VakıfBank, tüm Türkiye’yi derinden üzen deprem felaketinin yaralarını sarmak ve bölgedeki vatandaşlara destek olmak amacıyla 2023 yılının ilk çeyreğinde toplam 12 milyar TL bağışta bulundu. Bankanın yılın ilk çeyreğinde faaliyetlerinden elde ettiği net kâr 4 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti. 

Nisan ayında 69’uncu kuruluş yıl dönümünü kutlayan VakıfBank, 2023 yılı birinci çeyreğe ait finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 

VakıfBank’ın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 60 artarak 1,4 trilyon TL’ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi kredileri yıllık yüzde 69 artışla 1,1 trilyon TL seviyesine ulaşırken, aktif toplamı ise yıllık yüzde 64 artışla 1,8 trilyon seviyesini aştı. Böylece nakdi krediler ve toplam aktifler için pazar payları sırasıyla bir önceki yılın aynı dönemindeki seviyeleri olan yüzde 11,7 ve yüzde 10,9’dan, yüzde 12,8 ve yüzde 11,5’e yükseldi. Bu büyüklükte bir banka olarak sermaye rasyolarını da güçlü seviyelerde tutmayı önceliklendiren VakıfBank, hakim ortağı Türkiye Varlık Fonu ile gerçekleştirilen ve sermaye rasyoları üzerinde yaklaşık 284 baz puanlık pozitif etki yaratan 32 milyar TL tutarındaki tahsisli sermaye artırımı işlemi ile özkaynaklarını daha da güçlendirdi. 

“İlk çeyrek finansal sonuçlarımız VakıfBank’ın güçlü konumunu ortaya koydu”

Bankanın birinci çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketlerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi ve VakıfBank’ın sahip olduğu dayanışma ruhuyla bölgede hayatın normale dönmesi için gereken tüm desteği verdiğini ifade etti. Üstünsalih, “Türkiye’nin en büyük iki bankasından biri olarak sürdürülebilir finansal hizmet anlayışımızı ön planda tutarak güçlü teknolojik altyapımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlk çeyrek finansal sonuçlarımız da Bankamızın güçlü konumunu bir kere daha ortaya koydu. Aktif büyüklüğümüz, sağladığımız kredi destekleri, mevduatlarda ulaştığımız nokta ve gerçekleştirdiğimiz yurt dışı finansman işlemleri ile yıla hızlı bir başlangıç yaparak milli ekonomiye desteğimizi hız kesmeden sürdürüyoruz. 69’uncu yaşımızda da ülkemizin ekonomisini büyütmeye ve toplumun tüm kesimlerine ulaşırken nice başarılara imza atmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

TL mevduatlar çeyreklik bazda yüzde 22 arttı

VakıfBank, ana fonlama kalemi olan mevduat tarafında da başarılı bir dönemi geride bıraktı.  Bankanın toplam mevduatları çeyreklik bazda yüzde 11 ve yıllık bazda yüzde 83 artış ile 1,3 trilyon TL seviyesine ulaşırken, TL mevduatları ise çeyreklik bazda yüzde 22 ve yıllık bazda yüzde 139 oranında artarak 829 milyar TL seviyesine yükseldi. VakıfBank, yaklaşık 184 milyar TL’ye ulaşan kur korumalı mevduat hesapları ürün grubuyla ve etkin bilanço yönetimi sayesinde de Türk Lirası tarafında aktif-pasif vade farkını azaltmaya devam etti. 

VakıfBank, Türk bankaları arasında tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı DPR seküritizasyon ve fonlama işlemine imza attı

Yurt dışından elde ettiği kaynaklarla Türkiye ekonomisine katkıda bulunmayı sürdüren VakıfBank, gerçekleştirilen DPR seküritizasyon işlemi sayesinde uluslararası piyasalardan toplam 2 milyar ABD Doları tutarında yeni kaynak sağladı. Vadeleri 4 ve 5 yıl olmak üzere iki dilimden oluşan ve toplam 9 yabancı bankanın katılımıyla gerçekleştirilen bu işlem, Türk bankaları arasındaki hem tek seferde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi hem de yine tek seferde gerçekleştirilen en büyük fonlama işlemi olma özelliğini taşıyor. 

VakıfBank’ın konsolide olmayan 31 Mart 2023 tarihli bilançosunun önemli finansal göstergeleri:

Vergi Öncesi Kâr          

4.002 milyon TL

Net Kâr

4.503 milyon TL

Toplam Aktifler

1.817 milyar TL

Toplam Nakdi-Gayri Nakdi Krediler

1.386 milyar TL

Nakdi Krediler

1.088 milyar TL

Gayri Nakdi Krediler

297.989 milyon TL

Toplam Mevduat

1.253 milyar TL

Özkaynaklar

141.108 milyon TL

Alınan Krediler

163.007 milyon TL

İhraç Edilen Menkul Kıymetler

65.647 milyon TL