Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından başta fındık olmak üzere 300’e yakın zirai üründe hasara yol açabilen kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele etmek için düzenlenen İMECE-2024 Toplantıları tamamlandı.

I M G 0874

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında Nisanayının sonundan itibaren Ziraat Odaları ile birlikle düzenlenen toplantılar kırsal kesimde üreticiler ile birlikte yapıldı.

I M G 0875

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından desteklenerek gerçekleştirilen toplantılarda üreticilere kahverengi kokarca ile yapılacak ilaçlı mücadele anlatıldı.

Mücadelede kullanılmak üzere temin edilen zirai ilaçlar ile bahçelerde kullanılacak ekipmanlar Ziraat Odaları’na ücretsiz olarak verilerek üreticilere dağıtılması sağlandı.

I M G 0873-1

Bugün Atatürk'ün vasiyetine sahip çıktıklarını söyleyenler Bugün Atatürk'ün vasiyetine sahip çıktıklarını söyleyenler

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta yüzde 20’lik bir hasar ile rekoltede 150 bin tonluk bir azalmaya sebep olabilen zararlının yaratacağı ekonomik kaybında bugünkü piyasa fiyatları ile 25 milyar liraya yakın olacağını söyleyerek, toplantılarla mücadeleyi teşvik edip, bunun topyekün olarak yapılmasını sağlamak için farkındalık yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Editör: Ömer Altıntaş