Çok sayıda muhtarın eşleriyle katıldığı toplantıda 2023 yılında mahallelere yapılacak proje ve hizmetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıya, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Ortahisar Muhtarlar Derneği Başkanı Adil Alemdağ ile çok sayıda muhtar katıldı. 
6e1be0f2-2870-4a45-97d1-c3db37b20bea

MUHTAR EŞLERİNİN DE KATILDIĞI İLK TOPLANTI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Bekir Aktürk, Trabzon’da ilk defa muhtarların eşlerinin de katıldığı bir toplantının düzenlendiğine vurgu yaparak, “Sayın Başkanıma bu inceliğinden dolayı, bu nazik davetinden dolayı ben çok teşekkür ediyorum. Trabzon’da bu bir ilk. Bundan önce böyle bir toplantı yapılmamıştı. Bize de yol gösterdi, demek ki, bizim de eşli bir programlar yapmamız gerekiyor. Çünkü eşlerimiz bizlerin baş tacı. Çünkü millete hizmet ederken onlar bizim yerimize aile reisliği yapıyor, bütün fedakârlıkları yapıyorlar. Hepinize minnettarım.” dedi. 
564b7202-7aff-46fd-ae9b-113ce115e0d5

“BİRİLERİNE YARANMAK İÇİN GÖREV YAPMIYORUZ”

Trabzon’da ve bütün Türkiye genelinde muhtarların bütün isteklerinin karşılandığına dikkati çeken Aktürk, “Eskiden Trabzon’da duraklara ESO yazardı. Elektrik, su ve otobüs… ESO kalktı. Şimdi bir şey kaldı. Bunu da Ahmet Başkanımız kaldırdı. Ve başkalarına da inşallah örnek olacak. Trabzon’da muhtarlara karşı egoyu da Ahmet Başkan kaldırdı. Trabzon’da muhtarlara karşı egoyu Ahmet Başkan kaldırdı ve örnek oldu. Bu egoyu kaldırmalarına birilerinin de yardımcı olacağız. Bugün kimseyi memnun edemiyoruz. Seçilen bir vekilimize söyledim. Ne bir kimseyi memnun edebiliyoruz, ne de camiyi. Ama biz hiçbirine yaranmak için görev yapmayacağız. Bizi milletimiz, şerefimizle, haysiyetimizle hizmet etmek için seçiyor. Ve biz devletimizin yolundan giderek onurlu bir şekilde milletimize hizmet edeceğiz. 2014’ten beri Türkiye genelinde muhtar camiası olarak ne istemişsek sağlanmıştır, verilmiştir. Trabzon’da ne istemişsek verildi.” diye konuştu. 
8ef5f4fb-2038-4198-b058-59fe95074585

“MUHTARLAR OLMASA OLMAZ”

Muhtarların üstlendikleri görev ve sorumlulukların pandemideve her türlü doğal afette daha iyi anlaşıldığını kaydeden Aktürk, “Ahmet Başkanımız sadece Ortahisar’ın belediye başkanı değil, Trabzon’un 18 ilçesine de dokundu. Ve hizmeti yaparken halkın gönlüne dokundu. Bu çok önemli. Şehre yapılan yatırımlara destek olacağız. Bu yatırımlar yapılırken de insan faktörü gözardı edilmemeli. Ben bu hizmeti yaparken insanları da hoş tutmalıyım, onların gönlüne dokunmalıyım, yardımcı olmalıyım. Güzel bir aileyiz, hepsi bir tarafa muhtar camiası güzel bir aile. Muhtarlar mahallenin annesi, babası, 7/24 hizmet yapan bir anlayışı var. Bir zamanlar muhtar ne işe yarar deniyordu. Ama muhtarın ne işe yaradığını, pandemide, sel ve afetlerde ve en son depremde gördük. 1829’da kurulan muhtarlıklar bu millete hizmet için vardır. Olmasa da olmazdır. Değerli olan, kutsal olan bir kurumun başındayız. Ve hizmet etmek için varız.” ifadelerine yer verdi.

6b198005-6acc-4a88-8c37-358c5231ee44 

“MESAİ BİRLİKTELİĞİ İÇİNDEYİZ”

Toplantıya muhtarların işlerinin de katılmasından son derece mutlu olduğunu ifade eden Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise, “Bu muhtarlarımızla 30. toplantımız. Bu toplantımız sizlerin eşleriyle birlikte katılımınızdan dolayı en güzel toplantımız oldu. Yaptığımız iş hakikaten fedakârlık isteyen bir iş. Ama o fedakârlığı en başta yapan kıymetli hanımefendiler. Bunun bilincindeyiz. Sizler de şunun farkındasınız ki, vatandaşlarımız için seçildiğimiz bu görevden, yine vatandaşlarımıza hizmet etmek gibi kutsal bir vazifeyi üzerimize aldık. Hizmet etmeyi de Cenab-ı Allah nasip ederse yapabilirsiniz. Nasip oldu bizden öncekiler yaptı, biz de yapıyoruz. 2014 yılından itibaren muhtarlık camiamızla daha çok iç içeyiz, daha çok mesai birlikteliği içindeyiz. Bu vazifeler süreli vazifelerdir, gelecek, geçecek. Bu eşlerinizle birlikte yaptığımız ilk toplantı. Bundan dolayı da mutluyum.”diye konuştu. 
c99e66d7-5eee-4ef8-bcb1-8cccd6a12324

