SOYLU'DAN KOALİSYON YORUMU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Trabzon milletvekili Süleyman Soylu, 7 Haziran seçim sonuçlarının AK Parti'ye düşünme fırsatı verdiğini söyledi.

SOYLU'DAN KOALİSYON YORUMU

 SÜLEYMAN SOYLU'DAN KOALİSYON YORUMU 

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Trabzon milletvekili Süleyman Soylu, 7 Haziran seçim sonuçlarının AK Parti'ye düşünme fırsatı verdiğini söyledi. Milletin, bu amaçla AK Parti'ye yüzde 41'lik bir oy oranı verdiğini ve bu mesajın iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Soylu, AK Parti'yi dışarıda tutacak tek bir koalisyon seçeneğinin bulunduğunu, onun dışındaki tüm senaryolarda AK Parti'nin yer aldığını söyledi.
 
Bir tv'de soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, seçim sonuçlarını ve koalisyon tartışmalarını yorumladı. Seçim sonuçlarının AK Parti açısından bir sorgulama konusu olduğunu kaydeden Soylu, AK Parti'yi dışarıda tutacak tek bir koalisyon seçeneğinin bulunduğunu söyledi. Koalisyon konusunda hem AK Parti'nin hem de diğer partilerin bazı çekincelerinin olabileceğini, bunun da normal karşılanması gerektiğini kaydeden Soylu şöyle konuştu;
 
SEÇMEN AK PARTİ'YE NE MESAJ VERDİ?
 
13 yıllık bir yükseliş var. Bunu millet yaptı, AK Parti öncülüğünü ve sözcülüğünü yaptı. Millet bu seçimlerde AK Parti'ye "sen sistemin omurgasısın" mesajı verdi. "Seni iktidara getirdiğim yüzde 34'ten daha fazla oy veriyorum" dedi. Yüzde 41 oy verdi de geri kalan yüzde 59 bir daha size oy vermeyecek diye bir şey yok. Sonraki seçimde bu oran 45-46'ya da çıkabilir, daha aşağı da inebilir. Vatandaş statik durmaz. 
 
AK PARTİ'SİZ TEK BİR KOALİSYON SEÇENEĞİ VAR
 
Milletin AK Parti'yi orturttuğu yer vazgeçilmez bir yerdir. AK Parti dışında tek bir koalisyon ihtimali var. Onun dışındaki bütün seçenekler AK Parti'li seçeneklerdir. Millet "seni beğeniyorum, icraatlarını beğeniyorum, halka yaklaşımını beğeniyorum, bir çok şeyini beğeniyorum, ama şimdi dur biraz düşün, sana niye 41 verdim" dedi. Bu da AK Parti için bir fırsattır. 7 Haziran'ın temel önermesi buradan bir çözüm üretilmesi talebidir. Millet AK Parti'ye "nasıl bir çok sorunu çözdüysen bunu da çöz" demiş oldu.
 
CHP'NİN YERİNDE OLSAYDIK İKTİDAR HESABI YAPMAZDIK
 
AK Parti kendine bakarak bir siyasi hesap içine girmez. AK Parti ülkenin ihtiyaçlarına, gerçeklerine bakar. Milli iradenin çıkardığı sonuca bakar. İlla iktidar olmak gibi tavrımız olamaz, bunu millet ortaya koyar. Eğer yüzde 35 oy alsaydık, ya da CHP'nin yerinde olsaydık iktidar hesabı yapabilir miydik? 
 
AK PARTİ KOALİSYON KONUSUNDA NE AŞAMADA
 
AK Parti koalisyon görüşmelerinde ilkelerinden vazgeçmez. Diplomatik girişimler olabilir, olmuştur. Ama bu sürecin beklentilere uygun olmasını sağlamak zorundayız.
 
ERDOĞAN SEÇİM DAVUTOĞLU KOALİSYON MU İSTİYOR?
 
AK Parti tek başına karar almak konusunda bir alışkanlığa sahip. 13 yıldır tek başına iktidar. Ama koalisyonda ortağınızın da sözü olacak. AK Parti'nin bundan çekinmesi çok doğal. Burada tabanınız da bazı siyasi aktörler de çekince içinde olabilir doğal olarak. Ama sonuçta ortada bir yüzde 41 gerçeği var. 
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 21:11
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160