Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (TESOB) Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımı eşliğinde esnaf ve sanatkarların katılımıyla Ortahisar Uzun Sokak'tan 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı'na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Bu yıl 36’ncisi düzenlenen Ahilik Kültür Haftası, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’nda gerçekleştirilen etkinlikle başladı.

IMG_2368

16-22 Eylül 2023 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası programına Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkaş,Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gürkan Üçüncü, Sürmene Belediye Başkan Vekili Ali Aydın,Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Metin Kara, MHP Trabzon İl Başkanı Ömer Ayar,il protokolü, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

IMG_2275

Trabzon'da 36'ncı Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında ilin ahisi, kalfası ve çırağına ödülleri verildi.
Burada düzenlenen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunan TESOB Başkanı Metin Kara, ahilik hakkında bilgi verdi.
Ahinin kelime olarak kardeş, arkadaş, yaren, dost ve yiğit anlamına geldiğini belirten Kara, "Ahilik hem sosyal hem de kültürel yapılara ait bir terim olarak birbirini seven, birbirine saygı duyan, yardım eden, hatırı gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal ibadet sayan bir anlayıştır." dedi.

Vali Aziz Yıldırım, Trabzon'da yılın ahisi seçilen Osman Özcan'a, kalfası seçilen Gökmen Şahin ve çırağı seçilen Bayram Kaplan'a plaket ile belgelerini verdi.

IMG_2330

Şet kuşatma töreninin ardından konuşan Vali Yıldırım, ahiliğin sadece bir teşkilat olmadığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Ahilik, esnafın, ticaret erbabının kendisini disipline etmesi ve kendi kendini yönetmesi anlamına geliyor. Sadece şet kuşandıktan sonra, dükkanını açtıktan sonra her şey bitmiyor. Bundan sonra da devam ediyor. Eğer başta yaptıkları yemine ve duaya aykırı davranan olursa pabuçları dama atılıyor. Şet kuşatma törenini gerçekleştirerek bize o günleri çok güzel anlattılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Mehteran takımının konser verdiği tören, İl Müftüsü Selami Aydın'ın dua etmesiyle sona erdi.

Tören sonunda Vali Yıldırım ve TESOB Başkanı Kara, katılımcılara ahi pilavı ikram etti.

Trabzonlu Emekliler, Çanakkale Şehitliğini Gezdi Trabzonlu Emekliler, Çanakkale Şehitliğini Gezdi

IMG_2370

Ahilik Teşkilatı Birlik ve Dayanışma Ruhunun En Somut Örneğidir

IMG_2317

Ahilik teşkilatının milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi olduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Metin Kara  “Ahilik, meslek örgütü olmasının yanında manevi bir terbiye ocağıdır. Ahilik teşkilatı aynı zamanda Anadolu’da dirlik ve düzenliğin sağlanmasında, birlik ve beraberliğin tesisinde de etkin rol üstlenmiştir.” dedi.

IMG_2330

Protokol konuşmalarının ardından Vali Yıldırım,  yılın ahilerine ödüllerini taktim etti.

IMG_2339IMG_2308IMG_2354-1IMG_2294-1IMG_2272IMG_2281IMG_2275IMG_2285IMG_2278IMG_2365IMG_2369

Etkinlikler kapsamında Ahi Teşkilatı canlandırmasının ardından Vali Yıldırım, vatandaşlara pilav ikram etti.

IMG_2351-1