Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Veteriner Hekimler Odası Başkanı, yönetim kurulu ve üyeleri ile bir araya geldi.

  I M G 9772

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı olması halinde belediye bünyesinde Veteriner İşleri Daire Başkanlığını kuracaklarını, belediye bünyesindeki veteriner hekim sayısını artıracaklarını ve Ortahisar Belediye Başkanlığı döneminde faaliyete geçirdikleri Küçük Dostlar Kliniğini Trabzon’un doğu ve batı ilçelerinde de kuracakladıklarını söyledi

I M G 9771

7 BİNE YAKIN KISIRLAŞTIRMA VE 7 BİNE YAKIN TEDAVİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Bir otelde Trabzon Veteriner Hekimler Odası Başkan, yönetim ve üyeleri ile bir araya gelen Başkan Genç, “Bu şehrin bir evladı olarak Allah nasip etti iki dönem Ortahisar Belediye Başkanlığı görevini ifa ettim. Göreve geldiğim andan itibaren sokak hayvanlarımızla ilgili çalışmalarımıza başladık. İlk işimiz bu işi biraz daha kurumsal bir bazda ele almamızın gerekliliğiydi.

I M G 9775
Belediyemiz kurulurken bir tane veteriner kadromuz var idi, hemen üç tane daha ilave kadro açarak bu işe biraz daha eğildik. Şu anda Ortahisar’ımızda sokak hayvanlarının artışını engellemek ve bu artış itibarıyla doğabilecek sorunların önüne geçmek için bir klinik oluşturduk.

Şu anda 7 bine yakın bir kısırlaştırma ve 7 bine yakın da kazaya maruz kalmış veya hastalık yaşamış bize emanet olan bu canları tedavi etme imkanımız oldu. Biz bu canlara duyarsız kalamayız. Ama üzülerek söylüyorum ki henüz bu canlar için toplumsal farkındalık oluşturamadık.

I M G 9774
Biz bu üniteleri oluştururken diğer yandan da çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak için okullarımızda da sahiplendirmeler yaptık. Çok somut neticelerini de aldık. Çünkü her yaptığımız işte sevgi vardı. Severek yaparsanız daha güzel neticeler alabilirsiniz.” dedi.

VETERİNER İŞLERİNİ KURUMSAL BİR YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ

Genç, “İnşallah aynı amaca matuf işleri nasip olursa Büyükşehir Belediyemizde de gerçekleştirmek istiyorum. Arkadaşlarımızla da istişare ettik. Hem doğu ilçelerimizde hem de batı ilçelerimizde de bu tarz klinikler açmak istiyoruz. Hem sokak kedilerimiz için hem sokak köpeklerimiz için bu alanı genişletmek istiyoruz.

I M G 9769
Ama bunu yapabilmek için Büyükşehir Bünyemizdeki veteriner hekim sayımızı artıracağız. Veteriner işlerinin doğrudan bir yapıya bürünerek yapılması gerekiyor. Bunun için de Veteriner İşleri Daire Başkanlığımızı kuracağız. Bu iş önemli bir iş. Kurumsal disiplinle hareket etmemiz gerekiyor. Hem bize emanet canların popülasyonu kontrol altına almak hem de hastalığa veya kazaya maruz kalan bu canlara müdahale edebilmek, mobilize hareket edebilmek için kurumsal işleyişe ihtiyaç var. Allah bizlere sizlerle birlikte güzel işlere imza atmayı nasip etsin.” diye konuştu.

VETERİNELERDEN BAŞKAN GENÇ’E DESTEK

Trabzon Veteriner Hekimler Odası Başkanı Erol Sayın ise Başkan Ahmet Metin Genç’e teşekkür ederek, “Trabzon’da bir ilki yaptınız. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Belediye bünyesinde kurdukları minik dostlar kliniği hem canların koruması ve onların bakımı için çok çok önemliydi. Bir ilki imza attığından ötürü size teşekkür ediyoruz. Biz sizin sokak hayvanlarına duyarlılığını biliyor ve destekliyoruz.“ dedi.

Editör: Muharrem Altıntaş