BAKAN URALOĞLU:
- “BİR ABİNİZ, ARKADAŞINIZ VE BÜYÜĞÜNÜZ OLARAK TAVSİYEM MUTLAKA BİR YABANCI DİL ÖĞRENİN"

1a053258-fdaa-4ab7-b8a4-b300f1c1f544
 - “DÜRÜSTLÜK HAYATTA KAZANILAN EN DEĞERLİ HAZİNEDİR”
 - “SOSYAL MEDYADAN DOĞRU BESLENMEK GEREKİR”
- “EN KÜÇÜK BİLGİ KRINTISINI DAHİ ES GEÇMEYİN”
- “NİTELİKLİ İNSAN TOPLUMLARIN GELECEĞİNİ, TOPLUMLAR DA DÜNYANIN GELECEĞİNİ ŞEKİLLENDİRİR”

Esnaflar Ahilik Kültürünü Yaşattı Esnaflar Ahilik Kültürünü Yaşattı

758b6c93-6b5f-4fd2-9ea5-29e2cf28b254

bc34a28c-56c1-4cc5-a121-5f7bd9ad9b08

Tarihin ve geçmişin önemine dikkat çeken Bakan Uraloğlu, “Tarihi bilmemiz lazım, tarihi bilip ders almazsak tekerrür edecektir. Geçmişteki deneyimlerimiz bugününün ve yarınının şekillenmesinde çok kritik bir rol oynamaktadır. Bu deneyimlerden ders çıkarmak, geleceğe daha iyi hazırlanmanın yollarından biridir.  Başarıya giden yolda disiplinin çok büyük önemi var. Ne tür bir iş yapıyor olursak olalım, disiplinli ve düzenli bir şekilde çalışmamız gerekiyor. Aynı zamanda dürüstlük hayatta kazanılmış en değerli hazinelerden biridir. Söz verilenin yerine getirilmesi, işlerin dürüstlük çerçevesinde yürütülmesi gerekir. Hiçbir gayret, hiçbir emek asla karşılıksız kalmaz” dedi.

d410b35e-8332-4285-92e3-be68230bfbff

Öğrenim hayatından bahseden Uraloğlu, "Trabzonluyum, terzi Ali ve ev hanımı Hüsniye'nin oğluyum. 8 kardeşiz. Orta ve lise öğrenimimi Trabzon'da yaptım. Karadeniz Teknik Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdim. Mezun olduktan sonraki düşüncemiz biz devlet memuru olmayacağız ve ne yapabilirsek özel sektörde yapacağız idi. Bir yıl özel sektör tecrübemiz oldu. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sınav açtı ve mülakat sonrasında buraya girdik." ifadesini kullandı.

DOĞRU KAYNAKTAN BESLEMEK GEREKİR
Bakan Uraloğlu, “Bol bol spor yapın. Başarı için disiplin şart. En önemlisi ise kesinlikle doğru kaynaklardan beslenin. Ambalajlı ürünlere dikkat edin. Öğrencilik ve iş hayatım boyunca hep disiplinli olmaya çalıştım. Yokluğa rağmen hiç pes etmedim. Küçücük bir evde 3 arkadaş kalıyorduk. Aynı çorabı her akşam yıkayıp uygun bir yere asıp, kuruduktan sonra sabah giyerdim. Benim için her şey yerli yerinde olacak.  Ne iş yapıyorsak bir kuralı ve disiplini olması şart. Disiplin ve kurallar sizi yorabilir ama başarının en temel şartları bunlar. Asla zarar gelmez” diye konuştu. 

SOSYAL MEDYADAN DOĞRU BESLENMEK GEREKİR
Bakan Uraloğlu, "Dünya da bilgiye ulaşma anlamında hiçbir engelimiz yok. Sosyal medya bu anlamda bizim için çok önemli bir araç. Oralarda olmamız gerekir ama doğru beslemek şartıyla. Benim 2015 yılına kadar sosyal medya hesabım yoktu. Çünkü benim için önemli olan işime odaklanmamdı. Milletvekili aday adaylığım döneminde sosyal medya hesabım oldu. Hem oralarda neler oluyor bilmek adına, hem de gençlerin ve çocuklarımızın oralarda neler yaptığına bakmak içindi. Sosyal medya bazen çok tehlikeli olabiliyor. Bu konuda özellikle ailelerimize sahip çıkmamız gerekiyor” dedi.

ÖĞRENCİLERİN SORULARINI YANITLADI
Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuyan stajyer öğrenci Mümine Koçak'ın bakan olduğunda ne hissettiği konusunda sorduğu soruya Uraloğlu, bakan olunca şükrettiğini ve hiçbir gayret ve emeğin asla karşılıksız kalmayacağını ifade etti.

