Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı'nın Merkez Bankası tarafından alınan o anlamsız ve Kuyımcu esnafını rahatsız eden kararının iptali için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na konuyu iletmiştik . Sıcağı sıcağına olaya el koyan Bakan Karaismailoğlu konu ile alakalı Msliye bakanını aramış alınan kararın iptalini istemişti . 

 

Merkez Bankası bireysel kredi kartlarında nakit avansı 15 bin TL ile sınırlayan kararı iptali talimatını verdi. Kredi kartlarındaki nakit avans sistemine ilişkin eski uygulama sürecek.

Merkez Bankası, 15 Mayıs tarihinden itibaren bankalara gönderdiği talimatlar ve Resmi Gazete'de yayımlanan yeni tedbirleriyle bir dizi kararlar almıştı. Kredi kartlarından nakit avans çekimini ve kuyum harcamalarını menkul kıymet tesisi zorunluluğu kapsamına almıştı. Yine kredilerdeki kapsamı genişleterek birçok kredi işleyişinde aksamaya yol açan yeni düzenlemeler olmuştu. 

BANKALARA YENİ TALİMAT YAZISI

Merkez Bankası bu konuda yeni bir adım attı. Bugün, bankalara yeni bir talimat yazısı gönderildi. 

Memur ve emeklinin gözü bu zamda! Kritik tarih belli oldu
Memur ve emeklinin gözü bu zamda! Kritik tarih belli oldu
Bu çerçevede, bireysel ve kurumsal kredi kartı kullanımlarında herhangi bir sıkıntı bulunmadığı ifade edildi. Merkez Bankası, kredi kartından nakit avans kullanımına ilişkin menkul kıymet tesisi zorunluluğunun kaldırıldığını bankalara bildirdi. 

Bunun yanı sıra kuyum harcamaları ve kredili mevduat hesaplarının kullanımında da herhangi bir makro ihtiyati tedbirin uygulanmayacağı ifade edildi. 

KONUT KREDİLERİ KAPSAM DIŞINA ÇIKARILDI

Menkul kıymet tesisi uygulamasında değişiklik yapıldı. Kredilerin büyüme oranının yüzde 3'ünü aşması halinde bankaların kredi tutarı kadar menkul kıymet bloke etme tutarı getirilmişti. Merkez Bankası'nın yeni kararıyla konut kredileri bu kapsam dışına çıkarıldı.

Eksper gönderilen konut kredisi süreçlerinde dahi tıkanma olduğu, bankaların konut kredilerini vermediği haberleri medyaya yansımıştı.

KOBİ'lere kullandırılan ihracat, yatırım ve tarımsal krediler de menkul kıymet tesisi kapsamı dışına çıkarıldı.

NE KARAR ALINMIŞTI?

Kredi kartlarından nakit avans kullanımının artması nedeniyle sınırlama getirilmişti.

Nakit avans, kredili mevduat hesabı ve kartla yapılan kuyum harcamalarında 15 bin TL'ye kadar olan kısım menkul kıymet yükümlülüğü kapsamına girmemişti. 15 bin TL'ye kadar olan nakit avans harcamaları uygulamadan muaf tutulmuştu. 

Nakit avans ve kuyum harcamalarında 15 bin TL'lik istisna için kart limitinin 50 bin TL'nin üzerinde olması gerekiyordu

Editör: Muharrem Altıntaş