TÜRMENİSTANLI KADINLAR, NAZAR DEĞMESİN DİYE TÜTSÜLEDİLER 

IMG_0943

BAKAN MEHMET FATİH KACIR: 

IMG_0939

“TOGG, KARDEŞ COĞRAFYALARLA BÜTÜN DÜNYADA TAKDİR TOPLAMAYA DEVAM EDECEK” 

IMG_0940

“AKILLI BİR ŞEHRİN AÇILIŞINDA, TÜRK MÜHENDİSLERİNİN ESERİ AKILLI CİHAZLARI TESLİM ETMEK GURUR VERİCİ” 

IMG_0941

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Toggheyeti, Pamukkale’den adını alan iki adet Beyaz renkli Togg'uTürkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’adüzenlenen törenle teslim etti.

IMG_0942

Daha önce Azerbaycan ve Kazakistan’a teslim edilen Togg’unyeni varış noktası Türkmenistan oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Togg Yönetim Kurulu Başkanı RifatHisarcıklıoğlu ile birlikte, iki adet beyaz renkli Togg'uTürkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov’a, Arkadağ Akıllı Şehri’nin açılış törenlerinde teslim etti. 

IMG_0944

Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov Togg'un T10X modelini test ederek, otomobili çok beğendiğini söyledi. 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİLDİ 

IMG_0945

İki ayrı Togg’un geçiş törenine katılması büyük beğeni topladı. Atlı birliklerin gösteriyle düzenlenen törenlerde kortejde düzenlendi. Geçiş töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da adıyla teşekkür edildi. 

DİREKSİYONUNA “ALACA” BAĞLAYIP, ÜZERLİKLE TÜTÜSÜLEDİLER 

Teslim alınan akıllı cihazlar Türkmenistanlılar tarafından büyük ilgi gördü. Türkmenistan gelenekleri gereği yöresel kıyafetli kadınlar, cihazların nazardan korunması için üzerlik otu tütsüsünü araçların çevresinde gezdirdi. Deve Yününden yapılan “Alaca” isimli nazarlık da Togg’ların direksiyonuna bağlandı. Aracın bereket getirmesi için de üzerine un serpildi. 

AKILLI ŞEHRİN AÇILIŞINDA TOGG TESLİMİ 

Teslim töreninin ardından açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Pamukkale Beyazı renkli Togg araçlarını Türkmenistan’a getirdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı; “Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle, Türkmenistan’a ve Halk Meclisi Başkanı’na sunulmak üzere iki adet Toggotomobilimizi getirdik. Bugün burada, ‘akıllı şehir’ olarak tasarlanan Arkadağ Şehri’nin açılış töreni var. Bir akıllı şehrin açılış töreninde, Türk mühendislerinin eseri olan akıllı cihazları, Togg araçlarını sunmanın da ayrıca çok anlamlı olduğunu düşünüyorum.”

TOGG TÜM DÜNYADA TAKDİR TOPLAMAYA DEVAM EDECEK

Bakan Kacır, Azebaycan ve Kazakistan’ın ardından Türkmenistan’a da Togg otomobillerini teslim etmekten gurur duyduklarını belirterek, “Geçiş töreninde de Sayın Cumhurbaşkanımızın da bizzat ismi zikredildi ve Toggaraçlarımız da geçiş törenine katıldı. Bu da bizim için ayrı bir mutluluk vesilesi oldu. Ümit ediyorum önünüzdeki dönemde Togg araçları sadece Türkiye’de değil, başta Türk Cumhuriyetleri ve kardeş coğrafyalarımız olmak üzere tüm dünyada büyük bir beğeniyle takdir toplamaya devam edecek.” İfadelerini kullandı. 

Teslim töreninde, Türkmenistanlı bakanlar da hazırda bulundu.

Editör: Muharrem Altıntaş