CHP Trabzon İl Başkanlığında düzenlenen basın toplantısına Ortahisar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, meclis üyesi Ömer Dayı, İlçe Başkanları, CHP eski Milletvekili adayları Ali Türen Öztürk, Nurettin Aydın, CHP eski İl Başkanları Ömer Hacısalihoğlu, Güzide Uzun, eski ilçe başkanları ve çok sayıda partili katıldı. 
Basın toplantısında konuşan Söğüt, özetle şu ifadeleri kullandı: Cumhuriyet Halk partiliyiz çünkü, Cumhuriyet Halk Partisi emek mücadelelerini sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş, demokrat, sol ve siyasi partidir.

e0badab0-5474-4f5d-8d78-1a90be20d55f

MECLİS ÜYELİĞİNDEN İSTİFA ETTİ

Tüm partililerimizi, dostlarımızı ve basın mensubu arkadaşlarımızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Buraya kadar gelerek gösterdiğiniz nezaket için de hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bizler Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kökleri Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza kadar uzanmakta, tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi ile birleşmektedir.

Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk ilkelerine bağlıdır. Cumhuriyetçidir, milliyetçidir, halkçıdır, devletçidir, laiktir, devrimcidir. Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve devrimlerimizi sonsuza dek yaşatmaya, ulusun ve ülkenin bütünlüğünü korumaya kararlıdır.

Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi, sosyal devleti, cinsiyet eşitliğini ve insan onuruna uygun barışçıl ve hakça bir dünya düzeninin kurulmasını temel ilkeleri olarak kabul eder.

IMG_4404-1

Cumhuriyet Halk Partiliyiz, çünkü Cumhuriyet Halk Partisi emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş demokratik sol bir siyasal partidir.

IMG_4389-1

Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk devrimlerini sonsuza dek yaşatmaya kararlı olan Cumhuriyet Halk Partisinin bir üyesi olmayı hep onur saydım. Bu onuru taşırken partimizin üyelik sürecimde bana verdiği Mahalli temsilciliği, ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği ve belediye meclis üyeliği görevlerini de bu bilinç ve sorumlulukla yerine getirmeye çalıştım.

IMG_4376-1

Bugünden sonra da bu bilinç ve sorumluluktan ayrılmamaya namus ve şeref sözü veriyor, bugün itibari ile 4,5 yıldır sürdürdüğüm belediye meclis üyeliği görevimden ayrıldığımı, kuruluşunun 100. Yılında 100 yıllık çınarın Pazar günü yapılacak olan il kongresinde il başkanlığına aday olduğumu başta siz partililerimiz ve kamuoyuyla paylaşmak istiyorum.

IMG_4386

DEĞİŞİM SÖZLERİ… 

"Değerli dava arkadaşlarım"

Cumhuriyetin 100’üncü yılında ülkeyi yönetecek Cumhurbaşkanını ve tüm kadroları belirleyecek olan bir seçimi geride bıraktık. Bizlere yüklediği tarihsel sorumluluk ve taşıdığı siyasi önemi çok yüksek olan bu seçimleri kaybettik. Cumhuriyet Halk Partisi seçim kazanmak veya seçim kaybetmekten çok öte bir parti olsa da seçim öncesi Türkiye’de oluşan büyük umut ve değişim inancı, hızla derin bir hayal kırıklığına dönüştü.

IMG_4399-1

Partimizin her dört kişiden üçünün oyunu alamadığı gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. Ve aynı sözleri söyleyerek, aynı yoldan giderek, aynı yönetim anlayışıyla bunu başaramayacağımızı, bir değişim ve yenileşme gerektiğini kabul etmek zorundayız. Yoksa korkarım, yenilgiler kaderimiz olmaya devam edecektir. Bu değişim ve yenileşme; kişisel ve grupsal çıkarların ön planda olmadığı, partinin zarar görmeyeceği ve gerçekçilikten uzak olmayan bir değişim ve yenileşme olmalıdır.

Partimizin kurucusu, ilk genel başkanı ve değişmez önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve altı okun ışığında, ülkemizin kaderini değiştiren, nice devrimlere imza atan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ‘’değişim ve yenileşmeyi’’ yapabilecek güce ve kudrete sahip olduğunu düşünüyorum.

Hafta sonu yapılacak olan kongremizin de bizlere yeni bir dinamizm kazandıracağına, yerelden merkeze tıkanmış kanalların açılmasına, başarıya odaklı bir değişim ve yenileşmeye katkı sağlamasını umuyorum.

(Değerli yol arkadaşlarım)

Örgütün farklı kademelerinde görev alan bir arkadaşınız olarak, kimsenin tek başına yeteri kadar güçlü olamayacağını, birlikten güç doğduğunu, partimizin başarıya ulaşması için tüm üyeleriyle dayanışma içinde olması gerektiğine inanıyor, önümüzdeki yerel seçimlerde hem yerel politikalarımızın hem de adaylarımızın tüm örgütümüzün katılımıyla beraber belirlenmesi için gayret göstereceğime söz veriyorum.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi, örgütün farklı kademelerinde görev almanın yanında, son 4,5 yıldır yürüttüğüm belediye meclis üyeliği görevimin, yaklaşan yerel seçimler öncesi il başkanlığı makamı için bir avantaj olduğunu düşünüyor, yaptığım / yapacağım tespit, öneri ve çalışmaların yerel seçimlerde tüm örgüte yol gösterici olacağına inanıyorum.

Gerektiğinde hesap verilebilir ve denetlenebilir, şeffaf, katılımcı, bence en önemlisi de; ölçme ve değerlendirmeyi en doğru ve en iyi şekilde yapan bir başkanlık için söz veriyorum.

Tüm üye ve yöneticilerin varsa kişisel hesapları bir kenara bırakacağı, hep birlikte partinin başarısı için çalışan bir ortam yaratacağıma, kimsenin değil partinin adamı olacağıma, bu makamı kendime ya da birilerine iltimas ya da torpil yeri olarak kullanmayacağıma ve çok çalışacağıma söz veriyorum.

Küçük işlerle uğramayacağım. Çünkü partimi Trabzon’da birinci parti yapmak gibi büyük bir davam olacak.

Ne diyor büyük usta Nazım; ‘’Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Unutma; aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak’’.

Direneceğiz, kazanacağız.

Editör: Muharrem Altıntaş