Trabzon’da Devlet Su İşleri (DSİ) Akoluk içme suyu arıtma tesisi açılış töreni gerçekleşti.

Düzenlenen törende konuşma yapan AK Parti Trabzon Milletvekili adayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu açıklamalarda bulundu.


Bakan Karaismailoğlu açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:


Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu gibi Trabzon’da adeta hizmet ve eser fırtınası esmeye devam diyor. Bu tüm sektörlerde böyle. Çevre ve şehircilikte olsun, sağlık, tarım ve hayvancılık, ulaşımda olsun hakikaten müthiş işler yapılıyor. AK Parti hükümetlerinin en önemli özelliği eser ve hizmet siyasetidir. Biz fazla konuşmayız. Bizim eserlerimiz konuşur. O yüzden hakikaten Türkiye 20 yıldır çok şey yaptı ve bu yapmış olduğu işler sayesinde önümüzdeki 50 yılı planlayan bir hükümet var artık. İnşallah bu hizmetler artarak devam edecek. Bu hizmetler sayesinde vatandaşımızın hayatı kolaylaşıyor. Şehirlerimiz, ilçelerimiz gelişiyor. İhracat rakamlarımız artıyor. Bunlar yaşam kalitesi ve ekonomik fayda olarak ülkemize dönüyor.

Biraz önce Akçaabat’taydık. Karadeniz’in en özel Et ve Balık Kurumunun tesislerini Trabzon’a kazandırdık. Bakanlığımıza bunlar için gönülden teşekkür ediyoruz. İnşallah bu tesislerimiz sayesinde bölgemizde tüm sektörlerde olduğu gibi tarım ve hayvancılıkta da önemli gelişmeler olacak. Bizim amacımız şehirlerimizin büyümesi, gelişmesi. Trabzon gibi şehirlerimiz kadim şehirler. Bunların gelenekleri, geçmişi, tarihi var. Bunları koruyarak bunlarla birlikte şehrimizi korumamız gerekiyor. Özellikle Trabzon’da Kovid-19 salgınından sonra turizmin gelişmesi yönünde çok büyük adımlar atıldı. Bunu daha planlı, düzenli ve hizmetin kalitesini esas alarak geliştirmemiz gerekiyor. O yüzden bizlere büyük görev düşüyor. Hem yerel belediyeler, sivil toplum örgütleri, özel sektör hep birlikte bu işi bir düzene sokup planlı bir şekilde büyüyüp buraya gelen misafirlerin buradan memnun ayrılarak her zaman ilk tercihlerinin burası olması gerekiyor. Bunu önümüzdeki günlerde daha bilim ve sosyal odaklı oturup konuşacağız ve planlı bir şekilde bu işleri geliştireceğiz.

Ben bu tesisin bu kadar büyük ve bu kadar kaliteli olacağını tahmin etmiyordum. Bu tesisle gurur duydum. Trabzon’un uzun yıllar su sorununu ortadan kaldıran devasa bir tesisimiz var. Çok önemli bir iş. Suyun bu kadar önemli olduğu bir dönemde böyle bir tesisi şehrimize kazandıran bakanlığımıza teşekkür ederiz. Trabzon’un gelişmesine etkili olacak bu tesisi gururla hizmete vereceğiz. 

Bölgeyi yakından ilgilendiren Zigana Tüneli’nin açılışı var yakında. Trabzon’u uluslararası koridorlarla bağlayacak, Trabzon Limanı ile çok önemli bir koridorun ayağı olan Zigana Tüneli’ni hizmete vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazılacak bu mega projeyi de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şehrimize, ülkemize kazandıracağız. 

