“Tek millet, iki devlet” şiarıyla ilişkilerimizi ve iş birliğimizi her alanda güçlendirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 🇹🇷🇦🇿

IMG_3093-1

Türkiye ve Azerbaycan ilişkileri, dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır.
 
İlham kardeşimle imzaladığımız Şuşa Beyannamesi, ilişkilerimizi müttefiklik seviyesine yükselten bir dönüm noktasıdır. 
 IMG_3090
Hazar Geçişli Uluslararası Doğu-Batı Orta Koridor'un önemi koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde daha iyi anlaşılmıştır.
 
Bugün temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Hattı Projesi, Azerbaycan'la enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi Avrupa'nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır.

IMG_3078
 
Ayrıca bugün Kars-Nahçıvan Demir Yolu Projesi'ne ilişkin mutabakat zaptını imzaladık, Nahçıvan'da modernizasyonunu gerçekleştirdiğimiz askerî bakım ve onarım fabrikasının açılışını yaptık. 
 IMG_3095
Azerbaycan, İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından geçen üç yıla yakın süre boyunca defaatle dile getirdiği meşru ve haklı endişelerine gereken karşılığı maalesef bulamadı.
 
Neticede kendi egemen topraklarında bir antiterör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı.

IMG_3094
 
Muzaffer Azerbaycan ordusunu tarihî başarısı ve sivillere yönelik insani tavrı dolayısıyla canıgönülden tebrik ediyorum. 
 
Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türk Milleti’nin adalet ve merhametini bir kez daha tüm dünyaya göstermişlerdir. 
 
Son zaferle birlikte bölgede kapsamlı bir normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. 
IMG_3096
 
Ermenistan'ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını ve artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz. 
 
Bölgemizde barış, huzur ve refahın tesisi halklarımıza olan borcumuzdur. Biz bu borcu ifa etmek noktasında kararlıyız, samimiyiz.

Editör: Muharrem Altıntaş