Ortahisar Belediye Meclisi, 31 Mart Yerel seçimler öncesinde son ay toplantılarına başladı.

Meclisin bugün gerçekleştirilen oturumunda CHP'li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu Belediyenin durumunu öğrenmek amacıyla 5 konudan soruların bulunduğu bir soru önergesi verdi.

Zorlu önerge ile ilgili olarak "Seçim bir iddia işidir. Bizde iddialı bir şekilde sahadayız. Bu nedenle belediyenin durumunu öğrenmek için önerge sundum. Halkımızı doğru bilgi edinmesi ve ilerde bir ihtilaf olmaması adına sorularımıza kısa zamanda cevap almak istiyoruz." 
 

1-Ortahisar Belediyemizin 1 Mart 2024 tarihi itibari ile borçlar ile ilgili bilgiler;

a- Ortahisar Belediyesinin toplam SSK Borcu ana para ve faizleri ile ne kadar dır ? 

Aftan yararlanılarak SSK borcu takside bağladın mı ? Aylık ödeme ne kadar dır ? Toplam ödeme ne kadar olacaktır. Kaç taksit ödenmiştir. Kaç taksit daha ödenecektir. Af kapsamı dışında ödenemeyen SSK borcu var mı dır ? Varsa ne kadar dır ? Son İşçi maaş artışından sonra aylık SSK gideri miktarı kaç TL’dir. 

b- Toplam Vergi borcu 01.03.2024 tarihi ile  ne kadardır. Af kapsamında  taksitlendirilen ana para borcu ve faizi birlikte toplamı ne kadar dır ? Aylık ödeme miktarı ne kadar dır ? Kaç taksit ödenmiştir. Kaç taksit daha ödenmesi gerekmektedir. Af kapsamına alınmayan vergi borcu ana para ve 1 Mart 2024 itibari ile faizi ile birlikte kaç TL’dir ? Maaş artışından sonra aylık ödenmesi gereken vergi miktarı ne kadar dır ?    

c- İller Bankasına borç var mıdır ? Varsa geri ödeme  hangiaylarda ne kadar ödenmektedir. İller Bankasına hangi alanlarda toplam ödenmesi gereken Belediyenin borcu ne kadar dır ?

d- Özel ve Kamu Bankalarından kredi kullanıldı mı? Kullanılmış ise kalan borç faizi ile 1.3.2024 tarihi itibari ile toplamı ile ne kadar dır ? 

e- Toki'ye borç var ise miktarı ne kadar dır ? Geri ödeme şartları neler dir ?

f- Tahakkuka bağlanmış kesin Müteahhit borcu var mı dır. Varsa toplamı ne kadardır?

Başkan Kaya: “Bu kapılar milletin kapısıdır, bu kapıları sonuna kadar millete açtık” Başkan Kaya: “Bu kapılar milletin kapısıdır, bu kapıları sonuna kadar millete açtık”

g- İstihkaka bağlanmayan tahmini müteahhit borcu ne kadardır ?

h- Varsa kesinleşmiş kamulaştırma borcu ne kadardır? Ayrıca halen dava konusu olan kamulaştırmasız el atma işlemi olmuş ise tahmini beklenen ve Belediyenin ödemek zorunda kalacağı tahmini tutarı ne kadar dır ?                         

ı- Piyasaya malzeme borcu varsa ne kadar dır ?

j- Emekli işçi tazminat borcu var mıdır ? Varsa toplamı ne kadar dır ? 

k- Tüm borçların toplamı ne kadar dır?(Artı eksi %3 yanılma payı ile)

2- PERSONEL İLE İLGİLİ BİLGİLER; Toplam memur sayısı ?

a-Toplam memur sayısı, toplam işçi sayısı, Şirketlerde çalışan personel sayısı , İşçi iken Memur yapılan personel sayısı , TOPLAM PERSONEL SAYISI KAÇ KİŞİDİR?

b-İşçi iken memur yapılan personel  sayısı kaç kişidir?

c-Özel Kalem Müdürlüğünden istisnai memur yapılan personel sayısı kaç kişidir ?

d-Ortahisar Belediyesi ilk kurulduğunda personel sayısı kaç kişidir?

e- Belediye şirket sayısı kaç kişidir ?

f-Şirketlerdeki Yönetim Kurulu sayısı kaç kişiden oluşmaktadır.?

g- Yönetim Kurulu üyelerinin aldığı aylık Huzur hakkı miktarı kaç tl dir ?

h-Önümüzdeki bir yıl içinde emekli olabilecek işçi sayısı ve ödenmesi muhtemel Tazminat miktarı tahmini ne kadardır ?             

3- GELİRLER İLE İLGİLİ BİLGİLER;

a-Belediyenin aylık iller Bankası payı ne kadardır ?

b-Son 4 ayda kesinti miktarı ve kesinti oranı yüzde kaçtır?

c- Son 4 ayda brüt aylık iller Bankası payı ne kadardır? Ne kadar kesilmiş ? Ne kadarı gönderilmiştir ? (Son 4 ay ayrı ayrı) 

d-Brüt Personel gideri şirketler dahil öz gelire göre yüzde kaçtır ? Yasal sınır olan yüzde 30 oranı aşılmış mıdır ? Aşılmış ise ne kadar aşılmıştır. Son 4 aylık Net İller Bankası payı ile Personel Gideri mukayesesi yapıldığında aradaki fark ne kadardır ?                     

4-TÖREN VE TEMSİL GİDER BİLGİLERİ; 

a-Son 5 yılda tören ve ağırlama gideri yıllar itibari ile ayrı ayrıne kadar dır ?  

Örneğin 5 yıl içinde ödenen ÇİÇEK bedeli ne kadar dır ?                   

5-SATILAN GAYRİMENKULLERE AİT BİLGİLER   ;                     

a-Son 10 yılda satılan arsa, işyeri vb gayrimenkuller nerelerdir? Bu satışlardan ne kadar para tahsil edilmiştir ?Satılan bu yerlerin karşılığında gayrimenkul Belediyeye kazandırılmış mıdır?

b-Yıllar itibari ile satın alınan yerler ve tutarları ne kadardır?

c-Tünel Akvaryumun Açılışından itibaren yapım maliyeti ne kadardır. Gelir ve gideri ne kadar olmuştur. Belediyenin ödemek zorunda olduğu bir bedel var mıdır ? Varsa ödeme takvimi ve toplamı ne kadar dır ?

Editör: Ömer Altıntaş