Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Hasan Yılmaz, 2024 Mali Yılı Performans Programının komisyonda oybirliğiyle kabul edildiğini dile getirerek, komisyonun program hakkında hazırladığı raporu okudu. Raporun okunmasından sonra Ortahisar Belediyesi’nin 23 birim müdürlüğüne ait harcama ve yatırım giderleri ayrı ayrı okunarak meclis üyelerinin konuyla ilgili görüş ve eleştirileri dinlendi.

e30f4035-7e11-4a1a-b7c0-5e43cca88d28

Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve birim müdürleri meclis üyelerinin performans programıyla ilgili görüş ve eleştirilerini dinleyerek kendilerine yöneltilen soruları cevapladı.

aefef4d1-b45a-4209-8645-81181abcc611

“DAHA YATIRIMCI BİR BELEDİYE OLMALIYIZ”

Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, performans programıyla ilgili yatırım kalemlerinin yeterli olmadığına vurgu yaptı. Çakıroğlu, “Bütün birimlerle ilgili şunu söylemek isterim. Kurulduğumuz yıldan bu yana yaklaşık 10 yıl süre geçti. Daha yatırımcı bir belediye olmasını ben şahsen arzu ederim. Siz de arzu ediyorsunuzdur. Bütçe ve performanslarımıza baktığımızda son 10 yıldır bizim hayatımızda ya da yaşam kalitemizde büyük değişiklikler olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla daha yatırımcı bir belediye anlayışının öne çekilmesi gerekiyor. Yapmış olduğumuz bütçelerden yatırıma ayrılan paylardan bu anlaşılıyor. Yani gerçek manada yatırım bölümümüz biraz az kalıyor. Bütçe personel giderlerine gidiyor. Başarı için yüzdesel olarak bir oran olmadığı için soyut bir şey olduğu için… Bugüne kadar olan bütün çalışmalar için emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımız olarak size bütün çalışma arkadaşlarımıza bu performans görüşmeleri sebebiyle teşekkür etmek istiyorum. İnşallah, 2024’ten sonra performanslar benim arzu ettiğim ya da şehir için arzu ettiğim konulara daha fazla yatırım ayırırlar.” dedi.  
f6385137-5355-4140-9a5d-91ff36abf2d3

Çakıroğlu, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün çok iyi çalıştığını belirterek Müdür Hacı Nail Altunay’a teşekkür ederek şöyle konuştu: “Bu konuda da özellikle Hacı Nail Bey’e teşekkür ediyorum. Bugüne kadar ortaya koydukları performansı devam ettirmelerini diliyorum.” 

İYİ Parti Meclis Üyesi Derviş Köz, performans programını güzel bulduğunu ifade ederek, “Emeği geçen bütün arkadaşlarımız tebrik ediyorum. Güzel bir raporlama olmuş. Bu yıl verimli bir yıl geçirdiğimizi düşünüyorum belediye olarak. İnşallah devamını bizden sonra gelenler daha iyi getirir. Bizden sonra gelen meclis daha iyi şeyler yapar, daha iyi bir performans ortaya koyar. Performans raporuna kabul oyu vereceğimizi belirtmek istiyorum.” diye konuştu.  
1750a1e5-e622-439b-84b0-906da5bab45f

MHP Meclis Üyesi Süleyman Tomaç ise, “Emeği geçen, programı hazırlayan bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Güzel bir program olmuş.” dedi.  
8a607c77-1136-4113-88a8-42caa0cee8f1

“EN BÜYÜK YATIRIM GES”

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, performans programında araç kiralama giderlerine dikkat çekerek, belediyenin kiralık araç yerine araç alımına gitmesi gerektiğine vurgu yaptı. Şahin, şunları aktardı: “Ben de birim amirlerine teşekkür etmek istiyorum. Şeffaf, hesap verilebilir bir program yaptılar. Biz burada otururken asla görevimiz bağcıyı dövmek değildir, üzüm yemektir. O nedenle Trabzon’da daha iyi hizmetlerin yapılması için bütün gücümüzle burada gayret ettik. Bu programı inceledim, Zaten ben de dahil bütün meclis üyelerinin performansı düştü. Çünkü beş aylık bir süre var. En büyük yatırımlardan biri GES projesi. Bunun haricinde gözüme ilişen Makine İkmal’in iki kamyon, bir loder, bir greyder alımı var. Bir de Zabıta Müdürlüğü’nün araç alımı var. Ben isterdim ki, daha fazla araç alınsın.”

