Gürdoğan Vali Yıldırım’a Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi ihracat istatistiklerini arz ettikten sonra Bölgenin en önemli katma değerinin ihracat olduğunu ifade ederek ihracatı artırmak için Trabzonlu ihracatçıların yıllardır çözülmesini beklediği sorunlardan ve yeni projelerden bahsetti. 
d2acc628-84de-4b01-9ed5-4e0c6270c36e

Bölgenin su ürünleri ihracat potansiyelinin altını çizen Gürdoğan, bu potansiyel ölçeğinde ihracat rakamlarına ulaşılabilmesi için Sürmene Çamburnu eski tersane alanında kurulacak bir Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesinin elzem olduğunu ifade etti. 

8e513a59-9997-4741-a9a6-68fe3e51a65c

Bunun yanında Trabzon’da yatırım yapılacak alan bulunamadığını belirten Gürdoğan yıllardır sürüncemede bırakılan “Yatırım Adası”nın yapımının bölgeye önemli bir katma değer sağlayacağını vurguladı. 

Ayrıca Türkiye’nin önde gelen tekstil üreticilerinden fabrika kurma sözü alınmasına rağmen yatırım teşvik statüsü değiştirilmediği için bir türlü harekete geçilemeyen “Tekstilkent” projesinden de bahseden Gürdoğan, “Firmalar, yatırımcılar, projeler hazır. Desteğinizle Trabzon’un ihracatını olması gereken noktaya taşıyacağımıza olan inancımız tam” diye konuştu.  

Vali Aziz Yıldırım da DKİB Heyetine ziyaretleri ve takdim ettikleri plaket için teşekkür ederek, “Hep birlikte Trabzonadeğer katacağız, ihracatımızı artıracağız” ifadesini kullandı.

Editör: Muharrem Altıntaş