“MAHALLEDEKİ SORUNLARIN MUHATABI”

Muhtarlığın kutsal bir müessese olduğunu belirten Genç, “Ortahisarımız kurulduğu andan itibaren muhtarlarımızıhakikaten bir mesai arkadaşı olarak gördük. Çünkü mahallesinde bütün sorunların muhatabı olan muhtardır. Beşikten mezara kadar değil, mezardan sonrasında da sorumluluğu vardır muhtarın. Mezarlık işleri de muhtarlıklardan talep ediliyor ve bize geliyor. O nedenle bütün sorunlarla hem hâl olan bir müessese… Hizmet itibarıyla da kutsal olan bir müessese. Bunu görmemiz lazım. İnşallah Cenab-ı Allah bu yapılan gayreti boşa çıkarmasın. Ve ecrinin karşılığını da bu dünyada ve öteki alemde bize nasip etsin. Şu ana kadar biz mahallelerimize mesai birlikteliği çerçevesinde güzel hizmetler yaptık. En azından sorunlarımızı hep beraber gördük, önceliklerimizi paylaşmaya çalıştık.”dedi. 
20b644c5-a5fe-4bc8-8243-f13e4c77862d

“20 YILDA ÜLKEMİZİN ŞEKLİ ŞEMALİ DEĞİŞTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin içte ve dışta itibarının arttığını ifade eden Başkan Genç, “Trabzon’da yapılan bütün güzel hizmetlerin baş mimarı, muhtarların muhtarı, baş muhtarımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun milletine, memleketine, vatanına, toprağına hizmet aşkı bütün memleketimizin sathında olduğu gibi Trabzon’umuza da yansıdı. Biz bu güzel hizmetleri yaparken gücümüzü Ankara’daki merkezi hükümetimizden alıyoruz. Bütçemizi oradan alıyoruz. Gerçekten 20 senedir ülkemizinolduğu gibi şehrimizin de şekli şemali değişti. Vatandaşlarımızın standartları arttı. Şehirlerimizin ekonomik refahı yükseldi. Bütün bunlar kararlı bir iradeyle birlikte oldu. Ve çok şükür ülkemiz dışarda da içerde de çok büyük mesafe aldı. Dışarda ülkemiz bir itibar kazandı. Şu anda Türkiye kendini hesap ettiren ülkeler arasında önde olan bir ülke. Şu anda Rusya ile Ukrayna savaşıyor arabulucu Erdoğan, bu güzel bir şey. Yani bütün bu güzellikleri sağlayan durumun devam etmesi lazım.” cümlelerine yer verdi. 
3d6d6d63-9698-42c2-b536-396c9f7c5beb

“ERDOĞAN’I İNDİRME GAYRETİNDELER”

Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilecek desteğin aynı zamanda bütün dünyaya bir mesaj niteliğinde olduğuna vurgu yapan Genç, “Şu anda ülkemiz 740 milyar metreküp doğalgaz buldu. Bütün bunlar ülkemiz tam bağımsızlığına kavuştuktan sonra olmaya başladı. Cudi ve Gabar Dağı’nı biz terörle beraber duyduk. Ama aslında Gabar Dağı seçilmiş bir dağdı teröristler için. Çünkü altı petrol kaynıyordu. Yani 20 km ileride Irak ve Suriye’de petrol vardı. Ama bizimkini çıkarttırmadılar. Ama bir Anadolu evladı çıktı. Bu vatanın birliğini, bağımsızlığını savunan bir lider çıktı. Ülkemiz liderimizle birlikte bundan dolayı daha çok kalkınıyor. Bu yolculuk Türkiye Yüzyılı olarak devam ediyor. Sandık demokrasinin en temel adresidir. Herkesin siyasi görüşüne saygı duyarım. Ama bütün bu kazanımlarımızın devam etmesi için; buradaki herkesin cumhurbaşkanımıza desteğini istiyorum, talep ediyorum. Şu andaki mesele içeriden ziyade dışarıya dönük bir mesajdır. Çünkü ABD darbelerle Tayyip Erdoğan’ı engelleyemedi, şimdi demokratik yollarla Erdoğan’ı indirme gayretindedir. Bu pazar bunlara karşı bir cevap vermemiz lazım. Ve Türkiye’nin bu güçlü yürüyüşünü engellemek isteyenlere karşı da vereceğiniz destekle birlikte Osmanlı tokadı atmamız lazım. Onu bekliyorlar. Onun içinde bugüne kadar yerelde ve genelde verdiğiniz desteklerden ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah hem şehrimizde, hem ülkemizde bu hizmet yoluculuğu devam edecek. Hep beraber biz güzel bir Ortahisar’ız. Hizmet yapalım, hizmet edelim yarın o hizmetlerimizle beraber gök kubbede bir hoş seda bırakalım. Her şeyin özü bu. Hanımefendilere bir kez daha teşekkür ediyorum. Çünkü onlar iki kat daha fazla fedakârlık yapıyorlar.” ifadelerine yer verdi.

Editör: Muharrem Altıntaş