“GELİR ARTIRICI YATIRIMLAR LAZIM”

Bütçenin ikiye katlandığını ama yatırım miktarının az olduğunun altını çizen Şahin, “Bu yatırımlar için koyulan gider bütçesi 1 milyar 615 bin lira değerli arkadaşlar. Bizim 2023’teki gider bütçemiz 799 milyon liraydı. Baktığımız zaman yatırımlarda bir artış. Ortahisar’ın daha çok yatırımı olması lazım. Gelir artıcı yatırımlar yapılmalı. Bunlarla ilgili işletmeler kurulmalı. Bu performansı. Ama rutin belediyecilik anlamında gereken buraya konulmuş. Temizlik için ve birtakım şeyler için... Şimdiden bu performansın Ortahisar’ahayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.  

“ŞEFFAF YÖNETİMİNİZE ŞAHİT OLDUK”

AK Parti Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı ise, 150 milyon TL’lik kaynağın yatırıma ayrıldığını dile getirerek, “Turgay Şahin Beyin performansa olmadıklarını söyledikleri her şey aslında var. 800 milyon liralık bütçe kalemi içerisinde 140-150 milyon lira sadece Etüd Proje’nin yeni yatırımı var. Makine alımı var. 150 milyon civarında mal alımı ve hizmet üretimi kalemi var. Özenle hazırlandığını gördüğümüz 2024 yılı performans programının içeriğinde gösterilen performans göstergelerinin bugüne kadar olduğu gibi 2024 yılında da başarılı bir şekilde gerçekleşmesini diliyoruz. AK Parti grubumuz adına başta şeffaf yönetiminize şahit olduğumuz şahsınız nezdinde 2024 yılı performans hazırlanmasında emeği geçen, birim müdürlerimize, komisyonumuza ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Programımızın Ortahisarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.  

“MALİ DİSİPLİNE RİAYET ETTİK”

Performans programıyla ilgili eleştirileri ve soruları cevaplayan Başkan Ahmet Metin Genç,  OrtahisarBelediyesi’nin Türkiye’de kredibilitesi en yüksek belediyelerden biri olduğunu vurgu yaparak, “Belediyemiz kurulduğu andan itibaren ana yönetim merkezi olarak kendi binasını tamamlamış, altyapı çalışmalarını yürütmek üzere iki ayrı yerde konuşlanmış asfalt üretim merkezinden, beton santraline ve konkasörüne kadar o çalışma merkezlerini oluşturmuştur. Otogarın taşınması nedeniyle bütün ünitelerine, temizlik işlerine yeni yer oluşturmuş, personel intibakını da sağlayabilmiş ve kurulduğu andan itibaren mali disiplinini koruyarak gelebilmiş, tabiri caizse savurgan davranmamış, mali disiplinine riayet etmiştir. Bütçelerinin gelir ve gider dengesi açısından her zaman yüzde 85’lerin üzerinde olmuş. Ekonomik saikler dışında ek bütçe hiçbir zaman yapmamış, gereksinim duymamış, şu anda da mali yükü itibarıyla kredibilitesi son derece yüksek, iddia ediyorum, Türkiye’de kredibilitesi en yüksek belediyelerden bir tanesiyiz.” cümlelerine yer verdi.   

“ÖNCE İMAR PLANLARINI BİTİRELİM”

Trabzon’un yapı stoku açısından çok sığ bir alanda olduğunu söyleyen Genç, “Herkes kendi şehrinde farklı projeler ister. Yaşama sevincini, gereklerini artıracak farklı projeler ister. Biz de bu neviden projeleri hayata geçirmenin gayreti içerisinde olduk. Yani şehrimiz yapı stoku ve yaşam alanları bakımından sığ bir alanda şehir. Dolayısıyla Trabzon’da şunu dile getirmenizi isterdim. Bu imar planlarını bir an önce bitirelim. Bitirelim ki yatırıma hazır hale gelen yeni yaşam alanları oluşturalım. Yoksa ben yıkan belediye başkanları bu şehirde daha çok anılacak demiştim. Zağnos ve Tabakhane Vadisi’nde çok sığ bir yapılaşmamız vardı. Bu planlara da Büyükşehir Belediyemizle beraber eş zamanlı olarak çalışıyoruz. Bunun yanında şehirde pratik hayatı zorlaştıran saikler ulaşım ve trafik sorunları gibi. Bunları da Büyükşehir ve Karayollarıyla beraber çalışıyoruz.” diye konuştu. 

