2024 Yılı Hizmet İçi Eğitim Planı kapsamında Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliği içerisinde belediye personeline ‘Öfke ve stres kontrolü (kriz yönetimi), kadına yönelik şiddetle mücadele ve ihbar mekanizması’ konulu eğitim verildi. Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa çok sayıda personel katılırken, psikologlar Sonnur Horos ve Azize Doğu bilgilendirmelerde bulundu. 
A3F205E6 F81A 41F4 9C0C F517Ca7Cb396

ÖNEMLİ OLAN ÖFKEYİ KONTROL ETMEK
Eğitimci Psikolog Sonnur Horos, öfke kontrolü yöntemleri, problemi kabul etmek, iletişim becerisini geliştirmek, aşırı uçtaki kelimeleri yumuşatmak, davranışsal yöntemler, duygusal yöntemler, stres, olumlu düşünmek gibi birçok konuyu ayrıntılı bir şekilde katılımcılara aktardı. Ayrıca programda uygulamalı olarak nefes egzersizleri ve kademeli kas gevşetme hareketleri yapıldı. Psikolog Horos, “Önemli olan, öfkelenmemek değil, öfkenin sonunda verdiğimiz tepkileri kontrol etmektir” diyerek programı tamamladı.

Şehrin Ulaşım Altyapısı Güçlenecek Şehrin Ulaşım Altyapısı Güçlenecek

A481Ecb4 Aab2 4E53 9F04 6304Beaed13C

ŞİDDETİN TOPLUMSAL ETKİLERİ
Eğitimci Psikolog Azize Doğu ise katılımcılara şiddet nedir, kadına yönelik şiddet nedir, kadına yönelik şiddetin biçimleri, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet, tek taraflı ısrarlı takip, siber şiddet, şiddete maruz kalan üzerindeki etkileri, çocuklar üzerinde etkileri, kadına yönelik şiddetin toplumsal etkilerini ayrıntılı olarak anlattı. Psikolog Azize Doğu, ayrıca şiddet mağdurlarının yönlendirileceği mekanizmaların ulaşılabileceği numaraları ifade etti. Program soru ve cevap şeklinde tamamlandı.

E54Ef305 B459 4988 9Dda 6B3Bbf815520

Editör: Haber Merkezi