19 Mayıs 1919 tarihi Samsun'da, Gazi Mustafa KemalAtatürk’ün önderliğinde Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için başlattığı şanlı tarihimizin dönüm noktalarından biri ve milletimizin yeniden varoluş mücadelesinin ilk kıvılcımıdır. İstiklalimiz için verdiğimiz bu kutlu mücadele milletimizin azmi ve kararlılığı ile birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. 

Başkan Murat Zorluoğlu’ndan teşekkür mesajı Başkan Murat Zorluoğlu’ndan teşekkür mesajı

​Bağımsız ve özgür bir ülke olma yolunda başlatılan destansı yürüyüşün ilk adımı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs; aziz milletimizin hürriyetinden vazgeçmeyeceğini, emperyalist güçlerin himayesi altına girmeyi her koşulda reddedeceğini, en zor şartlar altında bile özgür iradesine sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiği gündür. Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan süreç, başka milletlerin bağımsızlık mücadelesine de örnek olmuştur. Büyük sıkıntılar ve zorlu mücadele şartları altında, büyük bedeller ödenerek, fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençliğe armağan edilmiştir.

​Bugün gençlerimize düşen görev, ecdadın emaneti olan vatan ve bayrak sevgisine, hürriyet aşkına sahip çıkmak, bu değerli mirası kendilerinden sonra gelecek nesillere aktarmak ve yaşatmaktır. 1919’da yakılan meşaleyi bugün Trabzon ve ülkemizin her köşesinde taşıyan gençlerimiz, Cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağının en büyük teminatıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve Trabzonlu hemşehrilerin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.