Türkiye 20 yıldır çok büyük işler becerdi. Hayal edilemeyen pek çok şey vatandaşın hizmetine sunuldu. Hedeflerimiz büyük. İşimiz memleketimize hizmet etmek. Tabii bunu yapabilmek için vatandaşımızda güven ve huzurun olması gerekiyor. 20 yıldır bu huzur ve güven ortamının oluşturulması için çok bedeller ödedik. Yeni bedeller ödemek istemiyoruz. Önümüzde bir fırsat var. 14 Mayıs’ta hep birlikte bu hizmetler artarak devam edecektir. Biz Trabzon için büyük düşünüyoruz çünkü Trabzon’sun sen büyük düşün diyoruz. 

Yarın Türkiye Cumhuriyeti ve demir yolu tarihi için önemli bir gün. Ankara-Sivas hızlı tren hattımızı sayın cumhurbaşkanımızın önderliğinde memleketimize kazandıracağız. Trabzon ve Karadeniz’e de demiryolu ulaşımı kazandırmak için planlamalarımızı yaptık. Önümüzdeki günler hem Türkiye hem Trabzon yüzyılı olacaktır. Bize büyük hedefler yakışır. Trabzon’a ne yakışıyorsa yapmak bizim görevimiz.

Konuşmaya Bakan Vahit Kirişçi "2002 yılında bitkisel üretim 98 milyon ton iken şu anda 128,6 milyon tona getirdik." sözlerinle devam etti.

Kirişci, hayvansal üretimde ise büyükbaş hayvan sayısını yüzde 72 artışla 17 milyona çıkardıklarını belirterek, "Yine yüzde 76'lık artışla 20 yılda küçükbaşta da 56,3 milyona hayvan sayımızı çıkardık. Bunu ne için söylüyorum? 'Bu ülke üretmiyor.' diyenler artık duysunlar. Bu ülkenin üreten üreticilerine hakaret etmekten vazgeçsinler." diye konuştu.


Muhalefeti eleştiren Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Togg'u görürler, hala bunun bir kağıttan otomobil olduğunu söyleyebilecek kadar ileri giderler. O lüks araçlarıyla kullandıkları otoyollar, duble yollar, bindikleri hızlı trenler, hava yolunu halkın yolu yapan iktidarımızın Türk Hava Yolları'yla uçtukları halde bunları inkar edenler, artık onlara diyecek bir şey yok. Son manşet Karadeniz gazıyla ilgili oldu. Gazın varlığı eğer gerçekse bundan mutlu olacaklarını ama bunun Rus gazı olduğunu söyleyecek kadar da artık bu memleketle bağını koparmış olan bir ana ve yavru muhalefet dizini var. Allah onları ıslah eylesin."

Kirişci, açılışını yaptıkları tesiste alınan etlerin kesim ve işleme faaliyetinin yürütüleceğini kaydederek, "2 bin 600 ton kıyma, 450 ton kuşbaşı, 200 tondan fazla kavurma olmak üzere antrikot ve diğer ürünler burada üretilip inşallah Trabzon başta olmak üzere bölge illerine sevk edilecek." dedi.


"Meralarıyla zengin bu coğrafya hayvancılıkta da yine varlığını gösterecek"
Et ve Balık Kurumu'nun, üretmeleri konusunda üreticileri teşvik edeceğini vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

"Üreticilerimiz Allah'ın izniyle sözleşmeli besicilik, sözleşmeli süt inekçiliği sayesinde yarın bugünkünden daha düzenli ve öngörülebilir bir görünüme kavuşacak. Bu ülkenin her türlü ihtiyacı yerli ve milli olarak üretilmeye devam edecek, daha fazlası sağlanacak. Bu tesis sayesinde bu bölgede Akçaabat köftemiz başta olmak üzere bu tür ürünlerin de dağıtımı mümkün hale gelecek. Tanzim satışlarda, Tarım ve Kredi'nin kooperatif marketlerindeki et reyonlarında da satışları olacak. Ordu, Giresun Rize, Artvin, Gümüşhane başta olmak üzere bu bölgeye hizmet verecek bir tesis."

