Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz.
Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir.
Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik.
Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersi kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesine tekrar imza vermeye; Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.
Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.
Kadının İnsan Hakları için mücadele eden biz Barolar, Avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

1. Türkiye Barolar Birliği
2. Adana Barosu Başkanlığı
3. Adıyaman Barosu Başkanlığı
4. Ağrı Barosu Başkanlığı
5. Aksaray Barosu Başkanlığı
6. Amasya Barosu Başkanlığı
7. Ankara Barosu Başkanlığı
8. Antalya Barosu Başkanlığı
9. Ardahan Barosu Başkanlığı
10. Artvin Barosu Başkanlığı
11. Aydın Barosu Başkanlığı
12. Balıkesir Barosu Başkanlığı
13. Bartın Barosu Başkanlığı
14. Batman Barosu Başkanlığı
15. Bayburt Barosu Başkanlığı
16. Bilecik Barosu Başkanlığı
17. Bingöl Barosu Başkanlığı
18. Bitlis Barosu Başkanlığı
19. Bolu Barosu Başkanlığı
20. Burdur Barosu Başkanlığı
21. Bursa Barosu Başkanlığı
22. Çanakkale Barosu Başkanlığı
23. Çankırı Barosu Başkanlığı
24. Çorum Barosu Başkanlığı
25. Denizli Barosu Başkanlığı
26. Diyarbakır Barosu Başkanlığı
27. Düzce Barosu Başkanlığı
28. Edirne Barosu Başkanlığı
29. Elâzığ Barosu Başkanı
30. Erzincan Barosu Başkanlığı
31. Erzurum Barosu Başkanlığı
32. Eskişehir Barosu Başkanlığı
33. Gaziantep Barosu Başkanlığı
34. Giresun Barosu Başkanlığı
35. Gümüşhane Barosu Başkanlığı
36. Hakkâri Barosu Başkanlığı
37. Hatay Barosu Başkanlığı
38. Iğdır Barosu Başkanlığı
39. Isparta Barosu Başkanlığı
40. İstanbul Barosu Başkanlığı
41. İzmir Barosu Başkanlığı
42. Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı 43. Karabük Barosu Başkanlığı
44. Kars Barosu Başkanlığı
45. Kastamonu Barosu Başkanlığı
46. Kayseri Barosu Başkanlığı 47. Kırıkkale Barosu Başkanlığı 48. Kırklareli Barosu Başkanlığı 49. Kırşehir Barosu Başkanlığı 50. Kilis Barosu Başkanlığı
51. Kocaeli Barosu Başkanlığı 52. Konya Barosu Başkanlığı 53. Kütahya Barosu Başkanlığı 54. Malatya Barosu Başkanlığı 55. Manisa Barosu Başkanlığı 56. Mardin Barosu Başkanlığı 57. Mersin Barosu Başkanlığı 58. Muğla Barosu Başkanlığı 59. Muş Barosu Başkanlığı
60. Nevşehir Barosu Başkanlığı 61. Niğde Barosu Başkanlığı
62. Ordu Barosu Başkanlığı
63. Osmaniye Barosu Başkanlığı 64. Rize Barosu Başkanlığı
65. Sakarya Barosu Başkanlığı 66. Samsun Barosu Başkanlığı 67. Siirt Barosu Başkanlığı
68. Sinop Barosu Başkanlığı 69. Sivas Barosu Başkanlığı
70. Şanlıurfa Barosu Başkanlığı 71. Şırnak Barosu Başkanlığı 72. Tekirdağ Barosu Başkanlığı 73. Tokat Barosu Başkanlığı 74. Trabzon Barosu Başkanlığı 75. Tunceli Barosu Başkanlığı 76. Van Barosu Başkanlığı
77. Yalova Barosu Başkanlığı
78. Yozgat Barosu Başkanlığı
79. Zonguldak Barosu Başkanlığı
80. Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku