar ve mütefekkir Necip Fazıl Kısakürek anısına düzenlenen, “40 Yıl, 40 Eser” etkinliği kapsamında “Bir Şiir Bir Hayat/Sakarya Türküsü” Dijital Sergi Açılışı’na katılarak bir konuşma yaptı.

IMG_8425

Kendisinin gençlik yıllarında, Üstat Necip Fazıl ile tanışma, hasbihâl etme, onun doyumsuz sohbetlerine katılma şerefine nail olmuş biri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya görüşümüzün şekillenmesinde, üstadın şiirlerinin, eserlerinin ve konferanslarının çok büyük etkisi oldu” ifadesini kullandı.

“Ülkemize siyaset yoluyla hizmet etme davamızda da aynı şekilde üstadın hayatı bizlere hep yol gösterdi” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir davaya sahip olmanın, medeniyet değerlerimize mensubiyetin bilincini biz ondan öğrendik. Sinesinden çıktığımız milletimizi karşılıksız sevmeyi biz ondan öğrendik. Anadolu büyüklüğündeki dava taşını gediğine koyma gücünü biz ondan öğrendik. Zalimlere karşı dik durmayı, hakkı haykırmayı, adaletin temsilcisi olmayı biz ondan öğrendik. Ayrım yapmadan mazlumların elinden tutmayı, ezilenlerin dostu olmayı biz ondan, onun eserlerinden öğrendik.”

Üstadın Türkiye sevdasını, büyük ve güçlü Türkiye idealini siyasetimizin merkezine biz onun tavsiyeleriyle yerleştirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun yücelttiklerini biz de her zaman baş tacı ettik. Onun reddettiklerini ise biz de elimizin tersiyle ittik” dedi.

Editör: Muharrem Altıntaş