Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Trabzon Milletvekili Adil Karaismailoğlu açılışı bir süre önce yapılan Zigana Tüneli’nde açıklamalarda bulundu. 
IMG_4937

Dünyanın en uzun 3.Avrupa ve Türkiye’nin en uzun tüneli olan Zigana Tüneli’nin Trabzon girişinde açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu dikkat çeken ifadeler kullandı. 
IMG_4928

Bakan Karaismailoğlu ilk olarak 14 Mayıs seçimleri ile ilgili konuşarak,  “Sırada 28 Mayıs’ta yazacağımız destan var” dedi. 

Bakan Karaismailoğlu,konuşmasında ; 

14 Mayıs’ta millî bağımsızlığımız için, bölünmez bütünlüğümüz için, ülkemizin refahı için sandıklara koşan hemşehrilerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Vatan sevgisi, vatandaşlık bilinci son derece yüksek olan milletimiz, bir kez daha Cumhurbaşkanı’mızın ve Cumhur İttifakı’nın yanında olduğunu gösterdi.  Sandıkta açık ara farkla “BAĞIMSIZ, BÖLÜNMEZ VE MÜREFFEH TÜRKİYE!” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de çoğunluğu Cumhur İttifakı’na vererek bize ve ittifakımıza güvendiğini, inandığını, geleceğini burada gördüğünü teyit etti.

IMG_4959

SIRADA 28 MAYIS’TA YAZACAĞIMIZ DESTAN VAR

Değerli Hemşehrilerim, Dün, Trabzon Güney Çevre Yolumuzdaki yapım çalışmaları incelememizin ardından bugün de 3 Mayıs’ta açtığımız Zigana Tüneli’ndeyiz. Biliyorsunuz AK Parti hükûmetleri vakit kaybetmeyi sevmez. Milletine, ülkesine hizmet için bir dakikayı bile boşa harcamaz.  Biz de seçim sonrasında hiç hız kaybetmeden Trabzon’un geleceğinin, projelerimizin, işlerimizin başındayız. Mademki milletimiz yola doğru adam ile devam diyor; bizde elbette durmayacağız…

Kıymetli Arkadaşlar, Trabzon, coğrafi konumu sayesinde ilk çağlardan beri bölgesinin en önemli ticari merkezlerinden biridir. Eski dönemlerde Asya’dan gelen ürünler, İran ve Erzurum üzerinden uzun bir yolculuk sonrası Trabzon’a varır ve buradan deniz yoluyla Anadolu’nun batısına, İstanbul’a ve Avrupa’ya gönderilirdi.Bu nedenle Zigana Tüneli’ni sadece Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’u ilgilendiren bir proje olarak göremeyiz. Başta İran olmak üzere tüm Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından hayati önem taşıyor. Bildiğiniz üzere Karadeniz Sahil Yolu, sahil kesimindeki yerleşim yerlerini yüksek standartlı bir ulaşım ağı ile birbirine bağlı. Sahil kesiminden iç bölgelere ulaşım yakın zamana kadar Karadeniz coğrafyasının izin verdiği şartlarda sağlanıyordu. Bu nedenle başlattığımız kuzey-güney akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede pek çok yol ve tünel yapımını da projelendirdik.

IMG_4957

Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, İkizdere Tünelleri, Eğribel tüneli gibi nicesini tamamlayarak hizmete verdik. İşte Zigana Tüneli de kuzey-güney aksları kapsamında hayata geçen projelerin en önemlilerinden biridir.

ZİGANA TÜNELİ İLE İKİ ASRA YAKIN BİR SÜREDİR YAPIM, İYİLEŞTİRME GİBİ PEK ÇOK ÇALIŞMANIN YÜRÜTÜLDÜĞÜ GÜZERGÂHA ADETA BİR MÜHÜR VURDUK.

Koalisyonlar döneminde 3 bin 140 metre uzunluğundaki Bolu Tüneli 17 yılda tamamlanamamıştı.Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Parti döneminde bitti. Şimdi ise 14 bin 500 metre uzunluğu ile Bolu'nun 5 katı uzunluğundaki Zigana Tüneli’ni 5 yılda bitirip hizmete açtık. İşte iki irade ve siyaset arasındaki fark burada. Ayrıca yine 3 Mayıs’ta, Maçka’dan başlayıp Zigana Tüneli girişine kadar uzanan ve mevcutta tek yol olarak hizmet veren 17 km uzunluğundaki Maçka-Karahava Yolu’nu da bölünmüş yol standardına yükselttik.

Kıymetli Arkadaşlar, Zigana Tüneli, Türk mühendisliğinin gurur ve yüz akı projelerinden biridir. Tünel ve bağlantı yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzde yüz yerli ve millî kaynaklar kullandık. Projemiz Türk mühendisleri ve işçileri tarafından inşa edildi. Zigana Tüneli’ni, Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan ve yüksek yoğunlukta trafik yükü taşıyan güzergâhta, 14,5 km uzunluğunda çift tüplü olarak inşa ettik. Zigana Tüneli trafiğin Karadeniz sahil kesimindeki merkezlere ve limanlara sorunsuz akışını sağlayacak, Uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunacak.

