Dünya Süt Günü; sütün insan sağlığı için önemini, ekonomiye ve toplumsal yaşama katkılarını hatırlamak ve hatırlatmak için güzel bir fırsat sunuyor. Mucizevi bir gıda olan süt, başta çocuklar olmak üzere her yaştaki insanın sağlıklı beslenmesinde büyük önem taşıyor. Doğduğumuz günden başlayarak ömrümüz boyunca tüketmeye devam ettiğimiz süt, insanın bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı gelişimi için en temel, en faydalı ve en kolay ulaşılabilen gıda olmasının yanı sıra üretim süreciyle de düzenli ve sürekli bir gelir yaratarak toplumsal refaha katkı sağlayan bir bereket kaynağıdır.

IMG_6765

Kebir’ın süte olan aşkı, sütün iyiliğine ve bereketine olan inancından kaynaklanıyor. Kebir; sütün iyiliği ve bereketini yaymak misyonu doğrultusunda, toplumun sağlıklı beslenmesi ve gelecek nesillerin zihinsel ve bedensel gelişimi için en faydalı, en hesaplı ve en kolay erişilebilen gıda olan süt ve süt ürünlerinin üretim ve tüketimini arttırma bilinciyle,yıllardır çalışmalarını sürdürüyor ve 1 Haziran Dünya Süt Günü’nü düzenlediği etkinliklerle kutluyor.

IMG_6166

Etkinliklerin yanı sıra “Sütün İyiliğini Koruyalım” kampanyasıyla, Türkiye’deki iyi sütçülük uygulamalarına örnek olan “Karadeniz yaylalarından Sofralara” entegre iş modeliyle sütün iyiliğini nasıl koruduğunu anlatmayı ve bu vesileyle kamuoyunu süt ve süt ürünleri ile ilgili bilinçlendirmeyi hedefliyor.  Hayvan refahına önem veren Kebir, en iyi sütü ancak mutlu ineklerin vereceğini biliyor. Karadeniz'in yaylalarındaki süt üreticisinden, sağlıklı yem bitkileri ile üretilen doğal yemlerle beslenen, yaşadıkları ortama özen gösterilen ineklerden elde edilen sütleri alıyor.

IMG_6428-1

Sütler, öncelikle Alım yerlerinde kontrol ediliyor. Sonra soğuk zincirde özel tankerlerle tazeliği korunarak Kebir üretim tesislerine ulaştırılıyor. Bu sütler, süt alım laboratuvarında tekrar kontrol ediliyor; hijyeninden, protein, mineral ve yağ oranlarının Kebir kalite standartlarına uygun olduğundan emin olunuyor. Daha sonra günlük pastörize süt ve uzun ömürlü süt üretimi için ayrılarak ünitelere alınıyor. Günlük pastörize süt, 76 derecede 12 saniye tutulan sütlerin hızla 4 dereceye soğutularak pastörize edilmesiyle üretiliyor. Uzun ömürlü sütlerin pastörizasyonu ise UHT tekniğiyle gerçekleşiyor. Bu işlem ise sütün 135 derecede 1 saniye tutulup hızla soğutulmasıyla yapılıyor. Pastörizasyon işlemiyle çiğ sütteki zararlı mikroorganizmalar ölürken, süt kaynatılmadığı için besin değeri zarar görmüyor. Sütler hijyenik hava koşullarının sağlandığı steril ortamda, raf ömrü süresince tazeliğini ve lezzetini koruyacak ambalajlara dolduruluyor.

Türkiye’de her gün Kebir paketi açılıyor ve her 10 sofranın 6’ınde bir Kebir ürünü bulunuyor. Kebi sütün iyiliğini ve bereketini yaymaya devam ediyor.

Editör: Muharrem Altıntaş