Trabzon halkı tarafından merakla beklenen bir proje daha hayata geçiriliyor. Akçaabat ilçesinden Arsin’e kadar yapılması planlanan 43 kilometrelik Güney Çevre Yolu’nun temeli bugün atıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirterek, “Trabzon’umuzun ticaretine ve ekonomisine çok önemli katkı yapacağına inandığımız bu projenin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

Karadeniz Sahil Yolu'nun Akçaabat-Arsin arasında kalan kesiminde şehir içi ve transit trafiği birbirinden ayırması planlanan Güney Çevre Yolu’nun temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, AK Parti Milletvekili Adayı Adil Karaismailoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, eski Bakanlar Cahit Turhan, Faruk Nafiz Özak, AK Parti Trabzon Milletvekili adayları Yılmaz Büyükaydın, Vehbi Koç, Meryem Sürmen, Zafer Ofluoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, MHP İl Başkanı Ömer Ayar, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda daire amirleri ile vatandaşlar katıldı. 

TARİHİ BİR GÜN YAŞIYORUZ
Temel atma töreninde konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, ''Kadimden beri ekonomik ve ticari anlamda bölgenin merkezi konumunda bulunan, gerek deniz, gerek kara yolu anlamında bölgenin her zaman kalbi niteliğinde olmuş Trabzon’umuz için tarihi bir güne şahitlik ediyoruz. Güney Çevre Yolu’nun temel atma törenine hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sayın Bakanım, Trabzon için tarihi bir günü yaşıyoruz. Şehrimizde bir süredir üzerinde tartışılan ve büyük bir beklenti haline gelen, gerçek anlamda da Trabzon’umuzun ticaretine ekonomisine çok önemli katkı yapacağına inandığımız bu projenin temelini atıyoruz. Ben inanıyorum bu projede bugün burada bulunanlar çok şanslı. İnşallah bu proje süratle tamamlanacak ve tamamlandığında da biz bu projeye şahitlik yapmış insanlar olarak torunlarımıza anlatacağız” dedi. 

PROJEYİ SÜRATLE TAMAMLAYACAĞIZ
Güney Çevre Yolu’nun kısa süre içerisinde tamamlanacağını da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Ben bunu projenin birinci bölümü olarak görüyorum. Esasında büyük bir çevre yolunun bir etabı olarak değerlendirmek lazım. Samsun’dan Sarp’a kadar bir otoyol biçiminde etap etap olarak hayata geçirilecek. Burayı süratle tamamlayacağız. Nereden biliyoruz bunu? Çünkü Avrasya Tüneli’ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü, Zigana ve Ovit Tüneli’ni tamamlayan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın Güney Çevre Yolu’nu da süratle işleme sokacağına gönülden inanıyoruz. Bu duygularla şehrimizin geleceği için önemli bir adıma imza atıyoruz. Bizlerle beraber bu mutluluğu yaşadığınız için sizlere teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı. 

KARAİSMAİLOĞLU: COŞKU OLDUKÇA ENERJİMİZ BİTMEYECEK
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise törende yaptığı açıklamada, “Trabzon Güney Çevre Yolu için söz vermiştik ve yerine getiriyoruz. Bizler emeğin ve alın terinin kutsal sayıldığı adaletli paylaşım ve güç birliğinin esas alındığı bir medeniyetin paydaşıyız. Tüm çalışan kesimin hep yanında olduk. AK Parti olarak emekçinin sorunlarını kendi meselemiz olarak gördük. Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimin bayramını canı gönülden kutluyorum. Dev projeleri bir bir tamamlayarak milletimize sunuyor ve yenilerine başlıyoruz. 24 Nisan’da sizinle beraber Kanuni Bulvarı’ndaydık. Önemli bir kesim hizmete açtık. Ana aksı 28 km bağlantılarıyla 62 km bir proje. 28 km yolun 18 km’sini tamamladık. Değirmendere’yi de Sahil Yolu’na bağladığımız zaman kıymetli bir eseri daha milletimize sunacağız. Araklı’da Bayburt Yolu’nu başlattık. Karadeniz Sahilinden iç kesimlere güneydoğuya ulaşan daha ekonomik ve konforlu bir yolu inşa ediyoruz. Ankara-Sivas tren hattını başlattık, ilk sefer gerçekleşti. Vatandaşlarımız coşkuyla karşıladı. Bu coşku oldukça bizim enerjimiz bitmeyecek. Yorulmadan doğru adımlarla Türkiye yüzyılına hep beraber yürüyoruz” dedi.