Kıymetli Arkadaşlar, 14 Mayıs’ta açık ara farkla, Cumhurbaşkanı’mızın yanında olan Trabzonlular, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çoğunluğu Cumhur İttifakı’na vererek bize ve ittifakımıza güvendiğini, inandığını, geleceğini Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gördüğünü teyit etti.

“DURMAK YOK YOLA DOĞRU ADAMLA DEVAM EDİYORUZ…” DEDİ…

Aziz milletimiz başladığı işi 28 Mayıs’ta çok daha güçlü bir destek ile bitirecek. Milletimiz 14 Mayıs’ta istikrara, gelişmeye, kalkınmaya devam dedi. Eserlerimizi, hizmetlerimizi bir bir milletimize sunacağız. Hem bölgemiz, hem de ülkemiz için çok büyük planlamalarımız var: Yıllar içerisinde durmadan çalıştık, proje ürettik ve bu projeleri hayata geçirdik. Ülkemizin dört bir yanında hizmet fırtınası estirdik. Hem bölgemizde hem de yurdumuzun dört bir yanında hizmet ve projelerle dolu yoğun bir mesai harcıyoruz. Bölgemizi çok daha ilerilere taşıyacağız. Yeni İpek Yolu olacak Kalkınma Yolu için de çalışmalara başladık. Habur ile Basra körfezi arası 1.200 kilometrelik demiryolunu ve otoyolu kapsayan Kalkınma Yolu Projesi, Türkiye’yi Trabzon’dan Basra Körfezi’ndeki Faw Limanı’na bağlayacak. Hint Okyanusu Basra Körfezi’nden Habur’a ulaşan Kalkınma Yolu sayesinde;

Türkiye üzerinden Akdeniz’e, Karadeniz’e, Avrupa’ya ve Kafkaslara bağlantı kuruyoruz. Orta Koridoru da buna entegre ediyoruz.

Kıymetli Arkadaşlar, Peki, biz bu proje ve inşa çalışmaları ile meşgulken masada oturanlar ve maskesi düşüp masalara vuranlar ne yapıyor? Sandıktan hezimetle ayrılınca ne yapacaklarını şaşırdılar. Deprem bölgesindeki illerde atılan tokattan da anlamamışlar. Milletimiz bu oyunlara gelmez…

Milletimiz bu zihniyeti yakından tanıyor: İstanbul’da göreve geldikten sonra durdurdukları metro yatırımları, yarım bıraktıkları Dolmabahçe Levazım Tüneli’nden üzerine hafriyat döktükleri Yenidoğan metrosundan tanıyor. Yapmadıkları hastane yollarından, bedava yapacakları toplu taşımaya; yaptıkları yüzde 300 zamdan tanıyor. Adana’da göreve gelir gelmez yapımını durdurdukları 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden, Aydın’da yapmadıkları şehir hastanesi yolundan tanıyor...

Milletimiz suyu getirenle testiyi kıranı gayet iyi bilmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Ak Parti’nin hizmet ve eser siyaseti anlayışıyla hiç kimse ama hiç kimse yarışamaz.

ŞİMDİ DİYORUZ Kİ; BU YÜZYIL TÜRKİYE YÜZYILI OLACAK…

BİZ BUGÜNE KADAR VERDİĞİMİZ HER SÖZÜN ARKASINDA DURDUK. MİLLETİMİZ DE BUNU GÖRDÜ.

Ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti; yapılan bütün genel ve yerel seçimler ile referandumlarda milletimizin teveccühüne mazhar oldu.Seçimlerin hepsinden de milletimizin güvenini alarak alnının akıyla birinci parti olarak çıktı. Bu dengesi bozulmuş, gözü koltuktan başka bir şeyi görmeyenlerin hâlini 14 Mayıs gecesi gördük.  Televizyon ekranlarında oynadıkları “kazandık” tiyatrosunu hep birlikte takip ettik. Sandığın rengi belli oldukça yalanları ortaya çıktı. Manipülasyon yapmak istedikleri belli oldu. Buna rağmen, seçmenlerinden de kamuoyundan da özür dilemediler. Bunlar kendi oyunlarının içine batmışken 14 Mayıs’ta milletimiz biz kez daha:  Dualarımız, Rüyalarımız, Umutlarımız Recep Tayyip Erdoğan’la dedi. İkinci turda sesimiz daha da gür çıkacak.

28 Mayıs’ta cumhurbaşkanımıza verilen destek daha da çok artacaktır.

Milletimiz: Bağımsız, bölünmez ve müreffeh Türkiye için; Türkiye Yüzyılı için bir kez daha gür bir sesle liderimiz Recep Tayyip Erdoğan diyecek!

KAZANDIKLARIMIZI KORUYACAK VE İNŞALLAH DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ.  ÜLKEMİZİ TERÖR ÖRGÜTLERİNİN OYUNCAĞI HÂLİNE GETİRMEYE ÇALIŞANLARIN YÜZÜNE SANDIK SONUÇLARINI ÇARPACAĞIZ.

Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde halkımızdan aldığımız destek ve irade ile Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projelere imza atmaya devam edeceğiz. Zigana tünelinin tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Sağ olun var olun; Sağlıcakla kalın…

ZİGANA TÜNELİNİ AÇILDIĞI GÜNDEN İTİBAREN 100 BİN ARAÇ KULLANDI

Editör: Muharrem Altıntaş