BAHÇELİ VE SOYLU DEMİREL'E SON GÖREVİ YAPTILAR 


Haber : Melek Çakır  / Ömer Altıntaş  www.trabzohaber24.com 


Türkiye'nin son 50 yıllık siyasetine damga vuran isimlerden birisi olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, memleketi Isparta'da toprağa verildi.
9.'ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, doğup büyüdüğü baba ocağı Isparta’nın Atabey İlçesi’ne bağlı İslamköy’de son yolculuğuna uğurlandı.

Demirel'i son yolculuğuna siyasilerin yanı sıra Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce kişi de uğurladı.Liderler, izdiham nedeniyle camide yerlerini alırken oldukça zor anlar yaşadı. Demirel, Çalcatepe'deki anıt mezarda toprağa verildi.Demirel'in defnedildiği alana gül yaprakları döküldü. Mezara dökülmek üzere çeşitli illerden toprak, bazı barajlardan da su getirildi.

TÖRENE KİMLER KATILDI

Törene, Süleyman Demirel'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski TBMM Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Köksal Toptan, Hikmet Çetin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker, DP Başkanı Gültekin Uysal, Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, eski bakanlardan Cavit Çağlar, eski Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, AK Parti Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, MHP İsparta Millet Vekili Nuri Okutan ,TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, iş adamları Nihat Özdemir, Aydın Doğan, Ali Koç, Erdoğan Demirören, Ali Şen ve Nazif Zorlu,  eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, siyasetçiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anıt mezar için Bakanlar Kurulu kararı Çıktı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in cenazesinin, Isparta'nın Atabey ilçesi İslamköy köyündeki anıt mezar olarak tahsis edilen yere defnedilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hazırlıklar tamamlandı

Sabahın erken saatlerinden itibaren cenaze namazının kılınacağı, Şehriban Hatun Camisi'nin avlusunda Kur'an-ı Kerim okundu.

Cenaze namazına katılmak için İslamköy'e gelen vatandaşlar, Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesini gezdi, camide ibadet etti.

Köy içinde üzerinde "Baba Süleyman Demirel seni unutmayacağız" yazan atkılar ve fötr şapkalar satışa sunuldu.

Cami bahçesinde taziye defteri açılırken, İslamköy'ün çeşitli yerlerine de Süleyman Demirel'in posterleri ve "Güle güle babamız, cumhurbaşkanımız, seni asla unutmayacağız" yazılı pankartlar asıldı.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Denktaş ailesi, Bedrettin Dalan, DSİ Genel Müdürlüğü, Erdoğan Demirören, Mehmet Haberal, Koç Ailesi, Yıldız Kenter ve İbrahim Tatlıses'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ve kurum cenazeye çelenk gönderdi.