KARAİSMAİLOĞLU: 15 TÜNEL 14 VİYADÜKLE GEÇİLECEK
Trabzon Güney Çevre Yolu’nu başlatmak üzere tören alanında olduklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Doğu Karadeniz’in en büyük kenti konumundaki Trabzon’un projesi 44 km uzunluğunda. 3 gidiş 3 geliş olarak projemize başlıyoruz. Trabzon Çevresini güneyden çevreleyecek. 3 kısım halinde inşa edeceğimiz 16.5 km uzunluğundaki yapım çalışmasına başlıyoruz. 1 etabın toplam uzunluğu 14.5 km olan tünel ve viyadüklerden oluşmakta. 2. Etabın 6 km kısmı da 4 bin 550 metre uzunluğunda 2 tünel, 380 metrelik 2 viyadük, 3. etabında 6 tünel ve 5 viyadük yer almaktadır. 44 km’den oluşan çevre yolunun 36 km’si 15 tünelle 2 km’si ise  14 viyadükle geçilecek. Projemiz sayesinde Karadeniz Sahil Yolu’nun Akçaabat Arsin arasında kalan kesiminde şehir içi ve transit trafik birbirinden ayrılıyor. Hızlı ve kesintisiz ulaşımı temin ediyoruz. Sahildeki trafiği ortadan kaldırıyoruz. Trabzon yatırımlarla parlayan yıldız hale geldi. Başarıdan başarıya hizmetten hizmete koşturan Cumhurbaşkanızmın vizyonuyla çalışmaya devam edeceğiz. Trabzon aydınlık bir geleceğe doğru adımlarla ilerlemeye devam edecek. Trabzon parlayan yıldız olmaya devam edecek. Yarın Trabzon için önemli bir proje olan Ganita’yı açacağız.3 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımız bizlerle birlikte olacak. Yeni Zigana Tüneli’ni hep birlikte açacağız. Asırlardır bir ticaret yolu olan bu tünel bir mühür olacaktır. Uluslararası ticarete büyük katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. 

KARAİSMAİLOĞLU’NDAN ÖZAK VE TURHAN’A TEŞEKKÜR
Bakan Karaismailoğlu, “Faruk Özak bakanımızın Cahit Turhan bakanımızın büyük katkıları var. Teknik bir konu, zor projeler yapıyoruz. Bütün bakanlarıma vekillerime teşekkür ediyorum. Hep Trabzon’un önünün açılması için emek verdiler. Bir ekip olarak çalışmaya devam edeceğiz. Projeleri üretiyor açılış yapıyoruz. Burada beceriksizler tiyatro yaptılar, ellerine yüzlerine bulaştırlar. Allah bunların eline kimseyi düşürmesin. Bunları her yerde tanıdık.Bir eserlerini gördünüz mü? Olmazlar seçim öncesi desteksiz atarlar” şeklinde konuştu. 

USTAOĞLU: TRABZON BİR HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRİYOR
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, ise yaptığı açıklamada, “Trabzon bir hayalini gerçekleştiriyor. 4.5 yıldır görev yaptığım bu şehirde her zaman gündeme gelen her zaman şikayet konusu olan Akçaabat, birazdan temelini atarak hayalini gerçekleştirecek. İstanbul’dan gelen vatandaşlarımızın serzenişleri vardı. Bugün burada Trabzon’da bir hayal temel atarak gerçek bulacak. Proje gerçekleştiğinde Trabzon’un ulaşımla ilgili ciddi bir problemi ortadan kalkmış olacak. Dünya lideri Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.