MHP'NİN TBMM BAŞKAN ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU

Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisindeki yemin Töreninden sonra TBMM Adayını da açıkladı . Buna göre MHP'nin TBMM adayı MHP İstanbul Millet Vekili Ekmeleddin İhsanoğlu oldu.

MHP'NİN TBMM BAŞKAN ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU

 MHP'NİN TBMM BAŞKAN ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU 

Haber : Ömer Altıntaş  www.trabzonhaber24.com 

Milliyetçi Hareket Partisi Türkiye Büyük Millet Meclisindeki yemin Töreninden sonra TBMM Adayını da açıkladı . Buna göre MHP'nin TBMM adayı MHP İstanbul Millet Vekili Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. Bilindiği üzere daha Önce İlk Olarak CHP TBMM Adayını açıklamış Deniz Baykal'ın TBMMM Adayları olduğunu ilan etmişlerdi. Bundan sonraki Süreçte Ak Partinin Aday Gösterip göstermeyeceği veya Hangi Partinin adayını destekleyeceği Koalisyon sürecini de netleştirmiş olacak .28 Haziran Pazar Günü bir değişiklik olmazsa TBMM Başkanını seçecek.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU KİMDİR ?

MHP listesinden milletvekili seçilen İhsanoğlu'nu MHP yönetimi Meclis Başkanı adayı gösterme kararı aldı. İhsanoğlu'nun adaylığıyla ilgili dilekçe Meclis Başkanlığı'na verilecek. 1943 yılında Mısır'ın başkenti Kahire'de doğdu. Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun oldu. El Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürüyle ilgili araştırmalar yaptı. 1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladı. İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1984'te profesör oldu. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)'nin genel direktörlüğünü yaptı. Aynı dönemde İÜ Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığını yaptı. İÜ Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevinde bulundu.  UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra milli ve uluslararası bir çok bilim kurumunun üyesi. Eğitim tarihine hizmetlerinden dolayı bir çok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.  Bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ile Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği var. Evli ve 3 çocuk babası. 2004 yılında İİT Genel Sekreteri oldu.
Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2015, 14:36
banner215
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner160