Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) seçimlerinde toplam 765 delege oy kullandı. Seçim öncesinde CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, AKP, DEM Parti, MHP ve Yeniden Refah Partisi’ne yönetimde oransal olarak temsilci bulundurmayı önerdi ancak AKP ve MHP ortak liste teklifini reddetti.

I M G 1602

CHP, Türkiye Belediyeler Birliği seçimlerinde AKP, MHP, Yeniden Refah ve DEM Parti’ye ortak liste teklif etti: “Milletin mesajı ‘Birlikte yönetin’ oldu”
Özgür Özel’den CHP’li belediye başkanlarına: “Halkın verdiği yetkiyi doğru yönetmek bizi iktidara taşır”
CHP’nin ortak liste teklifini AKP ve MHP’nin reddetmesinin ardından 14 kişilik encümende 10 CHP, iki DEM Parti, bir Yeniden Refah ve bir İYİ Parti’li üye yer aldı.

I M G 1603-1
CHP’nin yeni encümen listesinde partilere ayrılan sandalyeler değişti. DEM Parti’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, İYİ Parti’li Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı ile Yeniden Refah Parti’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar da TTB yönetiminde yer aldı.

I M G 1604

Türkiye Belediyeler Birliği seçimleri | Divan Başkanı Ahmet Türk kayyumu kınadı, AKP’li belediye başkanları tepki gösterdi


TBB Başkanlığı seçiminde, 31 Mart’ta yüzde 37,7 oy oranıyla birinci parti olan CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday gösterdi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) yeni başkanı Ekrem İmamoğlu seçildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimde 515 oy alırken rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç 250 oyda kaldı. Birinci başkan vekili ise Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ise ikinci başkanvekili olma hakkı kazandı.

I M G 1544-2
Yedek katip üyelerin ise Haymana Belediye Başkanı Levent Tunç ve Arsuz Belediye Başkanı Sami Üstün olduğu bildirildi. Encümenlerin isimleri ise şöyle sıralandı:

Ayşe Ünlüce, Özlem Çerçioğlu, Vahap Seçer, Abdurrahman Tutdere, Filiz Gencan Akın, Bilgihan Erdem, Hasan Akgün, Filiz Ceritoğlu Sengel, Ayşe Serra Bucak, Rasim Arı, Mehmet Kasım Gülpınar, Mesut Özarslan.


Seçildikten sonra konuşan Ekrem İmamoğlu, rakibi Ahmet Metin Genç’in seçim öncesi yaptığı konuşma için “Kendi partisinde konuşamadığı birçok şeyi burada konuşmasını hayranlıkla izledim” dedi.

Çebi: İşleri güçleri algı Çebi: İşleri güçleri algı

İmamoğlu, konuşmasının devamında şu mesajları verdi:
“Halkın yerel yöneticilerden çok beklentisi olan bir dönem. Hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar 86 milyon vatandaşımız tercihi şekillenmiştir. Herkes birbirine saygı duymak zorundadır. Özellikle 2024 yerel seçimleri, tüm siyasi kadrolara net bir mesaj vermiştir. Birbirini yok etmeye kararlıymış gibi yapılan siyasetle seçim kazanmak mümkün değildir.”

Bu yolda atacağımız ilk adımın birbirimiz arasında işbirliği adımlarını hızlandırmak olduğuna inanıyorum. İşbirliği ve dayanışma birliğini yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki ilişkiyi kurmanın da bu mekanizmayı tamamlayacağını biliyoruz. Vatandaşları oy verdiği partiye göre ayıran ve belediye yönetimlerini partilerine göre ayıran yaklaşımları kabul etmiyoruz.  Vatandaşın yerel yönetim kararlarına doğrudan katılabilmesinin önünü açacak mekanizmalar yeni dönemin olmazsa olmazıdır.”

TBB yönetimi bünyesinde daha kaliteli hizmetler sunmak ve sorunlara hızlı çözümler üretmek için komisyonlar kurulacağını belirten İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Nerede hukuksuzluk varsa hakkını arayan anlayışın temsilcisi olacağım. Haksızlığa karşı susanın ne olduğunu iyi bilen birisiyim. Ben sizlere dayanışma ve adalet vaat ediyorum.”
 

Editör: Yusuf Arslan