“Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Genç’ten, bu konuda adım atmasını bekliyoruz”

Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Cüneyt Zorlu, vatandaşın su faturalarıyla ilgili şikâyetlerinin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Mevcut piyasa koşullarında su fiyatlarına her ay enflasyon oranında artış yapılmasından vazgeçilmeli ve mevcut fiyatlarda da yüzde 25 indirim yapılmalıdır.” dedi.

Trabzon’da yüksek su fiyatlarının vatandaşı mağdur ettiğini ve su faturalarının elektrik faturalarıyla yarıştığını dile getiren Zorlu, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

SUYA SON 2 YILDA YAPILAN ZAM, YÜZDE 300’LERİ GEÇMİŞTİR

Ahmet Metin Genç 19 Mayıs İlanı Ahmet Metin Genç 19 Mayıs İlanı

Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi’nin (TİSKİ) Mayıs 2022 tarihinde yapılan Genel Kurulunda alınan kararla, her ay, bir önceki ay açıklanan TÜFE oranı kadar suya zam yapılması uygulamasının başlatıldığını hatırlatan Zorlu, “Bu uygulama sonrasında su faturalarında sürekli artışlar yaşanmış, Mayıs 2022 tarihinde konutlarda 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküp fiyatı, Nisan 2024 tarihi itibarıyla 16,46 TL’ye çıkmıştır. Son 2 yılda yaşanan zam oranı, yüzde 300’leri geçmiş ve su faturaları elektrik faturalarıyla yarışan bir hale gelmiştir. Ekonomik krizin perişan ettiği, 180 bini aşkın emeklinin yaşadığı Trabzon’da, vatandaşlarımız bu faturaları ödemekte zorlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin bu konuda acilen önlemler alması gerekir.” dedi.

AYLIK ZAM YAPILMASINDAN VAZGEÇİLMELİ, MEVCUT FİYATTA DA YÜZDE 25 İNDİRİM YAPILMALIDIR

Suya aylık TÜFE oranları üzerinden otomatik zam yapılmasından derhal vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Zorlu, “Biz bu problemin çözümü için su metreküp fiyatlarına yılda iki kez TÜFE oranında zam yapılmasını öneriyor ve mevcut fiyatlarda yüzde 25 oranında bir indirim yapılmasını talep ediyoruz. Bu talebimizi, Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında da dile getirdik. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç’in de vatandaşın su faturalarıyla ilgili şikâyetlerini dikkate alacaklarına yönelik bir açıklaması vardır. Kendisinden bu konuda adım atmasını ve halkımızı rahatlatacak kararlar almasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Editör: Ömer Altıntaş