TÜGVA ile geçen yıl gerçekleştirdikleri yaz spor okulları organizasyonlarında çocukların ve gençlerin çok mutlu olduklarını ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Bu yıl hedefimiz daha yüksek. Yaz kurslarımızın çocuklarımız, gençlerimiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

df3c650b-9b56-4324-a1ce-c0fab5cb1b18
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, EYOF Sosyal Tesisleri’nde okul müdürleri ve idarecilerle buluşarak, çocuklar ve gençler için açılacak yaz spor okulları ile ilgili değerlendirmede bulundu. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Fahri Bilici, Ortahisar Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, TÜGVA Trabzon Temsilcisi Hakan Özgören ve Memursen Trabzon İl Başkanı Mehmet Kara’nın katıldığı programa, okul müdürleri ve idareciler yoğun ilgi gösterdi.

0e0f3eda-5a78-4f5d-8f8f-f22f1d77f3bc
 
MİLLİ MANEVİ DEĞERLERİ AŞILAMALIYIZ
Trabzon’un eğitim seviyesi itibarıyla Türkiye’nin önde gelen şehirleri arasında yer aldığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Zorluoğlu, “Bu durum bizleri gururlandırıyor. Büyük gayretlerinize ve yorgunluklarınıza bizzat şahidim. Bütün idarecilerimize ve değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Öğrenci her yerde aşığı yukarı aynı. Öğrenciyi fark ettiren eğitim anlamında çıtayı yükselten idarecilerimiz, milli eğitim müdürlerimiz ve değerli öğretmenlerimizdir. Liselere giriş sınavını bende takip ettim. Aldığımız ilk bilgilere göre Trabzon’un LGS’de Türkiye’nin önde gelen illerinin başında olacağına kesin gözüyle bakıyoruz. Yine gençlerimiz inşallah önümüzdeki günlerde üniversite sınavına girecekler. Onlara da şimdiden Mevla’mdan kolaylıklar diliyoruz. Tabi sınavlarda elde edilen derecenin yanında işin bir de diğer tarafı var. O da milli ve manevi değerlerimizin çocuklarımıza aşılanması. Çocuklarımızın geleceğe yürüyebilecekleri bir donanımla milli ve manevi değerlerini de sahiplenmiş, benimsemiş ve özgüveni yüksek, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yaşıtlarıyla yarışabilecek şekilde yetiştirilmeleri çok önemli” dedi.

623a4920-4274-440e-b4d2-af074d9172f5
 
GENÇLERİMİZ ARTIK DAHA ÖZ GÜVENLİ
Eğitim alanında kendi dönemlerinden örnekler de veren Başkan Zorluoğlu, “Bizim jenerasyonumuz biraz umutsuzdu. ‘Hep yapamayız, Avrupa, Amerika bizden çok daha ilerde onlar yapar biz yapamayız’ düşüncesi hâkimdi. Bu kasıtlı olarak esasında bizim üzerimizde denenmiş uluslararası bir politikadır. Şimdi bir süreden bu tarafa bu anlayış değişmeye başladı. Artık gençlerimiz, çocuklarımız çok daha özgüvenli yetişiyorlar. Bugün okullarımızda, üniversitelerimizde olan imkânlar hakikaten geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak kadar fazla ve her geçen sene bu bütçeler artırılıyor Türkiye’de. O bakımdan bu akademik başarı dışında kalan çocukların 21. yüzyılın gerektirdiği donanımlarla donatılarak yetiştirilmesi meselesi önemli” diye konuştu.

