DÜNYANIN EN UZUN KÖPRÜSÜNDE SONA DOĞRU

Dünyanın en uzun Köprüsü Ünvanını elinde bulunduran Gebze -Orhangazi Otoyolu 433 Kilometre kareyi kapsıyor .

DÜNYANIN EN UZUN KÖPRÜSÜNDE SONA DOĞRU

 DENİZ ÜZERİNDE 254 METRELİK KULELER TAMAMLANDI

İSTANBUL-İzmir arasını 3,5 saatte indirecek olan Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli bölümü İzmir Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında köprü ayaklarını oluşturan deniz üzerinde yükselen kuleler tamamlandı. Dünyanın 4. büyük köprüsünün kule yüksekliği 254 metre. Araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo için kılavuz kablo çekimine başlanırken iki yaka ilk defa birleşiyor. Ana kablo, montajı tamamlandığında 330 bin metre ince kablodan oluşacak. Ana kablonun tamamlanmasının ardından önümüzdeki mayıs ayında tabliyelerin döşenmesine başlanacak. Köprünün bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometreyi kapsıyor. Gebze-Orhangazi-Bursa kesiminde 12 adet, Kemalpaşa Ayrımı-İzmir kesiminde ise 2 adet olmak üzere toplam 14 adet betonarme viyadükte çalışmaların devam ettiği projede, Gebze-Bursa arasındaki 6 adet viyadük tamamlandı. Bu projenin en önemli ayaklarından biri olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor.

Karada imal edildikten sonra denize batırılan 38 bin 404 ton ağırlığında Keson temelleri üzerinde 2014 temmuz ayından imal edilmeye başlanan köprü kulelerinin imalatı tamamlandı. Türkiye’de benzer köprülerden farklı olarak çelik olarak Gemlik’te imal edilerek inşaat sahasına getirilen yüksekliği 254 metreye ulaşan köprü kuleleri 88 çelik bloğun birbirine kaynaklanmasıyla yapıldı. Bu parçaların her birinin 350 tonla 170 ton arasında değişen ağırlıkta olduğu belirtildi.
İKİ YAKA ÖNCE KILAVUZ KABLO İLE BİRLEŞİYOR
Köprü kulelerinin tamamlanmasının ardından iki yaka arasında ana kablo döşenmesi için çalışmalar başlandı. Tabliyeleri taşıyacak olan ana kablo için kılavuz kablo çekilmesi işlemi büyük bir dikkatle yapılıyor. Özel römorkörler tarafından çekilen kılavuz kablo köprü hattı boyunca önce denizin altına çekiliyor. Kılavuz kablonun karşı kıyıya ulaşmasının ardından 254 metrelik dev köprü kulelerinin üzerindeki vinçler tarafından kaldırılacak. Bu sırada İzmit körfezinin gemi geçiş trafiğine kapatılacağı belirtildi.

TABLİYELER MAYIS AYINDA DÖŞENMEYE BAŞLANACAK

Kılavuz kablonun tamamlanmasının ardından iki yaka arasında araçların geçiş yapacağı tabliyeleri taşıyacak olan ana kablonun imalatına geçilecek. Ana kablo toplam 330 bin metre uzunluğunda ince kablodan oluşuyor. Kılavuz kablo üzerinde harekete eden bir robot tarafından döşenecek ana kablonun şubat ayı içinde tamamlanması bekleniyor. 2015 mayıs ayı içinde ise ilk tabiyelerin döşenmesine başlanacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 19:00
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160