Sağlık Turizmi Projesi Değerlendirme Toplantısı Gümüşhane’de yapıldı Sağlık Turizmi Projesi Değerlendirme Toplantısı Gümüşhane’de yapıldı

Mutiple myeloma plazma hücreleri dediğimiz beyaz kan hücrelerinden köken alan bir kanser türüdür. Çoğunlukla kemik iliğinde plazma hücreleri artışı olmakla birlikte daha nadir olarak kemik veya yumuşak dokularda tümöral kitleler şeklinde de bulgu verebilir.

E3Cbac05 C2F2 4F10 9B92 5De7290C289B

Bölgemizde Yaşlı Nüfus Fazla

Her yıl görülmesi tahmin edilen vaka sayısının 100.000 kişide 4-7 arasında olması beklenmektedir. İleri yaş hastalığıdır. 65-74 yaş arası en sık görüldüğü yaş grubudur. Bölgemizde yaşlı nüfus ülkemizin diğer bölgelerine göre daha fazladır. Örneğin yaşlı nüfus oranı Türkiye genelinde %9,1, İstanbul-Kocaeliillerinde %7-8, Erzurum’da %8-9 iken bölge illerinden Trabzon’da %12,3, Giresun’da %16,2, Artvin’de %16,2, Rize’de %12,9 ve Gümüşhane’de %11,7 dir. Bu verilerden anlaşıldığı üzere multiple myelom seyrek görülen bir hastalık olmasına rağmen yaşlı nüfusun oransal olarak belirgin fazlalığı nedeniyle bölgemizde görülme sıklığı diğer bölgelere göre daha fazladır.

Kemik Ağrılarına Dikkat

Myelomalı hastalarda kemik ağrısı (özelikle omurgalarda, göğüs kafesi kemikleri ve kalça kemiklerinde), kemik kırıkları, kansızlık, böbrek yetmezliği, kalsiyum yüksekliği, kilo kaybı, güçsüzlük ve enfeksiyonlara yatkınlık başlıcabelirtilerdir.

Ölümcül Olabilir

Multiple myeloma ciddi bir kanser türüdür ve tedavi edilmediği veya kontrol altına alınmadığı takdirde böbrek yetmezliği, kemik kırıkları, anemi ve ağır enfeksiyonlara bağlı ciddi komplikasyonlara yol açabilir; bu komplikasyonlar hastalarda ölümcül olabilir.

Yeni Tedaviler Yaşam Süresini Uzattı

Multiple Myeloma'nın tedavisinde son yıllarda elde edilen büyük gelişmeler, bu hastalıktaki yaşam sürecini olumlu ve önemli bir şekilde etkilemiştir. 2000’li yılların başında ortalama yaşam süreleri 3-4 yıl iken, günümüzde ortalama 7-8 yıldır. Kemik iliği nakli yapılan genç hastaların 10 yıllık sağkalım oranları %60’lara kadar uzamıştır. Büyük çaptaki araştırmalar devam ettiğinden, yeni tedavi protokolleri ve yeni ilaçlar da bu hastalıkta yaşam sürelerinin daha da uzamasına dair umutları artırmıştır.

Editör: Haber Merkezi