Resmî gazetede yayımlanan karara göre içlerinde Trabzon'un da bulunduğu 5 ilde toplu taşıma projeleri Belediyelerden alınarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı hemşehrimiz Sayın Uraloglu'nunaçıklamasıyla bu projenin artık bakanlık eliyle en kısa sürede başlayacağı,mevcut hattın Akçaabat-Yomra arasında tramvay hattı şeklinde planlandığını ifade etmiştir. 
IMG_5543-1

Bu proje halkı kandırmak adına, yıllardır sistematik olarak gündemde tutulmaktadır. AKP’nin tüm yerel seçimler öncesi vaatleri arasında olmasına rağmen,önceki dönem AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nunda 2018 yılında başlanacak dediği projeye bir türlü başlanılamamıştır.Yine yerel seçimler öncesi aynı senaryolar devreye girmiştir. Projenin, müjdelerle birlikte seçim taktiğine dönüştürülme çabaları halkımız tarafından da inandırıcı bulunmamaktadır.

Bugüne kadar projeye başlanılmaması Trabzon şehir içi trafiğinin bu derece eziyet noktasına gelmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Bu proje bitiş tarihi itibariyle düşünüldüğünde çok geç kalınmıştır bir projedir. 

Ayrıca bizler bu projenin Akçaabat-Yomra hattı şeklinde değil, mevcut şehir içi trafik yoğunluğu düşünülerek ve özellikle de şehrin doğusu ve batısındaki üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimizin de faydalanabilmesi için Beşikdüzü-Of hattı şeklinde olması gerektiğini her fırsatta ısrarla söyledik. Bu hat önümüzdeki yıllarda oluşacak yoğunluğu da rahatlatacak olması açısından son derece doğru bir düzenleme olacağı kanaatindeyiz. Sayın Bakanımızın önümüzdeki yıllarda oluşacak yoğunluğu da düşünerek bu projenin Beşikdüzü-Of tramvay hattı olarak güncellemesi halkımızın da talebidir.

Editör: Muharrem Altıntaş