“YASAL SINIRI AŞMIYORUZ”

Ortahisar’da denizle bağlantılı yaşam alanlarının oluşturulması gerektiğini ifade eden Genç, “Ben bu zaman diliminde şu eleştiriye daha çok katılırım. Biz denizle olan bağlantımızı daha çok artıralım. Devam eden bir projemiz var. Bunun bir an önce tamamlanması lazım ki, denizle bağlantılı olan yaşam alanları oluşturalım. Yeşili alanları artıracak projelerimiz var. Onları da bu performansa koymaya çalıştık. Personel konusuna gelince, şuna hep riayet etmeye çalıştık. Nüfusunun binde 5’ini aşmamak üzere… Yani biz şu anda 350 bin bandındayız. O nedenle 1400-1500 sayısını geçmiyoruz. Ben birçok belediyeye baktım, bu sayı çok aşılmış. Dolayısıyla biz yasal sınırı aşmamak üzere oradaki disiplini de koruma kararlılığındayız. O disiplini de sağladığımızı düşünüyorum.” dedi. 

“BORÇ YÜKÜ BIRAKMAYACAĞIZ”

Ortahisar Belediyesi’nin kurulduğu günden beri mali disiplini sağlamaya çok büyük özen gösterdiğini kaydeden Genç, “GES projemiz önemli bir yatırım ve hizmet. İnşallah onu da ocak ayında hizmete alacağız. Onun dışında bu süre içesinde merkezi hükümetten aldığımız destekler ve gerekse ürettiğimiz kaynaklarla da belediyeye bir borç yükü bırakmayalım adına bu mali disiplini de koruduğumuzu düşünüyorum. Çünkü dört yıl sonra ilk kez belediyemizden bir kredi için yetki aldık. Devam eden iki kredimiz de 2024 yılında bitiyor. Yeni yönetimde biz borç ya da kredi yüküyle değil, tam tersine önü açık bir imkân sunarak devredeceğiz.” açıklamalarında bulundu. 

“KARDEŞLİĞİMİZE HİZMET EDECEK PROJELER YAPTIK”

Bütün kesimlere el uzatmaya gayret ettiğinin altını çizen Başkan Genç, “Pandemide önem kazanan gıda tedariğinedeniyle bu alanda kurumsal kabiliyet kazanma adına Tarım Müdürlüğü oluşturduk, Spor Müdürlüğü kurduk. Sosyal İşler ve Kültür Müdürlüğümüzle beraber şehrimizin tarihine müzelerle kütüphanelerle katkı sağlamaya çalıştık. Biz, büyük ölçekteki belediyelerin büyük yatırımlardan ziyade, şehrin kültürüne, değerlerine hizmet eden projeleri hayata geçirdik. Engelli vatandaşlarımıza, şehit yakınlarımıza el uzatan bir anlayışı ortaya koyduk. Şehrimizin turizmine katkı sunmaya çalıştık. Bu amaçla yaptığımız Boztepe Seyir Terasını 1 milyon 92 bin kişi ziyaret etti. Akvaryumu bir yılda 340 bin ziyaretçi gezdi. Bundan dolayı kalan yüzde 25 hisseyi de devraldık. Bunlar şehrin turizmi adına sevindirici gelişmeler. Bütün kesimlere el atmaya, uzanmaya çalıştık. Belediyemizin dış algısına hizmet edecek olan kardeş belediyelerimizle, milli birliğimizi hizmet edecek olan Kıbrıs’ta, Azerbaycan’da, Bakü’de, Şuşa’da ilişkilerimizi geliştirmek adına çalışmalar yaptık. Yurt içinde de özellikle kardeşliğimize hizmet edecek Doğu ve Güneydoğu’da önemli adımları hep beraber attığımızı düşünüyorum. Eleştirileri saygıyla karşılıyorum. Onların yeni dönemdeki projeksiyona katkı sağlayacağına da inanıyorum. Daha fazlasını, daha güzelini yapma konusundaki önerilerinize teşekkür ediyorum. Bu çalışmamızı hazırlayan Mali Hizmetler Müdürlüğümüze, komisyonumuza, teşekkür ediyorum. Bütün performans programlarımızı açık şeffaf, yaptıklarımızı ve yapamadıklarımızı şeffaf bir şekilde burada paylaştığımı düşünüyorum. Bugüne kadar performans programımıza katkı sağlayan bütün meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum.  Yeni dönem hayırlı ve güzel hizmetlere vesile olur diye düşünüyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Editör: Muharrem Altıntaş