Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Genç, saldırıyı lanetleyerek, uluslararası camiayı İsrail’e ‘dur’ demeye çağırdı. 

“VAHŞİ VE BARBARCA SİVİLLERİ KATLEDİYOR”

Saldırının savaş hukukunu düzenleyen Cenevre Sözleşmesi’nin apaçık ihlali olduğunu ifade eden Başkan Genç, “Gazze'de El-Ehli Baptist Hastanesi’nin İsrail tarafından hedef alınması sonucunda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesinden ve bir o kadarının da yaralanmasından derin bir elem duyuyoruz. Hiçbir savaş hukuku gözetmeden, masum sivilleri ve hastaları hedef alan barbarca saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz. Savaşın başladığı günden beri İsrail’in Gazze şehrini topyekün abluka altına alarak, elektrik, su, gıda ve akaryakıt tedarikinin kesmesi savaş hukukunu düzenleyen Cenevre Sözleşmesi’nin apaçık ihlalidir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de hastaların ve yaralıların tedavi edildiği hastanelerin hedef alınması tam anlamıyla vicdanları kanatmıştır. Bütün dünyayı ayağa kaldıran bu vahşi ve barbar saldırılar sonucu katledilen Filistinli kardeşlerimize bir kez daha rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Sivilleri doğrudan hedef alan, hastaneleri, okulları vuran bir zihniyetin uluslararası hukuk önünde ve vicdanlarda hesap vermesinin kaçınılmaz olduğunu bir kez daha belirtmek isterim.” cümlelerine yer verdi. 

“SİYONİST REJİM SALDIRILARINA SON VERMELİ”

Bütün insanlığı ve uluslararası camiayı İsrail vahşetine karşı ‘dur’ demeye çağıran Başkan Genç, “Katil ve terör çetesi İsrail yıllardır, dünyanın gözü önünde Gazze'de Müslümanları hedef alarak; kadın, yaşlı ve çocuk demeden katliam gerçekleştiriyor. Bu utanç verici katliamlar karşısında Batılı ülkelerin ve emperyalizmin başı ABD’nin sessiz kalması ve hatta İsrail’i desteklemesi yüreğimizi parçalamaktadır. Dünyada hiçbir odağın sivil ölümlerini ve insanlık suçlarını örtbas etmeye gücü yetmeyecektir. Kendi vatanlarını korumak için kahramanca mücadele eden Filistinlilerle başa çıkamayan terör çetelerinin hıncını hastalardan ve masum sivillerden çıkartmasını asla kabul etmiyoruz. Bu saldırılar işgalci siyonistlerin 'ey dünya siz susuyorsunuz; biz bu sessizliğinizle daha çok kan dökeceğiz' demesi anlamına gelmektedir. Bölgede savaşın sona ermesi için siyonist rejimin biran önce soykırıma varan insanlık dışı saldırılarına son vermesi kaçınılmaz bir gerçektir. Aksi halde katil rejimin sivillere yönelik bu pervasız saldırıları çok daha büyük vahşetlere ve yeni insanlık dramlarına yol açacaktır. Bundan dolayı bütün insanlığı ve uluslararası camiayı İsrail vahşetine karşı ‘dur’ demeye çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Muharrem Altıntaş