Ziyarette, Gürcistan’daTürk Yapı Marketi için arazi tahsisi, somon üretimi ve işlemesi için yatırım imkanları, sağlık turizminde yapılacak ortak çalışmalar ve direkt uçak seferleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

IMG_3556

“SOMON ÜRETİMİ İÇİN GÜRCİSTAN’DA YATIRIM OLANAKLARI ARAŞTIRIYORUZ”

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, Gürcistan’la çok yakın ilişki içinde olduklarını ve bu ilişkileri özellikle ekonomik yönden daha da ileriye götürmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bir süre önce Gürcistan’da Türk inşaat ürünlerinin üretimi ve satışının yapılacağı Yapı Market kurulması için arazi araştırmalarına başlamıştık. Uygun arazilerin bulunması için başkonsolosumuzdan da yardımcı olmasını istedik. Ayrıca somon üretimi ve işlemesi yapan firmalarımızın Gürcistan’da yatırım yapma istekleri var. Gürcistan karasularında kafes kurup, oradaki baraj göllerinden de yararlanarak üretecekleri somonu, yine Gürcistan’da kuracakları tesislerde işleyerek ihraç etme konusunda girişimde bulunmak istiyorlar. Bu konuları da başkonsolosumuza ileterek, Gürcistan’daki yatırımcılarla Türk yatırımcıları buluşturmak için bir organizasyon yapma konusunda karar aldık” dedi.

IMG_3557

“DİREKT UÇAK SEFERLERİNİN SAĞLIK TURİZMİNE OLUMLU ETKİSİ OLACAK”

Başkan Çelebi, Trabzon olarak yürüttükleri sağlık turizmi projesinin en önemli hedef pazarlarından birinin de Gürcistan olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Trabzon’daki hastanelerimiz ve sağlık kuruluşlarımızın Gürcistan’la yakın ilişkileri var. Bu ilişkiyi yapacağımız tanıtım çalışmalarıyla daha ileri seviyeye çekmeye çalışacağız. Ayrıca ağustos ayında başlaması planlanan Tiflis – Trabzon direkt uçak seferlerinin de sağlık turizmi başta olmak üzere ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Gele Japaridze de Türkiye ile her konuda iş birliğine önem verdiklerini belirterek, “Başkonsolosluk olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Editör: Muharrem Altıntaş