Bakan Kirişci, bölgede 550 bin civarında büyükbaş, 845 bin civarında da küçükbaş hayvan olduğunu kaydederek, "Bunlara 2002 yılında verilen toplam destek miktarı 1 milyon 275 bin liraydı. Bugün 120 milyon 750 bine ulaştı. İnşallah bu tesisle daha fazla bu bölgede hayvancılık hayat bulacak. Çünkü meralarıyla zengin bu coğrafya hayvancılıkta da yine varlığını gösterecek. Biz çayla fındıkla bu bölgenin yetinmemesini, özellikle hayvancılıkla ilgili daha fazla üretim yapmasını istiyoruz." diye konuştu.

Bakanlık olarak önemsedikleri bir hususun da her şehrin kendine yetmesi olduğunu vurgulayarak, "Biz bunu kent tarımıyla destekliyoruz. Ülkelerin kendilerine yeterliliği neyse mutlak suretle şehirlerin de kendi kendilerine yeterliliği esas olmalıdır. Böyle olduğu takdirde Allah göstermesin bir risk anında, bu deprem olur, bu bir sel olur, bu bir taşkın olur, bu bir yangın olur ama bütün bunlara karşı mutlak suretle kendi üretimimizi kendi coğrafyamızda yapıyor olmamız lazım." ifadelerini kullandı.

"11 ilimizin tamamını ayağa kaldırdığımız gibi bu caddeyi de ayağa kaldıracağız"
Kirişci, 6 Şubat'ta yaşanan depremlere değinerek, şunları söyledi:

"110 bin kilometrekarelik bir alanda ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan, 85 milyonu da dolaylı olarak etkileyen bu depremde biz Trabzonlu kardeşlerimizi yanımızda gördük. Allah hepinizden razı olsun. Bu kardeş olmanın, bir olmanın, beraber olmanın gereğiydi. Bizim en büyük caddemiz, en kıymetli caddemiz Trabzon Caddesi idi, depremde ağır hasar gördü. ama Allah'ın izniyle adıyla da altyapısıyla da üst yapısıyla da bu caddeyi tıpkı ilin tamamını, hatta 11 ilimizin tamamını ayağa kaldırdığımız gibi bu caddeyi de ayağa kaldıracağız."

Deprem bölgesinden gelenlere ev sahipliklerinden ötürü Trabzonlulara teşekkür eden Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

"Rabb'im bu milletin yolunu da bahtını da açık eylesin. Bu millet, aziz bir millet, bu millet pek çok bu tür afetlerin üstesinden geldi, Allah'ın izniyle bu afetin de tamamen üstesinden gelecek ki 3 gün önce daha 28 gün gibi oldukça kısa bir sürede depremin 77. gününde biz köy evlerimizi yaptık ve anahtarlarını vatandaşlarımıza teslim ettik. 99 depremini gördük, değil mi? Çıkardığınız ki onları enkazın altından çıkaracak doğru dürüst bir arama kurtarma ekibimiz bile yoktu ve onları bindireceğimiz ambulanslarımız yoktu. Şimdi biz 'Acaba hava müsait olsa şu ambulans uçaklarla helikopterlerle buradaki yaralıları alıp ilgili hastanelere ulaştırabilir miyiz?' dedik. Nereden nereye."

Kirişci, Trabzonluların ferasetine gerçekten güvendiğini dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu seçimin herhangi bir seçim olmadığını, Sayın Cumhurbaşkanının sadece bu ülke için görevine devam etmesi gereken bir lider olmadığını, bütün mazlum ve mağdur coğrafyaların lideri olduğunu bildiğinizi biliyorum. Sahip çıktığınızı da biliyorum ama sizden daha fazla destek olmanızı istiyorum. Çünkü gerçekten 14 Mayıs'ı 85 milyon kadar İslam coğrafyası ve gönül coğrafyamızdaki dost ve kardeş ülkelerin yöneticilerinin de takip ettiğini bilmenizi isterim. Bu duygularla 14 Mayıs akşamı o büyük zaferde buluşmak üzere."