Başkan Genç, “Trabzonlular misafirperverliği, mertliği, samimiyeti ve sıcakkanlılığıyla biliniyor. Şehrimize gelen turistlere dönük olarak bu algıyı olumsuz etkileyecek her türlü davranıştan uzak durmalıyız.” dedi. 

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, yeni turizm sezonu öncesinde dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Trabzon’da 2022 yılında turizmden 1 milyar dolar gelir elde edildiğini ve 2023 yılında bu rakamın artmasını beklediklerini belirten Başkan Genç, “Şehrimiz her yıl olduğu gibi 2022 yılında da Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden gelen yüzbinlerce turisti ağırladı. Yerli ve yabancı olmak üzere 2022 yılında yaklaşık 700 bin turisti ağırlayarak kent ekonomisine 1 milyar dolar girdi sağladık. Bu sene bu rakamın oldukça üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Bu duruma halel getirecek, olumsuz algı oluşturacak her türlü davranıştan uzak durmalıyız. Turizm işletmeleri fiyat tarifelerini ve etiketlerini Türk Lirası ve döviz cinsinden hazırlayarak her türlü suistimalin önüne geçmeli. Bu konuyla ilgili olarak esnaf ziyaretlerimde ürünlerinde fiyat etiketi bulunduran esnafımıza da teşekkürlerimi iletiyorum.” ifadelerine yer verdi. 

“TURİZM POTANSİYELİMİZİ DOĞRU KULLANALIM”

Trabzon'da pandemiden sonra artan turizm faaliyetleri nedeniyle büyük bir ekonomik girdi sağlandığını belirten Başkan Genç, "Trabzon, eşsiz doğasıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle ciddi bir turizm potansiyeline sahip bir şehir. Diğer yandan turizm çeşitliliği oluşturmak için hayata geçirdiğimiz Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Yolu, Trabzon Akvaryum ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Ganita-Faroz Sahil Projesi de turistler için yeni cazibe alanları oluşturuyor. Bu potansiyeli doğru kullanmak ve bundan azami derecede gelir elde etmek bizim görevimiz ve sorumluluğumuz olmalıdır. Bu anlamda turistlerle direkt muhatap olan esnaflarımız; özellikle de otelciler, lokantacılar, taksiciler başta olmak üzere, bütün vatandaşlarımıza sorumluluk ve yükümlülükler düşüyor. Turistlerimize ve ziyaretçilerimize yönelik her türlü çifte standarttan, fahiş fiyat uygulamalarından şehrimizin imajı açısından mutlak surette uzak durmalıyız. Misafirperverliğimizi, güler yüzümüzü ve samimiyetimizi hiçbir surette eksik etmemeliyiz. Elimizden geldiği kadar turistlere her konuda yardımcı olmalıyız. Şehrimizin turizmle ilgili imajının zedelenmesi telafisi mümkün olmayacak ekonomik kayıplara neden olabilir." açıklamalarında bulundu. 

“TURİSTİMİZİ KÜSTÜRMEYELİM”

Turistlerin her türlü şikâyetlerinin en aza indirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Genç, "Son yıllarda şehrimize akın eden turistlerin küstürülmemesi için esnafın, turizm işletmelerinin ve otellerin azami hassasiyet göstermeleri Trabzon ekonomisi için elzem hale gelmiştir. Trabzon’un turistler için her anlamda en güvenli, en konforlu ve en cazip şehir olduğunu göstermeliyiz. Elbirliği ile turistlerin şikâyetlerini en asgari düzeye indirmek için azami gayret göstermeliyiz.” sözlerine yer verdi. 

“TURİZM LOKOMOTİF HALİNE GELDİ”

Özellikle Arap turistlerin kendilerine yönelik fahiş fiyat uygulamalarından şikâyet ettiğini dile getiren Başkan Genç, "Kıyasıya rekabetin yaşandığı turizm sektöründe yaşanabilecek bütün olumsuzluklar bizi turizm sektöründe daha geri durumlara düşürecektir. İster yerli, ister yabancı olsun her ülkeden gelen turistte aynı fiyat tarifesi uygulanmalıdır, etiketsiz fiyatlardan kaçınılmalıdır. Turizm sektörü son yıllarda Trabzon ekonomisini sürükleyen lokomotif haline gelmiştir. Şehrimiz eşsiz doğası, yeşilliği, yaylaları, tarihi ve kültürel yerleriyle her ülkeden turistin cazibe noktası haline gelmiştir. Ülkemize gelen turistler, esnafımız ve konaklama tesislerimiz için ciddi gelir kapısı olmuştur. Bunu iyi değerlendirmeliyiz ve kendi ayağımıza kurşun sıkmamalıyız. Bu konuda hem vatandaşlarımıza hem esnafımıza hem de kamu görevlilerine büyük sorumluluklar düşüyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Muharrem Altıntaş