SUİÇMEZ’E ÇAY ÜRETİCİLERİNİ DESTEKLEDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR

Bakan Uraloğlu Trabzon’a Geliyor İşte Programı. Bakan Uraloğlu Trabzon’a Geliyor İşte Programı.


Çay üreticilerinin sorunlarını Meclis kürsüsünde dile Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez’e Yavuz Aydın’dan destek geldi. Sözlerime başlamadan önce, çay üreticilerinin sorunlarını dile getirmek adına farkındalık yaratan, yöresel kıyafetlerle Meclis kürsüsüne çıkan Trabzon Milletvekili Sayın Sibel Suiçmez Hanımefendi'ye teşekkür ediyorum diyen Aydın şöyle devam etti: Söz konusu çay, fındık, Karadeniz Bölgesi ve Trabzon olduğunda, bu sorunları çözmek adına aynı dilden konuşabilmeyi iktidar milletvekillerinden de temenni ediyor, tekrar hepinize saygılar sunuyorum, dedi.
ÇİFTÇİLERİMİZİ HÜSRANA UĞRATTINIZ.
Hükümetin, 17 TL olarak açıkladığı yaş çay alım fiyatlarına bir tepkide Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geldi. Siyasi iktidarın, hemen hemen her kesiminde yol açtığı ekonomik facialar, hepimizin malumudur diye söze başlayan Aydın şunları ifade etti: Esnaflarımızdan çiftçilerimize, emeklimizden asgari ücretle hayatını idame ettirmeye çalışan vatandaşlarımıza kadar birçok kişi, ekonomik zorluklarla, mücadele etmektedir. Yaz mevsiminin gelmesiyle, bahçesindeki ürünlerden kâr elde etmek isteyen çiftçilerimiz, yine hüsrana uğramıştır. Önceleri Cumhurbaşkanı yada dönemin Tarım Bakanları tarafından meydanlarda açıklanan yaş çay alım fiyatını, gece yarısına yakın bir vakitte, sosyal medya üzerinden açıkladılar. Geçtiğimiz yıl fındık alım fiyatlarını açıklarken de yine aynı yönteme başvurarak üreticiye ne kadar değer verdiklerini gösterdiler, dedi.
‘’SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA BİR GÜN ÖDER HESABI’’ MANTIĞI ÜRETİCİLERİMİZİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYECEKTİR
1 kilogram yaş çaya biçtiğiniz fiyata bakar mısınız? Şeklinde hükümete yüklenen Milletvekili Aydın: Hangi siyasi görüşten olursa olsunlar, üreticilerimizin tamamı, bu durumdan şikayetçidir. Kaldı ki bazı özel fabrikalar, hükümetin çay fiyatını açıklamasının ardından,  14.5 Liradan çay alımı yapmaya başladılar. Fakat 2. ve 3. sürgünde çay alım fiyatı, maalesef, daha da düşecektir. Bu da, üreticiyi zor günlerin beklediğinin, habercisidir. Bir bardak çayın fiyatı; çay ocakları, kafeler ve kahvehanelerde, 10 Lira ile 75 Lira arasında değişirken, üreticinin bahçesindeki yaş çayın bir kilogramına, 17 Lira gibi gülünç bir rakamı, kabul etmiyoruz. Hükümet, ‘’sarı çizmeli Mehmet Ağa, bir gün öder hesabı’’ mantığıyla ilerledikçe, maalesef kimsenin yüzü gülmeyecektir, dedi.

Editör: Haber Merkezi