Trabzon’da Cumhuriyetin 100. yılına özel Atatürk Alanı’nda kutlamalar gerçekleşti. Tören Vali Aziz Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun selamlaması ile başladı. Ardından saygı duruşu gerçekleşti ve İstiklal Marşı okundu. 
IMG_7656-2

Başkan Kurukız “Liderimin Emrindeyim Ne Karar Verirse O” Başkan Kurukız “Liderimin Emrindeyim Ne Karar Verirse O”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemine özel konuşma yapan Vali Yıldırım’ın ardından tören çeşitli etkinlikler ile devam etti
IMG_7655-1

29 Ekim 1923 Türk milletinin yüksek karakterinin tecelli ettiği Cumhuriyet idare şeklinin, TBMM tarafından kabul edildiği vurgulayan Vali Yıldırım, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare olarak ifade ettiği geleceğimizin teminatı, dirilişin sembolü Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve Türki milletine emanet edilişinin 100. yılının kutluyor olmanın onurlu ve bahtiyarlığını birlikte yaşıyoruz.” dedi.
IMG_7653-1 

Vali Yıldırım, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘1923’te Türk milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletinin emsalsiz kahramanlık mücadelesinin, eşsiz vatan sevgisinin ve vazgeçilmez bağımsızlık idaresinin en güzel eseridir. Ezelden beri hür yaşamış Türk Milletinin, her türlü ve imkânsızlığa rağmen, bağımsızlığına kavuşabilmek için kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle topyekûn inanç ve kararlılıkla giriştiği Kurtuluş Savaşı, her safhası eşsiz kahramanlık destanlarıyla dolu büyük bir zafer, millet, vatan ve istiklal sevgisini aynı zamanda milli irade kavramına dönüştüren onurlu bir mücadelesidir.” 
IMG_7657-1

“Ordusu dağıtılmış, silahları elinden alınmış, ülkesinin her tarafı işgal edilmiş bir haldeyken milletimiz, kısıtlı imkanlara rağmen; tarihin gördüğü en onurlu mücadeleyle Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Vatan sevgisi iman ve fedakârlıklarla kurulan Cumhuriyetimiz, Türk Milleti’nin zor şartlar altında ne kadar büyük işleri başarabileceğinin en önemli göstergesidir. Türk milletinin karakter ve vakarına en uygun yönetim biçimi olan cumhuriyetle, tarih boyunca doğrunun ve haklının yanında yer alan asil milletimizin bağımsız iradesi, teminat altına alınmıştır.” 
IMG_7654-2

“Demokrasi, barış, hürriyet gibi cumhuriyet faziletleri ile donatılmış olan devletimiz bugün tüm dünyada saygın olarak tüm dünyada varlığını sürdürmektedir. Bu ülkede yaşayan herkes, ortak geçmişi ve ortak geleceği paylaşmaktadır. Devlet halkın devletidir. Üstün idare ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı, millet iradesidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesi, devletin geleceği teminatı olmaktadır. Tüm bunların teminatı da yine Türkiye Cumhuriyeti’dir. 
IMG_7658-2

“Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yaptıklarımızı asla kafi göremeyiz çünkü daha çok ve daha büyük işleri yapmak mecburiyetinde ve azmindeyiz’ sözlerini ilke edinerek her alanda daha çok ilerlemek için cumhuriyetin sarsılmaz değerleri ışığında var gücümüzle çalışıyoruz çalışmaya da devam edeceğiz. Büyük bir medeniyetin mirasçısı onaran milletimiz kurulduğu günden buyana hızla büyümüş ve özellikle de son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirmiş devletimiz ve mülklerimizin işbirliği içerisinde dünyanın en güçlü sanayisine, en ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.”

IMG_7652-1

“29 Ekim 1923 tarihinden itibaren geçen 100 yılda Türkiye Cumhuriyeti, büyüyen ekonomisi adalet sağlık bilim eğitim kültür alanlarındaki atılımları ve sağlam demokrasisiyle ve dünyanın yükselen güçlü ülkeler arasında yerini almış ve çok önemli mesafeler kat etmiştir.” 
IMG_7651-1

“Unutulmamalıdır ki Cumhuriyeti korumak ve ilelebet yaşatmak bizlerin yegâne görevidir. Daha güçlü ve daha müreffeh yarınlara devlet ve millet olarak birlik beraberliğimizin oldukça önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu bilinçle mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelilerle canlarının millet ve vatan uğruna feda eden baştan Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla anıyorum. Atatürk’ün benim naçiz vücudum elbet bir toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır sözünde olduğu gibi ilelebet payidar kalacak olan cumhuriyetimin 100. Yılının en kalbiyle kutluyorum. Daha nice yüzyıllara hep birlikte”  

Spor alanında başarı elde eden öğrencilere ödüllerini de Vali Yıldırım verdi.