Trabzon Forum AVM Yönetimi bugün bir basın toplantısı düzenledi.

Zorlu Grand Otel’de düzenlenen basın toplantısına Avrupa Kent Gayri Menkul Geliştirme A.Ş. Genel Müdürü Muhsin Erkoç, AVM Müdürü Caner Sabaner ile Kiralama ve Pazarlama Müdürü Elif Erbölükbaş katıldı. 
IMG_9036

Son dönemde otopark tartışmaları ve yapılan düzenlemelerle ilgili tartışma konusu olan Forum AVM ile ilgili konuşan Genel Müdür Muhsin Erkoç, dikkat çeken bilgiler verdi. 

BİR ÇOK ÖN GÖRMEDİĞİMİZ ŞEYLERİ GÖRDÜK
AVM ile ilgili ilk olarak bilgiler veren Erkoç, “Trabzon, Karadeniz bölgesinin sayılı AVM’lerinden. D. Karadeniz’in açık ara tek başına lideri. Biz burayı aldık. Almadan önce de inceledik. İşin başına geçip oturunca, o ana kadar bir çok ön görmediğimiz şeyleri gördük. 
Binanın fiziksel kondisyonuna müdahale edilmesi gerektiğini düşündük. İzolasyonundan, otopark giriş çıkışlarına, aydınlatmadan, temizliğine kadar bir çok sıkıntıları vardı. İlk olarak onlarla başladık. 
2 arsadan oluşuyor. Toplam 72 bin metrekare. Emsalin kullanılmayan ciddi kısmı var. Önceki sabitinizde de gündeme geldi. 

IMG_9028

ÖNCEKİ MÜLK SAHİBİ TARAFINDAN PROJELENDİRİLEN.. 
Uygun yer olarak önceki mülk sahibi tarafından projelendirilen, Trabzon tarafındaki otoparkta karar kıldık. Önceki sahibi gibi.. 
Bir de bunun yanında, deniz tarafındaki açık otopark ki ayrı bir parseldik. 15 bin metrekare.. İlçe Belediyesinin uhdesinde. Orada da günü birlik tesis, kıyı koruma şeridine yakınlığından dolayı yüzde 10 emsal hakkıyla orada kiracılarımızın binalarını da yenileyerek altında kendi inisiyatifimizle 503 araçlık otopark yapmak üzere ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi ile konuştuk. 

BATI TARAFINDA PROJEYE BAŞLADIK
Biz, Büyükşehir Belediyesinin kapsama alanına giren batı otoparkında projemize başladık. 

DENİZ TARAFINDA 503 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAKTI
Deniz tarafına giren otopark için hem 2 işletmeyi yenileyerek hem de sayılarını 6’ya çıkararak, altına çelikten sökülüp takılabilir 503 araçlık otopark yapmak üzere meclisten onayı almıştık. 
Tam başlamak üzereyken, malumunuz Ortahisar’ın meclis üyelerinden bazılarının yürütmeyi durdurma istemli davası oldu. Mahkeme hızlı gitti ve belediyenin aldığı karara yürütmeyi durdurma kararı verdi. İstinat edildi. Samsun Bölge Adliye Mahkemesi de yerel mahkemenin kararını onadı ve iptal olmuş oldu. 

OTOPARK O BÖLGEYİ RAHATLATACAKTI
Üzüldük tabi. Bu bizim hakikaten canı gönülden işletme olarak ihtiyaçtan dolayı yapalım dediğimiz otoparktı. 500 araç hem Forum AVM’yi rahatlattığı gibi karşıdaki parkı, yan taraftaki 100. Yıl parkını da rahatlatacaktı. 
Onlar için de hizmet olacaktı ama mahkeme öyle karar verdi. 

KİRACILARLA DA TAHLİYE SORUNU
Bizim oradaki 2 tane kiracımızı da tahliye etmemiz gerekiyordu. Onları yıkıp yerine aynı metrekarede 6 yer oluşturalım dedik. Orada da rıza alalım dedik ama orada da rıza oluşturmadık. 