16c72377-31f6-4ac8-b109-cb55f51f9b15
 
BU SENE HEDEFİMİZ DAHA YÜKSEK
Geçen yıl TÜGVA temsilciliği ile güzel bir çalışma yaptıklarını da dile getiren Başkan Zorluoğlu,  “Etkinliğimizde çocukların mutluluğunu görmek bizleri de mutlu etti. Kursların hedefine ulaştığını anladık. Çocuklar mutluysa veliler de mutlu. Dolayısıyla buna devam etmemiz lazım. Bu sene hedef biraz daha yüksek. Bu sene 5 bin öğrenciyle Trabzon’da yapılmış en büyük organizasyonlardan birine imza atmış olacağız. Çocuklarımız 2 aya yakın süre okullarda çeşitli etkinliklerde bulunacaklar. Trabzon hedeflere ulaşma konusunda hep başarılı olmuş bir şehirdir. Bu sene de inşallah hep birlikte çocuklarımıza çok güzel bir yaz dönemi yaşatacağız. Böyle bir hedefimiz var. Bu manada Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen ne varsa destek olacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yaz okullarımızı açıyoruz. Açılacak yaz kurslarımızın çocuklarımız, gençlerimiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
 0955c58a-cf0d-47bb-8fb4-502a9b29162b
YIL SONU YÜZDE 95 ORANINDA TAMAMLANACAK
Trabzon’da yürütülen çalışmaların bir kısmıyla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Altyapı konusunda ciddi bir mesafe kat ettiğimizi memnuniyetle ifade etmek isterim. Hakikaten çok uzun yıllardır dokunulmayan altyapıya, epey de bir risk alarak başladık. Şu ana kadar sadece Ortahisar ilçemizin belli mahallelerinde 350 kilometreyi aşan bir içme suyu hattını değiştirdik. Bu yıl sonu itibarıyla yüzde 95 oranında Ortahisar altyapı işi tamamlamış olacak. İçme suyuyla birlikte kanalizasyon, yağmur suyu, doğal gaz gibi telekomünikasyon altyapısı gibi birçok farklı altyapı işini de arada hallettik. Dolayısıyla epey bir işti ama Trabzon en az 50 yıl altyapı sorunu yaşamayacak. Şehrimize hayırlı olsun. Zira altyapı olmadan üstyapıya ne yaparsanız yapın. Bu geçici süreli olmak durumundadır. Çünkü bu altyapı Trabzon'un ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktı. Altyapının ardından üstyapıya başladık. Yollar, kaldırımlar, Uzunsokak, Maraş, Kunduracılar caddeleri ile bozulan bütün yolları çevre düzenlemesiyle birlikte halletmeye gayret ettik. Geçen sene epey bir mesafe katettik. Bu sene bütünüyle tamamlayacağız. Dolayısıyla 2024 yılına girdiğimizde çok rahatlamış bir şekilde şehrimizde bu hizmetleri tamamlamış olacağız.”
 
YENİ YAŞAM ALANI OLARAK ŞEKİLLENİYOR
“Büyükşehir olarak ayrımsız 18 ilçede hizmet veriyoruz. Tek tek saymak zor, Yalıncak Plajı’ndan otogara, Çömlekçi’deki çalışmamızdan Ganita-Faroz’a, İskenderpaşa otoparkından Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezine, Kadınlar Hali’nden Maraş Caddesi'nin yayalaştırılmasına, Fatih Parkı’ndan Cudibey Okulu öğretmenevi ve karşıdaki otoparka, cadde ve sokakların aydınlatılmasından Beşirli’deki orta refüjün ve kaldırımların yapılması gibi çok sayıda çalışmaya imza attık. Büyük bölümünü tamamladık. Moloz’daki büyük caminin etrafında da hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Ganita-faroz tamamlandı, çok beğenildi, çok güzel oldu. Şimdi bir güzel ekolojik köprü ile o bahsettiğim cami alanını birbirine bağlıyoruz. Hatta 2 tane yapmak istiyoruz. Birine hemen başlıyoruz. Şimdi o yeni alanda biliyorsunuz caminin etrafında güzel çalışmalar var, Avrasya Pazarı’nı yaptık. Çok modern bir gasilhaneyi hayata geçirdik. Orada doğu ve batıdan gelecek ilçe dolmuşları, tur otobüsleri için yerler yapıyoruz. Caminin önünde bir büyük yaşam alanı, bir Osmanlı bahçesi yapıyoruz. Onun önüne bir faaliyet çayırı yapıyoruz. O alan artık bütünüyle yeni yaşam alanı olarak şekilleniyor.”
 
BİLİM MERKEZİNDE SON DOKUNUŞLARI YAPIYORUZ
“Bilim Merkezi ve Planetaryum projemiz de tamamlanmak üzere. Orası bilhassa öğrencilerimiz için hakikaten çok kıymetli bir alan. Şu anda son dokunuşları yapıyoruz. Oranın işletme modelini ve koordinasyonunu Sayın Selçuk Bayraktar’ın başkanı olduğu T3 Vakfı yapacak. Bir koordinatör atayacaklar ve tüm müfredatı onların belirlediği sistem içerisinde yürüteceğiz. Önümüzdeki günlerde hizmete açacağız ve mümkün olduğu kadar çok çocuğumuzu belli bir program dahilinde oradaki imkanlardan istifade ettireceğiz. Temmuz ayının başında otogarı da hizmete alıyoruz. Meydan’daki otopark da tamamlanıyor. Küçük sanayi sitelerinin dönüştürülmesi, Değirmendere’deki dönüşümün gerçekleşmesi hedefimiz. Çömlekçi’nin 2. etabını başlatarak tamamlamayı hedefliyoruz.”

Editör: Muharrem Altıntaş