Karabük Üniversitesinde Raylı Sistemler Mühendisliği okuyan bir öğrencinin, raylı sistemler mühendisliği ve raylı sistemler teknolojilerine yönelik yatırımlarının ve bu alanda geleceğe yönelik fikirlerinin ne olacağı konusundaki soruya Uraloğlu, şunları kaydetti:

"Devlet Demir Yollarının kuruluşundan bu yana birçok hizmeti gerçekleştirdi. Cumhuriyetin ilk yıllarında da ciddi yatırımlar yapılmış. Daha sonrasında kara yolları taşımacılığına ağırlık vermişiz. AK Parti hükümetlerimizle beraber özellikle son 21 yılda demir yollarında ciddi önem verdik ve kaynak ayırmaya başladık. Yaklaşık 11 bin kilometre olan 14 bin kilometrelere getirdik. Nerdeyse mevcudu sil baştan yaptık. Gerek elektrikli gerekse sinyalli hale getirdik. Avrupa'da 6. dünyada 8. hızlı tren işletmecisi bir ülke haline getirdik. 11 ilimizi yüksek hızlı trenle (YHT) tanıştırdık. İlk etapta 2028 hedefleri ve Cumhurbaşkanımızın görev süresi içinde yapacağımız şeyler. Yaklaşık demir yollarını 18-19 bin kilometrelere kadar uzunluğunu artıracağız. 2053'e kadar yaklaşık 52 ilimizi demir yoluyla YHT ile tanıştıracağız. Türkiye'de hedefimiz yurt içinde yük taşımacılığında kara yolunun payını düşürüp demir yolunda yük tarafını geliştireceğiz. Orta Asya'dan Londra'a giden Orta Koridor'u geliştireceğiz."

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Nazife Bardak, bakan olarak bir idealleri olup olmadığını sorması üzerine Uraloğlu, "Bizim inancımızda yoldaki dikeni kaldırmak vardır ve tam da bu işi yapıyoruz. İşimizi adam gibi yaparsak bu sorumluluğu ve görevimizi layıkıyla yerine getirmiş olacağız. Bu vesileyle ahiretimizi imar etmiş olacağız, esas bizi motive eden taraftır. Bunun bize vermiş olduğu gurur, şeref, onur var. Onları layıkıyla taşıyacağız ve sizlere memleketimize hizmet edeceğiz." dedi.

Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Metin Seçkin Öztürk, çok yüksek hızlı trenin Türkiye'ye ne zaman geleceği konusundaki sorusuna Uraloğlu, İstanbul-Ankara arasında süper hızlı trenle diye bir proje çalışmalarına başladıklarını, trenin saatte 380 kilometre hızda ve iki durağı olacağını bildirdi.

Uraloğlu, bu trenin yapılmasıyla İstanbul-Ankara arasının 80 dakikaya ineceğine işaret ederek, dünyada ne varsa Türkiye'ye getireceklerini ve vatandaşların kullanımına sunacaklarını ifade etti.

Samsun Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri ve Yönetimi Bölümü öğrencisi Mert Atılgan, Türkiye'nin yarım ada ülkesi olarak yolcu taşıyan yolcu gemisi olmadığını bu konuda yapacakları bir çalışma olup olmadığını sorması üzerine Uraloğlu, bunun tamamen arz talep meselesi olduğunu dile getirdi.
Bugün deniz yolculuğuna talebin olmadığını anlatan Uraloğlu, bu alanın turistik amaçlı kullanıldığını ve yük taşımacılığına döndüğünü belirtti.

Uraloğlu, deniz yolunda yolcu taşımada, kısa mesafeli taşımalarda (İstanbul ve Mudanya taşımalar gibi) talebin olduğunu bildirerek, orda da öncesinde devletin şuanda da özel sektörün bu işi yaptığını söyledi. Uraloğlu, deniz yolcuğu için bir talep olursa üzerlerine düşeni yapacaklarını vurguladı.

Soruların ardında Uraloğlu, Bakanlığının yaptığı çalışmaları yerinde görmeleri için kura belirledikleri 15 öğrenciyi Çanakkale'ye ve 15'ini de İstanbul'a olmak üzere 30 öğrenciyi bu illerdeki projeleri gezdireceklerini söyledi. 
Öğrenciler etkinlik alanında çekilen kurayla belirlendi. Bakan Uraloğlu, genç meslek adayı stajyerlerle birlikte sohbet sonrası selfi çektirdi.