TRABZON’DA TEK BAŞINA 2. OTOPARK OLACAKTI
Onlarla ilgili de ayrı sürecimiz devam ediyor. Katlı otopark projemiz iptal olmuş oldu. 
Benim duyduğuma göre Trabzon’da tek başına 2. büyük otopark olacaktı. Bunu ücretsiz olacağını, halka açık olacağını, Forum AVM’nin ki otoparkının giriş çıkışı da bellidir. O bölgeye hizmet verecek otoparktı. Şehir için bir kayıp olduğunu düşünüyorum. 

'BÜYÜK YENİ MARKALAR GELİYOR'

HM, Vakko, Apple, Decathlon, Starbucks, bunu yanında bir de Trabzon’dan çok talep var…

OTOPARK SAYISI YAPILAN DÜZENLEMELERLE  9 ARAÇ ARTTIRILDI
AVM’deki otopark sayısı ise, yapılan toplantıda daha önce, “1576.. “ olarak açıklanırken, yapılan düzenlemeler ve kullanılmayan alanların da katılmasıyla birlikte, “şuanki 1585.. Normal projeden 9 araçlık fazlamız var. Yapı yapılmış haldeki haliyle birlikte. Şu an için fazlamız var” ifadeleri kullanıldı. 

KİRACILARLA YAŞANAN SORUNU… 
Bizim onları kaldırmak istememizin nedeni iştigal sahaları ile ilgili değil.. Biz onları kaldıralım dedik, çünkü metrekaresine göre kendileri için de bizim için de verim açısından diyorum.. 1500 metrekare yerleri var. 6 tane yer yapıp. 1’er veya 1,5 tanesini birleştirip onlara verelim dedik. İnşaat açısından kaldıralım dedik. Sözleşmeli kiracılarımız. Zaman zaman yenileri yapmak gerekiyor. 

DEPO KONUSUNDA HATALIYIZ… 
Depo konusu.. Biz hatalıyız. Daha açık söyleyebilir miyim? Hatalıyız. 28 bin metrekare emsalimiz var. 28 bin metrekare emsalden 8 bin kullandık. 20 bin metre kare daha emsalimiz var. Biz başından itibaren buradaki 500 aracı yapacağımız farz ettiğimiz için kapalı otoparkta yukarıdaki kiracılarımızın ihtiyacını karşılayalım dedik. 
Biz takvimimizde geri düştük. O talimat projesini verebilme takviminde geri düştük. 
Koordinasyonsuzluk.. Orada 2 – 3 ayrı noktada depoları varken. Onların hepsini birleştirelim. Hata, yanlış.. Belediye geldi söyledi, bizde gereğini yaptık. Şimdi gitseniz orada tozunu bile göremezsiniz…

200 , 250 ARASINDA YENİ İSTİHDAM
200 – 250 gencimiz orada satış danışmanı olarak çalışabilecek. 
Büyükşehir Belediyesinin öyle bir yazısı var. Zaten onlar bize en başta söyledi. Biz altına düşüyorduk. Ancak kapasiteyi arttırdık. 

BELEDİYELER YENİ VAZİYET PLANINI ONAYLADI
Hem İlçe hem de Büyükşehir Belediyesi vaziyet planını onayladı. 

MAHKEME NEDEN İPTAL ETTİ
İş mahkemeye intikal edince mahkeme kamu yararına aykırı bir şey olduğunu düşündüğü için iptal etti. Yasal uygun olup olmamasından değil. Orada büyük 2 işletmenin yanında, Ortahisar belediyesi oy çokluğu ile hesapladı. Bilirkişi hesaplar yapmış. Bizim hesaplarımızla yakın. Gerekçeli kamu yararı yok, diye iptal etti.

HUKUKSUZLUK ALGISI VAR AMA 2 AYRI PARSELİMİZ VAR
Ben takip ettiğim kadarıyla hukuksuzluk algısı var. 2 ayrı parselimiz var. Birisi Ana Binanın olduğu ve Büyükşehir’in izin ruhsat, proje her türlü onayının geçtiği parsel. Bir de deniz tarafında daha küçük 15 bin metrekarelik Ortahisar Belediyesinin uhdesinde olan parselimiz var. 

2 PARSEL BİR BİRİNDEN BAĞIMSIZ
Bu ikisi bir birinden bağımsız. 
AVM’nin otopark ihtiyacı yasada belli. Yasada 500 çıkıyor. Bizim varmış 800… Rakamlar afaki söylüyorum. Küsürlü olduğu içni kolay olsun diye bu şekilde söylüyorum. 
Bizim elimizde 800 varmış. Biz hem büyüme alanını yaparken, hem orada otopark sayısı kaybedip, hem de oraya yeni ticari alan eklediğimiz için ihtiyaç olan rakamın altına düşüyorduk. Ama eş zamanlı olarak küçük parselde 500 gibi ilave edeceğimiz için yasayı sağlıyorduk. 
“Belediye bize bunun taahhütnamesini verirmişsiniz?” Dedi. 

IMG_9037
BELEDİYEYE TAHAHHÜT VERDİK
Tapuya da şerh oldu.” Burası ücretsizdir, ücretsiz kalacak. Bununla ilgili ruhsat iptali” olursa diye, hak talep etmeyeceğiz şeklinde belediyeye taahhütname verdik. 
Bir birine komşu parseller olduğu için birinin otopark ihtiyacını diğerinden karşılamasına yasa izin veriyor. Böyle olunca işler rahatladı. 

MAHKEME İPTAL EDİNCE YENİDEN HESAPLAMA YAPILDI
Mahkeme iptal edince biz yeniden hesap yaptık 
Fiili olarak otopark sayımız azalmakla birlikte hala yasal sınırın üzerindeyiz. 
Eskiye göre otopark sayımız düştü ama yasal olmayan hiçbir şey yok. Yasanın bütün kriterlerini sağlıyoruz. 
Forum AVM’de otopark sıkıntısı biraz daha arttı. 
Biz buna rağmen etrafta, yan tarafta, sağdan soldan orayı otopark kapasitemizi arttıracak yeni önlemler düşünüyoruz. Yakında anlaşmalarımızı sağlarsak, girişi çıkışı rahat yer olacak. 

2 AYRI ŞEYDEN BAHSEDİLİYOR
2 ayrı şeyden bahsediliyor. 
Görüntüde otopark sayısı fazlaydı. Yasanın istediğinden hala yukarıdayız. 
Zaten yoksa ne ilçe belediyesi hem de büyükşehir belediyesi bize orada adım attırmaz” dedi. Bizim ekstradan verdiğimiz bir şeydi. Hala yasal sınırın üzerindeyiz.  Yasal hiçbir şeyde sorunumuz yok. Biz buraya başlarken, katlı otoparka da aynı anda başlama niyetindeydik. Birinde başladık, diğerinde başlayamadılar. Hukuka sirayet edince ondan vazgeçtik. Biz etrafına otoparkı yoğunluğu giderecek, çare bakıyoruz.  Buradaki yasal sınırın altına bile düşseydik, arsanın merkez olduğu 3 km çapında bir dairede her hangi bir otopark olacak yer kiralayıp, satın alıp, otopark olarak kullanacağım dersek, o da bizim otoparkımız gibi iskanımızı ruhsatımızı verir. Biz zaten üzerindeyiz.  Orada bir müşteri memnuniyetsizliği vardı. Aldığımız ilk günden itibaren. Ama mahkemeye verileceğimiz ikilemedik. O 500 araçlık otoparkı yapabilseydik. O bölge olduğu gibi rahatlardı…  Taahhütname konusu onu yapıp yapmayacağına dair değildi. Biz bunu yapalım, hem belediyeye hizmet olsun, hem de bizim AVM’yi de rahatlatsın. Hem içerden çalışsın, hem de dışardan gelen insanlarda araçlarını bıraksın.  Ortahisar Belediyesi'nin, bizim onlara sunduğumuz 2 işletmeyi 6’ya çıkarma ve otopark ilavesi başka bir vaziyet planı gerektiriyordu. Onlar onu öyle onayladılar.  Sonra mahkeme onu iptal edip, biz yasal sınırı sağlar şekilde verdik. Şimdi eski vaziyet planı iptal ediliyor, yeni vaziyet planı onaylanacak''

Editör: Muharrem Altıntaş